Dopuszczalna grubo┼Ť─ç tarcz

Szarpie, stuka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Camcioo, AdaMs

Dopuszczalna grubo┼Ť─ç tarcz

Numer postu:#1  Postprzez M@riusz39 » Cz 8:29, 25 kwi 2019

Kto┼Ť kojarzy jak mo┼╝e by─ç minimalna szeroko┼Ť─ç tarcz, ┼╝onka by┼éa wymieni─ç opony. Najbli┼╝ej mamy warsztat Bosch, a tam od razu j─ů atakuj─ů ┼╝e klocki cienkie i tarcze te┼╝ ju┼╝ zu┼╝yte. Musz─Ö tam zagl─ůdn─ů─ç w weekend, ale nie wiem jaka jest ta minimalna grubo┼Ť─ç. Auto ma dopiero 70 ty┼Ť naklepan─Ö, to nie za ma┼éo na wymian─Ö tarcz. Od nowo┼Ťci nie by┼éy wymieniane klocki, to tarcze te┼╝ powinny by─ç OK. Pomo┼╝e kto┼Ť.?
Wybiegam troszk─Ö w prz├│d, ale t┼éoczek jest wkr─Öcany? Czy wystarczy go wcisn─ů─ç?
M@riusz39
Świeżak

Do┼é─ůczy┼é(a): So 11:00, 15 lut 2014
Panda: III - 1.2 8v 69 KM / Lounge
Imi─Ö: Mariusz

Re: Dopuszczalna grubo┼Ť─ç tarcz

Numer postu:#2  Postprzez zibi63 » Cz 22:24, 25 kwi 2019

Jak na klocki i tarcze to mo┼╝e by─ç do┼Ť─ç. Du┼╝o zale┼╝y od stylu jazdy i gdzie je┼║dzisz. Miasto i ci─Ö┼╝ka noga zdecydowanie przyspiesza proces zu┼╝ycia. Ja mam PII z 2011 i niestety jako┼Ť─ç tarcz tudzie┼╝ klock├│w Bosh (wszystko fabryczne) by┼éa fatalna, mimo ┼╝e je oszcz─Ödza┼éem. Wymiana w zesz┼éym roku po wizycie na przegl─ůdzie, poniewa┼╝ diagnosta stwierdzi┼é, ┼╝e ich skuteczno┼Ť─ç by┼éa poni┼╝ej wymaga┼ä. Przebieg 55 tkm. Dla PII nominalna grubo┼Ť─ç tarczy (┼Ťrednica 240) wynosi 10,8-11,1mm. Minimalna dopuszczalna- 9,2 mm. S─ů to dane z ksi─ů┼╝ki Zembowicza. Dla klock├│w podaje si─Ö minimaln─ů grubo┼Ť─ç ok┼éadzin 1,5mm (ale lepiej wymieni─ç wcze┼Ťniej). Dane dla PIII mog─ů by─ç inne, ale je┼Ťli ┼Ťrednica tarczy wynosi 240 to mo┼╝e by─ç to samo (cho─ç jest ona ci─Ö┼╝sza). W dobrym sklepie z cz─Ö┼Ťciami dostaniesz informacj─Ö lub sprawd┼║ w necie. Mi sprzedawca poleci┼é Textary (tarcze i klocki) , cena z wy┼╝szej p├│┼éki, ale p├│ki co op┼éaca┼éo si─Ö. Firma " Made in Germany " specjalizuje si─Ö w uk┼éadach hamulcowych. Uwag─Ö, ┼╝e fabrycznie by┼é Bosh, skwitowa┼é pytaniem: a wie Pan gdzie to produkuj─ů ? Niestety, mia┼é racj─Ö, Bosh firmuje w tym przypadku badziew. T┼éoczek w zacisku jest wciskany.
zibi63
Stały bywalec

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ür 19:58, 13 lis 2013
Panda: Actual 2011
Imi─Ö: Zbyszek

Numer postu:#3  Postprzez Bohdan » Pt 8:29, 26 kwi 2019

Zibi, musz─Ö troch─Ö sprostowa─ç.

Dla Nuova Panda _312 tarcze z przodu :
( Dotyczy silnik├│w 0.9 TA oraz 1.2 69Km. )

O┼Ť zabudowy : przednia

1. Tarcza pełna
2. Średnica 257 mm
3. Grubo┼Ť─ç 12 mm
4. Minimalna grubo┼Ť─ç 10.2

R├│┼╝ni si─Ö troszk─Ö od P2 _169

Tłoczek normalnie wciskany, nie widziałem jeszcze nigdy wkrecanego z przodu, ponieważ nie ma hamulca ręcznego do którego to zastosowanie jest wkręcanie.

Wymiana banalnie prosta, z mojego do┼Ťwiadczenia warto zakupi─ç komplet Febi Bilstein czyli klocki + tarcze JE┼╗ELI TW├ôJ KOMPLET WYMAGA JU┼╗ WYMIANY.

Co do gdybania czy jest zu┼╝yty, trzeba sprawdzi─ç to organoleptycznie - jeden zajezdzi klocki w 20tkm drugiemu trzeba na to 50tkm.

Pozdrawiam - w razie dalszych pytań chętnie pomogę - jeżeli mieszkasz blisko Zawoi - nawet Ci to wymienie :)
Wszystkie cz─Ö┼Ťci do Pandy 1.2/1.1 !
(Sprzedaje na cz─Ö┼Ťci ca┼éy samoch├│d.)
Zapraszam na PW !

Mini Cooper 2003 1.6 PB OFF
Seat Leon 2007 1.9 TDI OFF
Fiat Panda 2006 1.2 PB + LPG ON
Fiat Panda 2007 1.1 PB + LPG. ON
Bohdan
Dundersztyc

Do┼é─ůczy┼é(a): N 13:31, 26 lut 2017
Panda: 1.2 60 km Emotion 2k06 LPG STAG
Imi─Ö: Bohdan

Numer postu:#4  Postprzez M@riusz39 » So 17:27, 27 kwi 2019

TO mam pomys┼é ;-))) zostawi─Ö Ci auto i skocz─Ö sobie na Babi─ů.
A tak na poważnie, autem jeździ żona - raczej ostrożnie i bez gwałtownego hamowania.
Pyta┼éem bo chc─Ö to wymieni─ç sam w weekend, dlatego musz─Ö kupi─ç wcze┼Ťniej klocki i w┼éa┼Ťnie nie wiem czy od razu tarcze te┼╝.
Ale jednak będę to musiał za pierwszym razem rozebrać, pomierzyć, zrobić zakupy i następny weekend wymienić. a pamiętacie ceny?
M@riusz39
Świeżak

Numer postu:#5  Postprzez hary » So 19:58, 27 kwi 2019

U mnie klocki i tarcze przejechaly 68tys, auto uzywane 90% w miescie przez kobiete. Mysle ze warto wymieniac komplet tarcze+klocki bo orginalne tarcze raczej nie wytrzymaja drugiego kompletu klockow. Cena to- klocki TRW+tarcze TRW+zmywacz do hamulcow+pasta Ate 480zl. Wymiana we wlasnym zakresie okolo 2godz. Przepraszam za brak polskich znakow, ale klawiatura odmawia wspolpracy
hary
Świeżak

Do┼é─ůczy┼é(a): Cz 20:07, 26 lis 2015
Panda: 3 1.2 69 KM Lounge LPG 2015
Imi─Ö: Robert

Numer postu:#6  Postprzez Bohdan » Wt 13:06, 30 kwi 2019

M@riusz39 napisa┼é(a):TO mam pomys┼é ;-))) zostawi─Ö Ci auto i skocz─Ö sobie na Babi─ů.
A tak na poważnie, autem jeździ żona - raczej ostrożnie i bez gwałtownego hamowania.
Pyta┼éem bo chc─Ö to wymieni─ç sam w weekend, dlatego musz─Ö kupi─ç wcze┼Ťniej klocki i w┼éa┼Ťnie nie wiem czy od razu tarcze te┼╝.
Ale jednak będę to musiał za pierwszym razem rozebrać, pomierzyć, zrobić zakupy i następny weekend wymienić. a pamiętacie ceny?

Nie ma problemu :D

Zanim obskoczysz Kr├│low─ů Beskid├│w to wycacam Ci to :)

Tarcze plus klocki Febi Bilstein koszt u mnie tarcza sztuka 78 zł, klocki komplet 88 zł.
Wszystkie cz─Ö┼Ťci do Pandy 1.2/1.1 !
(Sprzedaje na cz─Ö┼Ťci ca┼éy samoch├│d.)
Zapraszam na PW !

Mini Cooper 2003 1.6 PB OFF
Seat Leon 2007 1.9 TDI OFF
Fiat Panda 2006 1.2 PB + LPG ON
Fiat Panda 2007 1.1 PB + LPG. ON
Bohdan
Dundersztyc

Do┼é─ůczy┼é(a): N 13:31, 26 lut 2017
Panda: 1.2 60 km Emotion 2k06 LPG STAG
Imi─Ö: Bohdan

Numer postu:#7  Postprzez covax2 » ┼Ür 0:24, 15 maja 2019

te┼╝ w┼éa┼Ťnie wymienia┼éem ca┼éy komplet, by┼é od nowo┼Ťci, przejecha┼é 98tys km :D Nowe tarcze ATE kupi┼éem za 77,5 za szt a komplet klock├│w valeo za 80z┼é. Wymiane wykonywa┼éem sam ze szwagrem - nic skomplikowanego cho─ç w punto II by┼éo o niebo pro┼Ťciej :D z dok┼éadnym wyczyszczeniem prowadnic itd zesz┼éo ze 2h. Jak chodzi o dopuszczaln─ů grubo┼Ť─ç to na rancie jest nadruk - 10,2mm.
Obrazek Fiat Panda III
covax2
Aktywny

Do┼é─ůczy┼é(a): Cz 21:22, 14 mar 2019
Panda: III
Imi─Ö: Bartek

Numer postu:#8  Postprzez M@riusz39 » ┼Ür 14:57, 15 maja 2019

Zagl─ůda┼éem przez weekend na tarcze - faktycznie s─ů cieniutkie, klocki jeszcze jakie┼Ť 3-4 mm, wi─Öc jak si─Ö zrobi cieplej wymieni─Ö komplet.
M@riusz39
Świeżak

Numer postu:#9  Postprzez Pentium » Pn 18:28, 10 cze 2019

Kilka dni temu robi┼éem przegl─ůd hamulcy w P III po pi─Öciu latach i 47 tys.km., demonta┼╝ zacisk├│w, jarzm zacisk├│w i tarcz od piasty. Bez demonta┼╝u t┼éok├│w z zacisk├│w, poniewa┼╝ porusza┼éy si─Ö bez problemu. Pomierzy┼éem grubo┼Ť─ç tarcz i klock├│w hamulcowych:
- tarcze grubo┼Ťci 11,4 mm r├│wnomiernie zu┼╝yte na ca┼éej powierzchni przylegania klocka;
- ok┼éadziny klock├│w hamulcowych grubo┼Ťci 6,5 - 7.0 mm r├│wnie┼╝ r├│wnomiernie zu┼╝yte.
Jak widać oryginalne hamulce powinny spokojnie wytrzymać do 90 tys.km., niestety nie mogłem już odczytać nazwy producenta tarcz i klocków.
Po sprawdzeniu czyszczenie gniazd klock├│w w jarzmach, prowadnic zacisk├│w, klock├│w, nast─Öpnie smarowanie dedykowanymi smarami odpowiednich miejsc i monta┼╝.
W zale┼╝no┼Ťci od aktualnych warunk├│w drogowych (nat─Ö┼╝enie ruchu, rodzaj trasy itp.) stosuj─Ö hamowanie silnikiem z redukcj─ů bieg├│w do czw├│rki, tr├│jki, czasami dw├│jki.
We wcze┼Ťniejszej Pandzie II klocki i tarcze zmienia┼éem po ok. 85 tys.km., za┼éo┼╝y┼éem Boscha kt├│re prze┼╝y┼éy tylko 35 tys.km., jeden klocek i tarcza zu┼╝yta w elips─Ö, drugi klocek zjechany na 2/3 powierzchni, z drugiej strony jeden klocek zjechany do 2 mm, zablokowany w jarzmie, teraz za┼éo┼╝y┼éem tarcze i klocki Textara, zobaczymy jak si─Ö sprawdz─ů.
Pentium
Bywalec

Do┼é─ůczy┼é(a): Wt 19:56, 17 lip 2012
Panda: Actual 1.1 2007 Lougne 1.2 2014
Imi─Ö: Janek

Powr├│t do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç