Rozrząd

Szarpie, stuka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Camcioo, AdaMs

Rozrząd

Numer postu:#1  Postprzez kanwa57 » So 11:11, 28 mar 2020

Witam wszystkich!
Proszę o poradę, moja panda, silnik 1.2 ma pięć lat i przebieg 27 tys.
Czy należy wymienić już rozrząd?
Czy ktoś wymieniał później np. po 6 latach?
Pozdrawiam!!
kanwa57
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz 20:06, 11 cze 2015
Lokalizacja: Chrzanów
Panda: III
Imię: Wacław

Re: Rozrząd

Numer postu:#2  Postprzez arnold » So 11:22, 28 mar 2020

Temat wygląda następująco:
Dyskusja o tym, czy stosować się do zaleceń napisanych w instrukcji użytkowania jest zupełnie jałowa. Powinieneś rozrząd wymienić po danym czasie, ale nie musisz, twoje ryzyko, a prawo do tego nie obliguje. Zaś prawdobieństwo uszkodzenia paska starszego niż zalecane jest stosunkowo małe.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1370
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: Rozrząd

Numer postu:#3  Postprzez Pentium » So 12:03, 28 mar 2020

W mojej pierwszej Pandzie II zmieniałem pasek rozrządu po 6 latach i ok.60 tys.km. Stan paska wizualnie bez zarzutu, pozostawiłem oryginalną pompę wody i napinacz paska (nie wykazywały objawów zużycia). Panda ma dziś 12 lat i 125 ty.km., pompa wody działa, napinacz paska również. Wymiana rozrządu i pompy wody jest prosta, sam to robię, więc zostawiłem te podzespoły, po co zmieniać coś co nie jest zużyte? Ale jedna uwaga !! Płyn chłodniczy zmieniam co trzy lata na nowy, po to aby chronić pompę wody.
W mojej drugiej Pandzie III może zmienię za rok albo dwa, teraz ma prawie 6 lat i 55 tys.km.
Co się stanie, gdy pęknie pasek rozrządu w silniku 1.2 8V ? Nic, tylko silnik stanie. :zakrecony:
Decyzja o zmianie rozrządu po takim czasie i przebiegu należy do ciebie.
Pentium
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt 19:56, 17 lip 2012
Lokalizacja: Kępno
Wiek: 62
Panda: Actual 1.1 2007 Lougne 1.2 2014
Imię: Janek

Re: Rozrząd

Numer postu:#4  Postprzez Nowicjusz » N 9:46, 29 mar 2020

W silniku 1,2 69 KM w pandzie 2 zmieniałem rozrząd po 7 latach i 8 miesiącach po przebiegu 67 tkm. (ok. 70 % jazda w trasie, reszta miasto, płynna jazda).
Pasek rozrządu wizualnie był w dobrym stanie. Guma na powierzchniach zewnętrznych nie była sparciała ani popękana. (stan wewnętrzny nie do określenia).
Pompa wody i rolka napinająca w stanie dobrym.
Jeśli chodzi o paski rozrządu to po wyprodukowaniu producent podaje datę do kiedy można go zamontować, z reguły kilka lat (na przykładzie Contitech). Czas wymiany podaje instrukcja lub jeśli nie ma tego zapisu to należy wymienić po 7 latach.
Czyli np. pasek leży w magazynie 3 lata po czym montujesz go w pandzie na 5 lat. To w sumie ile jest....Oczywiście praca w silniku to nie składowanie w pudełku ale chodzi mi tylko i wyłącznie o czas starzenia.
Odnośnie napinacza to fabrycznie został idealnie napięty, przy luźnym kole wałka rozrządu, dlatego łożysko długo wytrzymuje (dla paska i pompy wody też jest to ważne).
Przy pompie wody istotne są wymiany płynu chłodzącego oraz jego rodzaj (jeśli ktoś nie ma wiedzy odnośnie zamienników to stosować Paraflu UP).
Powyższe uwagi dotyczą napędu rozrządu montowanego fabrycznie -dlatego ją wymieniłem nieco później.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości