Wymiana świec zapłonowych

Szarpie, stuka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Camcioo, AdaMs

Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#1  Postprzez M@riusz39 » Pn 12:30, 10 sie 2015

Witam
Moja Pani dzisiaj była na serwisie wymienić olej, próbowali ją naciągnąć na wymianę świec(świece 200 robocizna 200), jak zadzwoniła to ją wyśmiałem i obiecałem że zrobię to sam wieczorkiem.
Ale teraz mam dylemat, nigdzie nie umiem znaleźć informacji jakie to mają być świece?
Czy wymieniać od razu kable?
Świece są w łatwo dostępnym miejscu?
Wymieniał ktoś już świece w tym modelu?
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#2  Postprzez zibi63 » Pn 23:06, 10 sie 2015

Sprawdź książkę obsługi. Prawdopodobnie są to świece takie same jak w PII 1.2 69 KM - NGK ZKR7A-10. Dostęp nie jest zły- trzeba wcześniej zdjąć obudowę filtra powietrza. Klucz do świec to 16 mm ( długość ktoś podawał ok. 20 cm, żeby sięgnąć, bo są głęboko). Wymiana kabli raczej niewskazana, za młody samochód. Jeśli jeździ tylko na pb to raczej lata eksploatacji, szybciej wymienia się przy gazie.Jeśli nie ma objawów szarpania i silnik dobrze pracuje to nia sensu generowanie kosztów.
zibi63
Stały bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Śr 19:58, 13 lis 2013
Lokalizacja: Horodło
Panda: Actual 2011
Imię: Zbyszek

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#3  Postprzez M@riusz39 » Wt 8:52, 11 sie 2015

Świece znalazłem w książce, i zrobiłem wczoraj przymiarkę "na sucho".
Nie powinno być problemów, przyda się długi klucz bo faktycznie są głęboko, może jakiś z magnesem żeby później wyciągnąć świece, albo będę wołać córkę żeby wyciągnęła bo ma małe dłonie!
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#4  Postprzez zibi63 » Wt 11:37, 11 sie 2015

Nie trzeba magnesu. Ciasne pasowanie klucza powoduje, że świeca tak łatwo nie wypada.
zibi63
Stały bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Śr 19:58, 13 lis 2013
Lokalizacja: Horodło
Panda: Actual 2011
Imię: Zbyszek

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#5  Postprzez M@riusz39 » Wt 11:55, 11 sie 2015

OK
Muszę się wybrać na poszukiwania jakiegoś klucza z średniej półki
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#6  Postprzez Pentium » Wt 20:21, 11 sie 2015

Witam !
W swojej Pandzie III jeszcze nie zmieniałem - to jeszcze "młódka" :lol: , w starszej Pandzie II 1.1z 2008 r. zmieniałem 2 razy na nasze dobre Iskry - oznaczenie TWE85PRS - działają świetnie, przebieg spokojnie po 40 kkm.(bez gazu !! )
Na stronie internetowej Iskry znalazłem zamiennik dla fabrycznych Pandy III - NGK ZKR7A-10, jest to TWE85LRS-10 przeznaczone dla silników 1.2 69 KM również zgazowanych, do kupienia po 16,90 zł na Alle.... bezpośrednio od producenta (użytkownik "dobreswiece")
Oznaczenie świecy zarówno do II jak i III świadczy, że świece mają takie same parametry, czyli wartość cieplną i wymiary.
Dlaczego tak polecam świece Iskry i to nie pierwszy raz ??
- są bardzo dobrej jakości, cena jest przystępna (w porównaniu z propozycjami w ASO to prawie darmo :mrgreen: ) i najważniejsze:
- dużo ludzi w naszym kochanym kraju narzeka, że same zagraniczne firmy, że polskie marki zostały specjalnie sprzedane, że padły takie marki jak np. Autosan, Jelcz, Lublin i wiele innych. To dlaczego zamiast kupować polskie produkty większość się zachłysnęła zagranicznymi markami i sprzedaż polskich spadała. Chociażby przykład świec zapłonowych, skoro masz dostępne naprawdę dobre Iskry do wszystkich modeli samochodów, to po cholerę szukasz NGK, Boscha, Championa ???????, o ile pamiętam kiedyś ktoś i to na tym forum pisał, że np. dostępne w sklepach moto świece NGK są drugiego gatunku, a pierwszy gat. idzie tylko na montaż fabryczny.

Do wykręcenia świec najlepsza jest końcówka nasadowa 16 mm długa na 1/2 cala z zestawu kluczy nasadowych z gumową wkładką specjalnie do świecy - można kupić samą nasadkę, do niej lekko wachliwą przedłużkę.
Trochę ułatwia swobodne włożenie klucza odpięcie kostek na wtryskiwaczach benzyny.
Po zdjęciu przewodów WN, przed odkręceniem świec wydmuchaj piasek i śmieci z zagłębień głowicy w których są świece, najlepiej sprężarką, może być też stary odkurzacz taki z okrągłym wylotem powietrza, w który wkłada się wąż.
Pentium
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt 19:56, 17 lip 2012
Lokalizacja: Kępno
Wiek: 62
Panda: Actual 1.1 2007 Lougne 1.2 2014
Imię: Janek

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#7  Postprzez M@riusz39 » Śr 13:33, 12 sie 2015

Dzięki za rady, skorzystam.
M@riusz39
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 11:00, 15 lut 2014
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 51
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imię: Mariusz

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#8  Postprzez gregory1979 » So 20:06, 01 wrz 2018

Ktoś wie jakie świece można dać do silnika 0.9 zamiast NGK ILKR 9G8 i jak z jakością. Obecnie mam świece NGK które kosztują ponad 60 zł za szt.
gregory1979
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1074
Dołączył(a): Śr 20:54, 04 sty 2012
Lokalizacja: Środa Wlkp. PSR
Wiek: 44
Panda: była 1.1 Actual 2003 r. LPG BRC teraz 0.9 TwinAir Turbo 2012 r. LPG BRC
Imię: Grzegorz

Re: Wymiana świec zapłonowych

Numer postu:#9  Postprzez Shoofel » So 20:21, 01 wrz 2018

Gregory1979 spróbuj wybrac sobie swój model i silnik a później wybierz układ zapłonowy i świece - powinny wyskoczyć wszystkie dostępne możliwe opcje i producenci. Cenami się nie sugeruj bo są detaliczne - na sieci można znaleźć dużo taniej. Ale orientacyjnie powinno pomóc:
https://e-katalog.intercars.com.pl/
Shoofel
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 99
Dołączył(a): Cz 7:34, 12 kwi 2018
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Tychy
Wiek: 41
Panda: Bravo 1.4 T-Jet / Vectra C GTS 2.0 T
Imię: Łukasz


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron