Doblo 1.4 8V Malibu

Dział dla osób bez Pandy

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#1  Postprzez sta1416 » Pn 14:05, 21 wrz 2020

Szanowni członkowie.
Chciałem przedstawić swojego Fiacika, ale najpierw wstęp. Praktycznie od początku "kariery :lol: " kierowcy jeździłem wynalazkami made in Poland. Maluszki, Polonezy. I tak po zdaniu prawka byłem zafascynowany pięknym Passatem B3, który w tamtych czasach (2008`2009) był w miarę tanim, i dużym (dla kogoś kto ma 191 cm wzrostu) autem. Jednak Mama doradzała, weź na razie Poloneza, nauczysz się jeździć, coś odłożysz i kupisz coś nowszego. No i tak odkładałem, i uczyłem się przez 11 lat. Poldkiem dobrze mi się jeździło. Proste zawieszenie, silnik z wtryskiem jednopunktowym, diagnozowanym na spinacz i tabelkę z kreskami, proste drobne naprawy. Siłka w cenie, ze względu na brak wspomagania. I tak z nauki jazdy, nauka przekształciła się w pasję do starych wynalazków. Mimo wylewania wiadra "hejtu" na te auto przez innych użytkowników "zachodnich" aut, cieszyłem się nim, doposażałem w oryginalne dodatki i dbałem. Niestety, rdza robiła swoje. Jeden remont blacharki wykonał jeszcze mój Tata w 2004 roku, drugi robiłem ja w 2017. Pomimo konserwacji od nowości (1995), to i tak ciężko było zatrzymać ten postęp. W końcu z ciężkim sercem musiałem go sprzedać. Nie miałem możliwości wykonania remontu samodzielnie, czy też w warsztacie, a nie chciałem żeby stał i gnił dalej czy też za kilka lat poszedł na żyletki, bo już nie byłoby czego łatać. I tutaj zrządzenie losu, samochód kupił, można powiedzieć kolekcjoner z Anglii, gdzie też Poldek dostanie remont i spędzi emeryturę.
Co do Doblo. W 2007 roku byłem na dniach otwartych Fiata Linea. Osobówki, jak osobówki, nie przykuły mnie. Natomiast z boku, w kącie stał niebieski, blaszany Doblo, na którego nikt nie zwracał uwagi. Wsiadłem i nie chciałem już wysiąść :) bardzo mi się spodobało wnętrze, jak i praktyczność auta. No i resor musi być :P Niestety ówczesne ceny nie pozwalały na zakup, więc chęci odeszły w odstawkę. Tymczasem teraz w końcu mogłem spełnić marzenie, i zaopatrzyć się w auto, i to nie w skromnego blaszaka, a pełną wersję Panoramę Malibu. Czasem warto poczekać.

Z ciekawostek, auto ma otwierane wszystkie szyby, i to każdy rząd w inny sposób :). Wyświetlacz 3 rzędowy, klimatyzacja manualna, fabryczne radio Blaupunkt, fabryczne czarne szyby tylne, światła przeciwmgielne, relingi dachowe. Do szczęścia brakuje elektrycznych lusterek z podgrzewaniem, czujników parkowania i ogrzewania fotela kierowcy. Czujniki już leżą na półce w domu, a z el. lusterek mam już kompletne wiązki. Myślę też na tempomatem, jednak fabrycznie ich nie było i będzie trochę kombinatoryki. Niestety, Niemiec tak płakał jak sprzedawał że zatrzymał sobie oryginalne felgi aluminiowe z wersji Malibu . . .

Co do zrobionych rzeczy. Oczywiście elementy eksploatacyjne wymienione, dodatkowo sprzęgło. Wymyte również ręcznie nadkola pod osłonami. Oświetlenie wnętrze na ledach can, by było jasno. Z tuningu planuję jeszcze nadkola tylne w bagażniku z wersji Famyly, gdzie sią pokryte tapicerką, a u mnie gołe. Jedna fotka dla ciekawych, bo na więcej nie mam czasu niestety (przeprowadzko-remont).
P. S. niestety nie mogę wkleić obrazków, ponieważ wyskakuje mi: "Określenie wymiarów obrazka nie było możliwe."
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#2  Postprzez morpheus1581 » Pn 15:38, 21 wrz 2020

Czytałem Twój post jak dobrą książkę przygodową. Ciekawa historia z Poldkiem. Wiem coś na ten temat bo sam dużo jeździłem 1.5 gle na gaźniku w latach 90tych. Faktycznie Poldki gniły na potęgę czy to ocynkowane czy nie ale wspomnienia też mam.
Powodzenia z Doblo, szkoda że bez zdjęć.

Co do zdjęć... Musisz zmniejszyć rozmiar aby dodać.
morpheus1581
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 1900
Dołączył(a): N 20:56, 12 paź 2014
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 43
Panda: Była Panda jest Fabia
Imię: Marcin

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#3  Postprzez Dominik234 » Pn 16:07, 21 wrz 2020

Widać pasję po przeczytaniu Twojego posta. Zaskoczyło mnie, że ktoś może mieć taką wiedzę na temat Doblo, bo to raczej się kojarzy z użytkowym autem :) Czy ten silnik nie jest za słaby dla tak dużego pojazdu? Tam zdaje się 77 KM było przy tej pojemności...

Nie żebym był specem od Doblo, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że ewentualne oklejenie samodzielne tych nadkoli też powinno wchodzić w grę. Tam są dość nieskomplikowane te powierzchnie, no i duże :D A tapicerka i tak chyba miała taki sam kolor/fakturę, jak wykładzina bagażnika.
Dominik234
Klubowicz
 
Posty: 540
Dołączył(a): Śr 14:17, 03 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: Panda Active 2012, 1.2, 69KM
Imię: Dominik

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#4  Postprzez sta1416 » Śr 7:26, 23 wrz 2020

Więc tak, już odpowiadam :)

Tak, silniczek 1.4 i jego 77KM to trochę mało dla niego. Na autostradzie 120 km/h to już dużo bo silnik ma przy tej prędkości około 4 000 rpm, więc robi się głośno, a dwa czuć że to już jego kres. Zależało mi na benzynie, ponieważ autkiem jeżdżę praktycznie tylko na weekendy, do pracy chodzę pieszo bo mam blisko. Uznałem więc, że nie będę się bawić w klekota, bo zwyczajnie nie lubię diesli, mimo tego że kilka służbówek objeździłem, to im dalej w las tym mniej mi się podobały. Gdyby to były jeszcze proste silniki typu 1.9D stary fiatowski lub 1.9 SDI od vw to jeszcze bym się zastanowił. Nie jestem "szybkim kierowcą", więc takie słabsze, wolnossące silniki mi odpowiadają :)

Też myślałem nad samodzielnym oklejeniem, ale materiał o jako takiej jakości wcale tani nie jest, (200zł), oklejenie przez firmę która zajmuje się zabudowami to około 400 zł, a na allegro wisi kompletna tapicerka z wersji 7 osobowej za 250 zł. Więc jak mam wybór to wolę oryginalne części pomodzić, niż zamienniki, bo nauczony doświadczeniem wiem, że to badziew.
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#5  Postprzez sta1416 » Śr 10:39, 14 kwi 2021

I w końcu było chwilę pogody w weekend więc:
Obrazek
Obrazek
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#6  Postprzez Dominik234 » Śr 10:47, 14 kwi 2021

W porównaniu do Pandy to u Ciebie prawie nie ma wiązek w drzwiach :D Zaskakujące miejsce na sterowanie lusterek (trudno było dorwać coś takiego?), chyba nie jest łatwo sięgnąć.
Dominik234
Klubowicz
 
Posty: 540
Dołączył(a): Śr 14:17, 03 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: Panda Active 2012, 1.2, 69KM
Imię: Dominik

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#7  Postprzez sta1416 » Śr 12:25, 14 kwi 2021

Cała wiązka jest w drzwiach, w sensie wywnętrz płatu. Taka mała nie jest, bo leci sterowanie dwoma szybami, centralny master z czujnikiem otwarcia, głośnik niskotonowy, teraz jeszcze lusterko + joy i czujnik temperatury. W Pandzie odpadają kable do włączników szyb, lecą tylko zasilające, i od sterowania lusterkami bo joy jest między fotelami.

Joy z zaślepką nie jest ciężki do kupienia, elektryczne lustra z grzaniem kupiłem za 25 zł sztuka, joy to samo. Dłużej się naszukałem zaślepki manualnej regulacji w drzwi pasażera,bo przy el. lutrach jest tam płaski plastik. Ze względu że u mnie w Malibu są lakierowane całe obudowy lusterek ( w Dynamic, Family, Active, Combi i Cargo są tylko wstawki środkowe w kolorze nadwozia) przekładałem mechanizm i szkła z lustra dawcy do moich.

Najdroższe były wiązki drzwi pełne, tym bardziej że mi zależało na takiej z przewodami do czujnika temperatury zewnętrznej. Swoją wiązkę zostawiłem, przekładałem tylko przewody z pinami w złączu drzwi. W drzwiach kierowcy to było 8 przewodów, w drzwiach pasażera 5. U mnie były już wyprowadzone kable w wiązce głównej auta łącznie z bezpiecznikami, więc cała operacja oparła się o gmeranie w drzwiach. Na szczęście grzanie el. luster i ich regulacja nie jest spięta z body, więc gdyby ich nie było to tylko kwestia podciągnięcia zasilania po stacyjce, zasilania mat grzejących i przewodów sygnałowych z joy'a do lusterka pasażera.
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#8  Postprzez Dominik234 » Śr 13:57, 14 kwi 2021

Nasze miśki to ekshibicjonistki: wszystkie kable na wierzchu ;)
Gratuluję samozaparcia. No i spoko że nie przyoszczędzili na głównej wiązce, tylko na tej w drzwiach - mniej roboty i na koniec wszystko wygląda jak z fabryki.
Dominik234
Klubowicz
 
Posty: 540
Dołączył(a): Śr 14:17, 03 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: Panda Active 2012, 1.2, 69KM
Imię: Dominik

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#9  Postprzez sta1416 » Pt 14:11, 14 maja 2021

W temacie:
Obrazek
Obrazek
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#10  Postprzez Dominik234 » So 7:48, 15 maja 2021

Ten kopczyk na drugim zdjęciu to próg?
Dominik234
Klubowicz
 
Posty: 540
Dołączył(a): Śr 14:17, 03 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: Panda Active 2012, 1.2, 69KM
Imię: Dominik

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#11  Postprzez sta1416 » Wt 13:03, 18 maja 2021

Zawartość nadkola. Na szczęście, i o dziwo, pod tym syfem nie było grama rdzy.
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#12  Postprzez sta1416 » Pn 7:55, 19 lip 2021

W końcu wolna sobota:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#13  Postprzez Dominik234 » Pn 18:48, 19 lip 2021

Wyjaśnisz laikowi jak ja na co patrzę/patrzeć? ;)

Znaczy czujniki parkowania zapewne ale coś jeszcze?
Dominik234
Klubowicz
 
Posty: 540
Dołączył(a): Śr 14:17, 03 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: Panda Active 2012, 1.2, 69KM
Imię: Dominik

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#14  Postprzez sta1416 » Pn 11:51, 26 lip 2021

Tylko zestaw czujników ;)
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Re: Doblo 1.4 8V Malibu

Numer postu:#15  Postprzez sta1416 » Pn 7:48, 30 sie 2021

W końcu, co prawda na koniec sezonu ale są:
Obrazek
Obrazek
sta1416
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt 13:54, 11 wrz 2020
Lokalizacja: Sląsk
Panda: Doblo Malibu 1.4
Imię: Staszek

Następna strona

Powrót do Moje inne 4 kółka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości