Dopuszczalna grubość tarcz

Szarpie, stuka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Camcioo, AdaMs

Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#1  Postprzez M@riusz39 » Cz 8:29, 25 kwi 2019

Ktoś kojarzy jak może być minimalna szerokość tarcz, żonka była wymienić opony. Najbliżej mamy warsztat Bosch, a tam od razu ją atakują że klocki cienkie i tarcze też już zużyte. Muszę tam zaglądnąć w weekend, ale nie wiem jaka jest ta minimalna grubość. Auto ma dopiero 70 tyś naklepanę, to nie za mało na wymianę tarcz. Od nowości nie były wymieniane klocki, to tarcze też powinny być OK. Pomoże ktoś.?
Wybiegam troszkę w przód, ale tłoczek jest wkręcany? Czy wystarczy go wcisnąć?
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#2  Postprzez zibi63 » Cz 22:24, 25 kwi 2019

Jak na klocki i tarcze to może być dość. Dużo zależy od stylu jazdy i gdzie jeździsz. Miasto i ciężka noga zdecydowanie przyspiesza proces zużycia. Ja mam PII z 2011 i niestety jakość tarcz tudzież klocków Bosh (wszystko fabryczne) była fatalna, mimo że je oszczędzałem. Wymiana w zeszłym roku po wizycie na przeglądzie, ponieważ diagnosta stwierdził, że ich skuteczność była poniżej wymagań. Przebieg 55 tkm. Dla PII nominalna grubość tarczy (średnica 240) wynosi 10,8-11,1mm. Minimalna dopuszczalna- 9,2 mm. Są to dane z książki Zembowicza. Dla klocków podaje się minimalną grubość okładzin 1,5mm (ale lepiej wymienić wcześniej). Dane dla PIII mogą być inne, ale jeśli średnica tarczy wynosi 240 to może być to samo (choć jest ona cięższa). W dobrym sklepie z częściami dostaniesz informację lub sprawdź w necie. Mi sprzedawca polecił Textary (tarcze i klocki) , cena z wyższej półki, ale póki co opłacało się. Firma " Made in Germany " specjalizuje się w układach hamulcowych. Uwagę, że fabrycznie był Bosh, skwitował pytaniem: a wie Pan gdzie to produkują ? Niestety, miał rację, Bosh firmuje w tym przypadku badziew. Tłoczek w zacisku jest wciskany.
zibi63
Stały bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Śr 19:58, 13 lis 2013
Lokalizacja: Horodło
Panda: Actual 2011
Imię: Zbyszek

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#3  Postprzez Bohdan » Pt 8:29, 26 kwi 2019

Zibi, muszę trochę sprostować.

Dla Nuova Panda _312 tarcze z przodu :
( Dotyczy silników 0.9 TA oraz 1.2 69Km. )

Oś zabudowy : przednia

1. Tarcza pełna
2. Średnica 257 mm
3. Grubość 12 mm
4. Minimalna grubość 10.2

Różni się troszkę od P2 _169

Tłoczek normalnie wciskany, nie widziałem jeszcze nigdy wkrecanego z przodu, ponieważ nie ma hamulca ręcznego do którego to zastosowanie jest wkręcanie.

Wymiana banalnie prosta, z mojego doświadczenia warto zakupić komplet Febi Bilstein czyli klocki + tarcze JEŻELI TWÓJ KOMPLET WYMAGA JUŻ WYMIANY.

Co do gdybania czy jest zużyty, trzeba sprawdzić to organoleptycznie - jeden zajezdzi klocki w 20tkm drugiemu trzeba na to 50tkm.

Pozdrawiam - w razie dalszych pytań chętnie pomogę - jeżeli mieszkasz blisko Zawoi - nawet Ci to wymienie :)
Wszystkie części do Pandy 1.2/1.1 !
(Sprzedaje na części cały samochód.)
Zapraszam na PW !

Mini Cooper 2003 1.6 PB OFF
Seat Leon 2007 1.9 TDI OFF
Fiat Panda 2006 1.2 PB + LPG ON
Fiat Panda 2007 1.1 PB + LPG. ON
Bohdan
Dundersztyc
Avatar użytkownika
 
Posty: 470
Dołączył(a): N 13:31, 26 lut 2017
Lokalizacja: Zawoja (KSU)
Wiek: 33
Panda: 1.2 60 km Emotion 2k06 LPG STAG
Imię: Bohdan

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#4  Postprzez M@riusz39 » So 17:27, 27 kwi 2019

TO mam pomysł ;-))) zostawię Ci auto i skoczę sobie na Babią.
A tak na poważnie, autem jeździ żona - raczej ostrożnie i bez gwałtownego hamowania.
Pytałem bo chcę to wymienić sam w weekend, dlatego muszę kupić wcześniej klocki i właśnie nie wiem czy od razu tarcze też.
Ale jednak będę to musiał za pierwszym razem rozebrać, pomierzyć, zrobić zakupy i następny weekend wymienić. a pamiętacie ceny?
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#5  Postprzez hary » So 19:58, 27 kwi 2019

U mnie klocki i tarcze przejechaly 68tys, auto uzywane 90% w miescie przez kobiete. Mysle ze warto wymieniac komplet tarcze+klocki bo orginalne tarcze raczej nie wytrzymaja drugiego kompletu klockow. Cena to- klocki TRW+tarcze TRW+zmywacz do hamulcow+pasta Ate 480zl. Wymiana we wlasnym zakresie okolo 2godz. Przepraszam za brak polskich znakow, ale klawiatura odmawia wspolpracy
hary
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 20:07, 26 lis 2015
Lokalizacja: Swarzędz
Panda: 3 1.2 69 KM Lounge LPG 2015
Imię: Robert

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#6  Postprzez Bohdan » Wt 13:06, 30 kwi 2019

M@riusz39 napisał(a):TO mam pomysł ;-))) zostawię Ci auto i skoczę sobie na Babią.
A tak na poważnie, autem jeździ żona - raczej ostrożnie i bez gwałtownego hamowania.
Pytałem bo chcę to wymienić sam w weekend, dlatego muszę kupić wcześniej klocki i właśnie nie wiem czy od razu tarcze też.
Ale jednak będę to musiał za pierwszym razem rozebrać, pomierzyć, zrobić zakupy i następny weekend wymienić. a pamiętacie ceny?


Nie ma problemu :D

Zanim obskoczysz Królową Beskidów to wycacam Ci to :)


Tarcze plus klocki Febi Bilstein koszt u mnie tarcza sztuka 78 zł, klocki komplet 88 zł.
Wszystkie części do Pandy 1.2/1.1 !
(Sprzedaje na części cały samochód.)
Zapraszam na PW !

Mini Cooper 2003 1.6 PB OFF
Seat Leon 2007 1.9 TDI OFF
Fiat Panda 2006 1.2 PB + LPG ON
Fiat Panda 2007 1.1 PB + LPG. ON
Bohdan
Dundersztyc
Avatar użytkownika
 
Posty: 470
Dołączył(a): N 13:31, 26 lut 2017
Lokalizacja: Zawoja (KSU)
Wiek: 33
Panda: 1.2 60 km Emotion 2k06 LPG STAG
Imię: Bohdan

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#7  Postprzez covax2 » Śr 0:24, 15 maja 2019

też właśnie wymieniałem cały komplet, był od nowości, przejechał 98tys km :D Nowe tarcze ATE kupiłem za 77,5 za szt a komplet klocków valeo za 80zł. Wymiane wykonywałem sam ze szwagrem - nic skomplikowanego choć w punto II było o niebo prościej :D z dokładnym wyczyszczeniem prowadnic itd zeszło ze 2h. Jak chodzi o dopuszczalną grubość to na rancie jest nadruk - 10,2mm.
Obrazek Fiat Panda III
covax2
Bywalec
 
Posty: 136
Dołączył(a): Cz 21:22, 14 mar 2019
Lokalizacja: Śląsk
Panda: III
Imię: Bartek

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#8  Postprzez M@riusz39 » Śr 14:57, 15 maja 2019

Zaglądałem przez weekend na tarcze - faktycznie są cieniutkie, klocki jeszcze jakieś 3-4 mm, więc jak się zrobi cieplej wymienię komplet.
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Dopuszczalna grubość tarcz

Numer postu:#9  Postprzez Pentium » Pn 18:28, 10 cze 2019

Kilka dni temu robiłem przegląd hamulcy w P III po pięciu latach i 47 tys.km., demontaż zacisków, jarzm zacisków i tarcz od piasty. Bez demontażu tłoków z zacisków, ponieważ poruszały się bez problemu. Pomierzyłem grubość tarcz i klocków hamulcowych:
- tarcze grubości 11,4 mm równomiernie zużyte na całej powierzchni przylegania klocka;
- okładziny klocków hamulcowych grubości 6,5 - 7.0 mm również równomiernie zużyte.
Jak widać oryginalne hamulce powinny spokojnie wytrzymać do 90 tys.km., niestety nie mogłem już odczytać nazwy producenta tarcz i klocków.
Po sprawdzeniu czyszczenie gniazd klocków w jarzmach, prowadnic zacisków, klocków, następnie smarowanie dedykowanymi smarami odpowiednich miejsc i montaż.
W zależności od aktualnych warunków drogowych (natężenie ruchu, rodzaj trasy itp.) stosuję hamowanie silnikiem z redukcją biegów do czwórki, trójki, czasami dwójki.
We wcześniejszej Pandzie II klocki i tarcze zmieniałem po ok. 85 tys.km., założyłem Boscha które przeżyły tylko 35 tys.km., jeden klocek i tarcza zużyta w elipsę, drugi klocek zjechany na 2/3 powierzchni, z drugiej strony jeden klocek zjechany do 2 mm, zablokowany w jarzmie, teraz założyłem tarcze i klocki Textara, zobaczymy jak się sprawdzą.
Pentium
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt 19:56, 17 lip 2012
Lokalizacja: Kępno
Wiek: 62
Panda: Actual 1.1 2007 Lougne 1.2 2014
Imię: Janek


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron