Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#16  Postprzez JargoV » Wt 11:03, 09 maja 2017

Ajj trochę czasu mnie nie było, jakoś zapomniałem zajrzeć na forum...

To mnie zaskoczyło że nie ma CD-Info. Nie mam niestety ori radia, więc nie wiem jak dokładnie wyglądają komunikaty od radia. Widziałem tylko na zdjęciach RDS + częstotliwość, myślałem że to będzie jeden string a tu jednak nie

Ciekawi mnie to "No MP3 Card" udało Ci się rozpracować coś więcej?

Mateusz na jakimś spocie albo na ogólnopolskim podziałamy :D Bo jak bym chciał uaktywnić odbiór info z radia w liczniku to będę musiał wyosiować z podpiętym radiem, bo opcja była a po proxy zniknęła, tak samo jak auto-lock.

Muszę znaleźć jakiś tani licznik żeby też zacząć zabawę ;)
JargoV
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 343
Dołączył(a): N 0:43, 22 lis 2015
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 27
Panda: Panda II 1.1 2009r
Imię: Jarek

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#17  Postprzez Albercik » Wt 11:50, 09 maja 2017

Jarek, nie ma potrzeby osiowania. Jeśli zegary otrzymają wiadomość o ID 0x545 to same przełączą się na tryb wyświetlania danych z radia. Wiadomość 545 określa rodzaj aktywnego źródła (Radio, CD, Karta MP3, KASETA :!: oraz zawierają informację o aktywnej funkcji - wsadzona płyta lub brak, krata SD lub brak, częstotliwość, szukanie/przewijanie etc.). Następnie, w wiadomości 0x565 idzie info rozszerzone czyli napisy z RDS. Z RDS idzie 8 znaków w sześciu bajtach. Dziwne jest to, że sama wiadomość ma 7 bajtów długości, z czego ostatni to 0x00 zawsze. Prawdopodobnie, da się wyświetlać dłuższy tekst na radiu wykorzystując odpowiednią konfigurację wiadomości 545 oraz siódmy bajt wiadomości 565, ale nie rozkminiłem jeszcze tego.

Na razie kupiłem za 80 zł radio CD/MP3 marki bosch (takie jak moje, tylko bez AUX'a), ale nie mam do niego kodu, więc najpierw muszę ogarnąć kod, a potem spróbuję rozkminić te wiadomości z CD i/lub karty MP3.

Docelowo chcę wybebeszyć radio (procek) i zastąpić go arduino mega z wyprowadzonym czytnikiem kart i zewnętrznym ekranem do navi.
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#18  Postprzez Albercik » Wt 18:44, 09 maja 2017

Podłączyłem drugie radio na stole i wywala "Code error" bo nie jest podłączone do auta (sprawdziłem w mojej Pandzie - radio działa).

Na tą chwilę, wiem, że radio, po włączeniu wysyła następujące wiadomości:

705,0,4;
705,0,6;


a następnie lecą:
545,5A,3,E9,0,A,0;
525,0,BD,9;
565,A2,8A,28,A2,8A,28,80;
3C5,0,0,0,0,0,0,0,0;

domyślam się, że wiadomość 705 to zapytanie o pozwolenie na włączenie do BCM. Teraz muszę rozkminić co mu wysłać w odpowiedzi, żeby się włączyło....
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#19  Postprzez Albercik » Wt 21:34, 09 maja 2017

rozkminiłem tyle, że po włączeniu, radio już nie wali CODE ERROR tylko pyta o kod, pozwala wprowadzić i znowu pyta o kod i tak w kółko...
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#20  Postprzez Albercik » Śr 11:46, 10 maja 2017

Dobra, wiem już coś więcej:

po podaniu zasilania, radio sprawdza czy ma coś podpięte bod złącza CAN. Cokolwiek. Nawet wsadzenie rezystora 120 Ohm załatwia problem "CODE ERROR" i radio pyta o kod.

Po wprowadzeniu kodu, radio wysyła wiadomość 0x705 (0x00, 0x04) do BCM, a w odpowiedzi dostaje dwie ośmiobajtowe odpowiedzi 0x700. Następnie wysyła trzybajtową wiadomość 0x525 i dostaje z body odpowiedź w postaci trzybajtowej wiadomości 0x540. I tu jest pies pogrzebany. Ta wiadomość 525 po każdym wprowadzeniu kodu jest inna i powinna też być za każdym razem inna odpowiedź, ale nie rozgryzłem jeszcze jak wyliczyć tą odpowiedź z BCM o zarejestrowaniu kodu...
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#21  Postprzez Albercik » Śr 14:11, 10 maja 2017

No i udało się rozgryźć :mrgreen:

Na tą chwilę mam tyle, że radio przyjmuje kod i się włącza, a po 20. minutach się wyłącza. To ostatnie to dlatego, że nie podaję mu informacji o tym, że jest stacyjka włączona. Natomiast dziwne, że za każdym razem (przy każdym włączeniu) pyta o kod. Temat jeszcze do zbadania, ale już przynajmniej coś wiadomo :)
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#22  Postprzez Regis » Śr 19:09, 10 maja 2017

powiem Ci tyle... Czytam ten temat, oglądam filmiki... Jesteś Panie świrem :D I takim zostań bo to Forum i ogółem świat potrzebuje takich pozytywnych waryjotów jak Ty :D
Regis
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 759
Dołączył(a): Pt 10:09, 05 gru 2014
Lokalizacja: Nowy Targ
Wiek: 35
Panda: Megane II 3d 2.0 16V
Imię: Łukasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#23  Postprzez Albercik » Śr 21:24, 10 maja 2017

Hahaha, dziekuję za komplement :D

Lubię wgryzać się w takie rzeczy tylko po to, by poznać coś nowego. Przy okazji - może się jeszcze komuś przyda. Wtedy mam satysfakcję z wykonanej roboty.

Jak rozgryzę to - pewnie wezmę się za grzebanie w pamięci zegarów, żeby pomóc kolegom ustawiać realne przebiegi w zegarach emotion :) następnie chciałbym wgryźć się głębiej w radio, żeby dorobić mu wsparcie dla usb i/lub kart sd.

Ogółem jakiś plan jest, ale co z niego wyjdzie to zobaczymy...

Aa jeszcze chodzi mi po głowie odbiornik radiowy do fabrycznego pilota do aut, które mają BCM bez radia do centralnego ;)
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#24  Postprzez JargoV » N 14:33, 14 maja 2017

Jarek, nie ma potrzeby osiowania. Jeśli zegary otrzymają wiadomość o ID 0x545 to same przełączą się na tryb wyświetlania danych z radia.

To nawet jeszcze lepiej :D Dodatkowo jak bym wyciągnął radio, to chyba zaczął by znów migać przebieg? Czy to tylko jest w przypadku zmiany zegarów?

Kiedyś próbowałem rozkminić we wsadach eepromów z zegarów gdzie jest zapisany przebieg, mam gdzieś wsady z 3 różnych liczników, wszystkie różniły się kilkunastoma bajtami pod różnymi adresami, ale żaden z nich nie miał wartości przebiegu. Temat porzuciłem, może po CANie uda Ci się to zmienić ;) Wtedy można by otworzyć biznes sprzedaży emotionów jak nówek, kupowanych za grosze :zakrecony:

Dorobienie odbiornika do fabrycznego scyzoryka było by eleganckie ;) Myślałem kiedyś nad tym żeby zakupić sobie obudowę, naciąć klucz, zakodować immo i dorobić własną płytkę z nadajnikiem do alarmu i dodatkowo do otwieranie klapy, możę znów nad tym pomyślę.
JargoV
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 343
Dołączył(a): N 0:43, 22 lis 2015
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 27
Panda: Panda II 1.1 2009r
Imię: Jarek

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#25  Postprzez AdaMs » N 18:04, 14 maja 2017

Jarek, jak licznik wyciągniesz to nie będziesz musiał ponownie osiować ;)

To Panowie trzymam za Was kciuki i czekam na rozwój pomysłów :D
AdaMs
Moderator
Avatar użytkownika
 
Posty: 2235
Dołączył(a): Śr 11:34, 22 gru 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 33
Panda: Zuza 1.2 69KM (PIII)
Imię: Mateusz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#26  Postprzez JargoV » Pn 7:00, 15 maja 2017

Znów zbyt chaotycznie napisałem Miałem na myśli że jak wyciągnąłbym Twoje radio, to wtedy zabraknie jednego node'a w konfiguracji, to licznik zacznie migać. Ale przecież wtedy większość Pand które mają zmienione radio z ori na aftermarket by migały :D Więc to chyba się tylko dotyczy zmiany licznika.
JargoV
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 343
Dołączył(a): N 0:43, 22 lis 2015
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 27
Panda: Panda II 1.1 2009r
Imię: Jarek

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#27  Postprzez Albercik » Pn 10:13, 15 maja 2017

Nie. Licznik nie zacznie migać. Nawet jak wyjmiesz radio i włożysz inne. Licznik miga wtedy, kiedy w sieci CAN pojawia się kolejny node, który nie jest przypisany do CAN gateway. Wtedy to właśnie GW wysyła do zegarów sygnał, że coś jest nie halo i zaczyna mrygać przebieg.

Jarek, jak masz gdzieś jeszcze te wsady to mógłbyś podesłać (najlpiej razem z przebiegami aut, z których pochodzą wsady)? Przebieg nie jest zapisany "tak o" tylko jest konwertowany na bity. Prawdopodobnie przebieg będzie zapisany w trzech bajtach, niekoniecznie obok siebie, a w dodatku - jeden bajt mnożony przez drugi, a potem przez trzeci i to sumarycznie daje przebieg.

To, że dane się zmieniają pomiędzy licznikami to jest całkiem naturalna sprawa bo masz różne konfiguracje aut (jedne mają kontrolkę świec żarowych, inne nie etc). Jak chcesz sprawdzić gdzie jest zapisany przebieg konkretnie - robisz zrzut eepromu, zapisujesz przebieg, wkładasz zegary do auta, przejeżdżasz 10km, znowu robisz zrzut eepromu, zegary do auta, 10km, znowu zrzut i wtedy porównujesz te trzy zrzuty. Jedyne, co się zmieni w tej sytuacji to przebieg całkowity. I masz wtedy jak na dłoni.

P.S. pamiętasz jaki tam eeprom siedzi? bo nie chce mi się znowu wyciągać wskazówek z mojego...
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#28  Postprzez JargoV » Pn 13:08, 15 maja 2017

Czyli to tak jest, bo myślałem że zaczyna migać w momencie gdy pojawi się nowy node, albo któregoś z aktualnej konfiguracji brakuje. Czyli w takim razie przy podpięciu radia będzie migał?

Jasne mam dalej te wsady z przebiegami ;) Podeślę za sekundę na PW. Tego się domyślałem, ale w końcu nie chciało mi się tego rozpracować metody zapisu do końca. Na elektrodzie podają że przebieg zapisany jest w pierwszych trzech wierszach, mi to wygląda bardziej na dwa pierwsze ale no cóż, chyba że trzeci jest zapisywany dopiero przy większych przebiegach :P W dwóch wsadach z jednego licznika fajnie widać jak zmieniają się wartości pod adresami z zakresu 0x000000 - 0x00001F co czwarty bajt jest na zmianę o wartości 00 i FF.

Ja te wsady wtedy bardziej poszukiwałem na znalezienie różnic pomiędzy dieslem a benzyną, ostatecznie temat porzuciłem jak znalazłem taniego emotiona :D

EEPROM tam był jak dobrze pamiętałem 95040 co też potwierdzają na elektrodzie.
JargoV
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 343
Dołączył(a): N 0:43, 22 lis 2015
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 27
Panda: Panda II 1.1 2009r
Imię: Jarek

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#29  Postprzez Albercik » Pn 13:44, 15 maja 2017

Po wyjęciu radia - nie powinien migać przebieg. Ja mam zegary od diesel'a na stole i działają normalnie bez niczego podpiętego, co z resztą widać na filmikach, które wrzucałem.

Przebieg może być zapisywany w różnych miejscach pamięci, zależnie od modelu licznika i wersji softu.

W pasku np. jak miałem stare zegary (czerwono niebieskie) - przebieg był gdzieś na początku pamięci. Teraz, jak mam kolorowe z B7 - przebieg jest zapisany w trzech miejscach.

P.S. pomiędzy diesel'em, a benzyną nie ma różnic jako takich. Masz dodatkowo kontrolki od świec żarowych, filtra dpf i paliwa. Prawidłowa adaptacja przez GW powinna po prostu wyłączyć te funkcje w zegarach.
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#30  Postprzez JargoV » Pn 13:55, 15 maja 2017

P.S. pomiędzy diesel'em, a benzyną nie ma różnic jako takich. Masz dodatkowo kontrolki od świec żarowych, filtra dpf i paliwa. Prawidłowa adaptacja przez GW powinna po prostu wyłączyć te funkcje w zegarach.


Sporo osób pisało że nie udaje się adaptacja licznika z diesla do benzyny i na odwrót, a powinno to iść przecież tak samo jak z innymi. Nie miałem jeszcze okazji próbować z licznikiem z diesla, więc nie mam się jak do tego odnieść. Ale też wydaje mi się że właśnie adaptacja powinna wszystko załatwić, przecież to tylko odpowiednie załączenie funkcji pod dany zestaw tak jak np. z kontrolką ABSu.
JargoV
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 343
Dołączył(a): N 0:43, 22 lis 2015
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 27
Panda: Panda II 1.1 2009r
Imię: Jarek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźne tematy...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron