Wymiana termostatu

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Wymiana termostatu

Numer postu:#1  Postprzez t0meCzek321 » Wt 18:39, 28 sty 2014

Szukałem na forum i owszem znalazłem kilka cennych informacji na wwt, ale wolałbym, jakby ktoś ogarnięty wypisał mi w punktach na co uważać. Dzisiaj oglądałem, to termostat jest pod cewkami(jak się nie myle) i te cewki trzeba wymontować(?). Jakby ktoś mógłby mi to wyjaśnić, bo mechanik chce 30 zł, nie majątek ale zawsze lepiej mieć satysfakcje i samemu to zrobić :) Z góry dzięki za pomoc.
t0meCzek321
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): N 18:41, 24 lis 2013
Lokalizacja: Łomża
Panda: 1.1
Imię: Tomek

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#2  Postprzez matyja » Wt 21:05, 28 sty 2014

ja nie wymontowywałem cewek...
wyciągnąłem tylko komputer silnika znajdujący się zaraz obok akumulatora, żeby można było rękę wsadzić

ja kupiłem termostat firmy Wahler - w zestawie była uszczelka. niektórzy zalecają przesmarowanie jej silikonem wysokotemperaturowym, ja jednak tego nie robiłem. oczyściłem i odtłuściłem tylko powierzchnię styku termostatu z silnikiem i nic się nie leje

nie trzeba też spuszczać całego płynu - wystarczy uzupełnić o tyle, o ile się wylało. po montażu pamiętaj, żeby dobrze odpowietrzyć układ
moja Panda ==> KLIK
moja 307'mka ==> KLIK
moja SV'ka ==> KLIK
matyja
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 856
Dołączył(a): So 17:54, 31 mar 2012
Lokalizacja: Krzeszowice/Kraków
Panda: 1.1 Actual 2003r. + LPG BRC Sequent 24
Imię: Mateusz

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#3  Postprzez bartus2737 » Wt 21:11, 28 sty 2014

Niecałe 2 tyg temu wymieniłem termostat, u mechanika. Byłem i widziałem że mechanik nie zdejmowal cewek tylko pomacal wziął klucz i odkrecil na czuja... Dał nowego, opaskami posciskal nasmarowl uszczelek i odkrecil:o a co się wylalo, to dolal koncentratu . Odpowietrzenie wyglądało tak, że kazał odpalic (silnik zimny) zagazowal 3 razy dosłownie 3 razy, popatrzal do zbiorniczka i stwierdził że jest dobrze! Nawet temp nie podskoczyła, trwało to 1,5 min
bartus2737
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1474
Dołączył(a): Pt 21:00, 11 mar 2011
Lokalizacja: Chełmce k. Kalisza
Wiek: 33
Panda: 1.1 2008 rok Błękitna :)

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#4  Postprzez matyja » Śr 0:15, 29 sty 2014

bartus2737 napisał(a):Niecałe 2 tyg temu wymieniłem termostat, u mechanika. Byłem i widziałem że mechanik nie zdejmowal cewek tylko pomacal wziął klucz i odkrecil na czuja... Dał nowego, opaskami posciskal nasmarowl uszczelek i odkrecil:o a co się wylalo, to dolal koncentratu . Odpowietrzenie wyglądało tak, że kazał odpalic (silnik zimny) zagazowal 3 razy dosłownie 3 razy, popatrzal do zbiorniczka i stwierdził że jest dobrze! Nawet temp nie podskoczyła, trwało to 1,5 min

zmień mechanika...

odpowietrzyć należy na GORĄCYM silniku...
o dupę rozbić takie odpowietrzenie, jak termostat nie puści cieczy na chłodnicę, którą też należy odpowietrzyć...
moja Panda ==> KLIK
moja 307'mka ==> KLIK
moja SV'ka ==> KLIK
matyja
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 856
Dołączył(a): So 17:54, 31 mar 2012
Lokalizacja: Krzeszowice/Kraków
Panda: 1.1 Actual 2003r. + LPG BRC Sequent 24
Imię: Mateusz

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#5  Postprzez t0meCzek321 » Śr 1:38, 29 sty 2014

Mam jeszcze jedno pytanie, mógłby mi ktoś przybliżyć proces odpowietrzania ? Wiem już, że mam to robić na gorącym silniku, ale po kolei co odkręcać, ile śrubek mam odkręcić i kiedy będę miał pewność, że układ został odpowietrzony ?

PS. Jeżeli ktoś by zrobił zdjęcie tych śrubek, byłbym dozgonnie wdzięczny...
t0meCzek321
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): N 18:41, 24 lis 2013
Lokalizacja: Łomża
Panda: 1.1
Imię: Tomek

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#6  Postprzez bartus2737 » Śr 1:48, 29 sty 2014

Też mi się tak kolego Mateusz wydawało że coś nie tak:| ale nie miałem pewności, a nie mogłem się wesprzeć forum:| tyle że odziwo na razie, wszystko bardzo szybko się grzeje i ładnie trzyma temp...
bartus2737
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1474
Dołączył(a): Pt 21:00, 11 mar 2011
Lokalizacja: Chełmce k. Kalisza
Wiek: 33
Panda: 1.1 2008 rok Błękitna :)

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#7  Postprzez matyja » Śr 2:47, 29 sty 2014

są dwa odpowietrzniki: na wężu idącym do nagrzewnicy (taka nakrętka) oraz przy chłodnicy, w tym plastykowym elemencie, obok wlewu
jak nie znajdziesz, to cyknę Ci jutro jakieś foto

na gorącym silniku odkręcasz najpierw jeden odpowietrznik, przegazowujesz kilka razy, zakręcasz i analogicznie z drugim odpowietrznikiem
uzupełniasz płyn chłodniczy i ponownie przystępujesz do odpowietrzenia

możesz też przy otwartym odpowietrzniku dolewać płynu chłodniczego aż do przelania odpowietrznika

uważaj, żeby się nie poparzyć, szczególnie przy tym korku w wężu
no i przy odkręcaniu nakrętki przy wlewie też rób to powoli i uważnie, bo będzie pod ciśnieniem
moja Panda ==> KLIK
moja 307'mka ==> KLIK
moja SV'ka ==> KLIK
matyja
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 856
Dołączył(a): So 17:54, 31 mar 2012
Lokalizacja: Krzeszowice/Kraków
Panda: 1.1 Actual 2003r. + LPG BRC Sequent 24
Imię: Mateusz

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#8  Postprzez mike » Śr 11:26, 17 gru 2014

Witam, chciałbym wymienić termostat bez wymiany płynu bo mam zalany w miarę świeży Paraflu. W związku z tym czy jak spuszcze płyn wężykiem ze zbiorniczka wyrównawczego to przy odkręceniu termostatu już nic nie wyleci czy trzeba będzie coś dolać?
mike
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): N 14:47, 08 gru 2013
Lokalizacja: śląsk
Panda: 1.1
Imię: mike

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#9  Postprzez olo 1 » Śr 12:47, 17 gru 2014

mike napisał(a):Witam, chciałbym wymienić termostat bez wymiany płynu bo mam zalany w miarę świeży Paraflu. W związku z tym czy jak spuszcze płyn wężykiem ze zbiorniczka wyrównawczego to przy odkręceniu termostatu już nic nie wyleci czy trzeba będzie coś dolać?

Najlepiej spuścić płyn do naczynia i po przefiltrowaniu wlać z powrotem.Termostat jest umieszczony nisko na bloku więc płyn do jego poziomu i tak musi wylecieć,taka jakby zasada naczyń połączonych
olo 1
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 1773
Dołączył(a): Wt 21:38, 29 kwi 2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Panda: "Błękitna" 1.2 Dynamic
Imię: Olek

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#10  Postprzez mike » So 19:55, 20 gru 2014

Jestem po wymianie termostatu. Najpierw spuścilem ok. 2l płynu przez zbiorniczek wyrównawczy, trochę to trwało, po odkręceniu termostatu nic już nie wyleciało, potem trochę nameczyłem się żeby zdjąć tą dziwną opaskę z węża i wąż z termostatu. Najwięcej problemu miałem z przykręceniem nowego termostatu, uszczelka się podwijała,ciężko było trafić w tą niewidoczną śrubę termostatu (bez odkręcenia cewek albo kompa i akumulatora dojscie do drugiej śruby jest fatalne, jeszcze przeszkadza wtyczka sondy na dole) Ale w końcu się udało, potem jeszcze długie czekanie na włączenie wentylatora i odpowietrzanie. Tak więc robota prawie 3 godziny:-)
mike
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): N 14:47, 08 gru 2013
Lokalizacja: śląsk
Panda: 1.1
Imię: mike

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#11  Postprzez Romix13 » So 21:41, 20 gru 2014

Najważniejsze, że radę dało :ok: i żeby teraz dobrze grzało :)
Post zawiera lokowanie produktu oraz śladowe ilości popcornu
==► Mój PANDOLOT ◄==
Podłączenie pod FES'a, kasowanie błędów itd. Procedura Proxi (osiowanie) , PW :)
Romix13
Wesoły Tramdriver
Avatar użytkownika
 
Posty: 4036
Dołączył(a): N 19:48, 17 lip 2011
Lokalizacja: [KRA] Przeginia D. / Kraków
Wiek: 47
Panda: Misiek 1.1 2003 / od 2004 LPG II gen.
Imię: Romek

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#12  Postprzez arnold » N 1:57, 21 gru 2014

Cewki jest dobrze odkręcić i dać od razu nowy oring, a i dojście jest fajne wtedy. Spuszczenie płynu przez zbiornik to powiem dobry pomysł i czysty, ja niepotrzebnie odłączałem górny przewód, ale niewiele rozlałem. Cybant trzeba po prostu zniszczyć i tyle.
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1372
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#13  Postprzez mike » N 12:27, 21 gru 2014

Następnym razem napewno odkręcę cewki bo po omacku to nie robota albo można jeszcze uszczelkę przykleić silikonem zeby się nie przesuwała i dobrze siadła. Pozdrawiam
mike
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): N 14:47, 08 gru 2013
Lokalizacja: śląsk
Panda: 1.1
Imię: mike

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#14  Postprzez skubie » Pn 12:36, 22 gru 2014

Ja odkręcałem komp. Miejsce tej gorzej dostępnej śruby widać w szczelinie między cewką a blokiem silnika (można doświecić latarką).
Obrazek
skubie
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 187
Dołączył(a): Cz 14:14, 04 sie 2011
Lokalizacja: Lublin/Lubartów
Wiek: 39
Panda: 1.1 2004r. BRC Seq24

Re: Wymiana termostatu

Numer postu:#15  Postprzez Ewelina79 » Śr 18:38, 06 gru 2017

Witam, przymierzam się do wymiany termostatu i mam pytanie odnośnie uszczelki. Trzeba ja smarować silikonem czy nie bo są rożne teorie na ten temat. Termostat będzie zakładany firmy Behr. Pamięta ktoś może jeszcze jaki rozmiar opaski trzeba kupić żeby pasowała na przewód.
Ewelina79
Miss
 
Posty: 73
Dołączył(a): N 21:13, 18 gru 2011
Lokalizacja: Mazowsze
Panda: 1.2 Dynamic

Następna strona

Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron