Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#1  Postprzez bob_best » Wt 23:44, 15 lis 2011

Lał ktoś olej 5W40 (pełen syntetyk) do Pandy 1.2? Szczególnie w wydaniu Euro 5 (69 KM). Wiem, że serwis leje Selenie 10W40, ale jakoś nie bardzo leży mi lanie półsyntetyka w nowe auto i wolałbym zalać pełnym syntetykiem, z ciekawości zadzwoniłem do Partnera w Katowicach - odradzali, bo wg nich nie można zmieniać oleju na rzadszy :zakrecony: .
Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

PS. Proszę M o pozostawienie tematu (pomimo, że wisi też na AK).
bob_best
Aktywny
 
Posty: 77
Dołączył(a): Śr 22:30, 05 sty 2011
Lokalizacja: środek Polski
Wiek: 39
Panda: Dynamic 1.2 69KM - sprzedana
Imię: Robert

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#2  Postprzez Zwierzak » Śr 0:23, 16 lis 2011

Do tego nowego 1,2 69KM masz zalecany tylko 5W/40 ze względu na obecność wariatora. Zobacz w instrukcji samochodu :)
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły
Zwierzak
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 2014
Dołączył(a): Wt 17:01, 19 kwi 2011
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 38
Panda: Actual 1,1 2007

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#3  Postprzez Huczas » Śr 12:35, 16 lis 2011

bob_best napisał(a):PS. Proszę M o pozostawienie tematu (pomimo, że wisi też na AK).


Nie czytam AK o ile tu się nie dubluje to jest ok :)
Huczas
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 1995
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Ruciane-Nida/ Warszawa
Wiek: 36
Panda: 1.2 Dynamic

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#4  Postprzez bob_best » Śr 17:45, 16 lis 2011

Zwierzak napisał(a):Do tego nowego 1,2 69KM masz zalecany tylko 5W/40 ze względu na obecność wariatora. Zobacz w instrukcji samochodu :)



ooooo... dzięki serdeczne, nie mam instrukcji pod nosem,a "fachowcy" z Partnera mówili o 10W40 przez telefon (uznałem, że chociaż to wiedzą). Sciągnąłem sobie instrukcję i się doszkoliłem - w sumie ciężko o olej spełniający takie wymagania, zaleję Selenią 5W40 K P.E.
bob_best
Aktywny
 
Posty: 77
Dołączył(a): Śr 22:30, 05 sty 2011
Lokalizacja: środek Polski
Wiek: 39
Panda: Dynamic 1.2 69KM - sprzedana
Imię: Robert

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#5  Postprzez Lukasz » Cz 0:08, 17 lis 2011

Powiem tylko jedno: DTR ( dokumentacja techniczno ruchowa ) tam jest podane wszystko wraz z tym jaki olej powinienes lac do tego silnika, jest to nowy samochód, producecnt chce, taki a nie inny olej do tego typu silnika jaki posiadasz i nie kombinuj bo przekombinujesz. W instrukcji obsługi masz podane na jakim ma jezdzic, jesli to NA PRZYKŁAD 10W40 to nie wazne jakiej firmy, wlej 10W40 (klasa lepkosciowa itd musza byc te same czyli oznaczenie - marka nie istotna ). Silnik masz nowy wiec tylko pogorszysz jego prace lejąc rzadszy olej... rzadszy mógł byś wlać jak by mial przejechane +300 000...


P.S Jak kupiłes nowe auto, przejedziesz 1000km od wyjazdu z salonu - wymień olej ( zalecane u wiekszosci producentów )

Pozdrawiam :)
Lukasz
Przyjaciel klubu
Avatar użytkownika
 
Posty: 709
Dołączył(a): Wt 21:48, 27 wrz 2011
Lokalizacja: Mysłowice
Wiek: 31
Panda: Abarth 500 EsseEsse 160KM '10 + Alfa Romeo MiTo 1.4tb 155KM '08
Imię: Łukasz

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#6  Postprzez jojo81 » Cz 0:14, 17 lis 2011

Lukasz napisał(a):Powiem tylko jedno: DTR ( dokumentacja techniczno ruchowa ) tam jest podane wszystko wraz z tym jaki olej powinienes lac do tego silnika, jest to nowy samochód, producecnt chce, taki a nie inny olej do tego typu silnika jaki posiadasz i nie kombinuj bo przekombinujesz. W instrukcji obsługi masz podane na jakim ma jezdzic, jesli to NA PRZYKŁAD 10W40 to nie wazne jakiej firmy, wlej 10W40 (klasa lepkosciowa itd musza byc te same czyli oznaczenie - marka nie istotna ). Silnik masz nowy wiec tylko pogorszysz jego prace lejąc rzadszy olej... rzadszy mógł byś wlać jak by mial przejechane +300 000...


P.S Jak kupiłes nowe auto, przejedziesz 1000km od wyjazdu z salonu - wymień olej ( zalecane u wiekszosci producentów )

Pozdrawiam :)


"Rzadszy" olej do nowego !!! lejemy np 0W30,5W30 potem w kolejce półsyntetyk 10W40(taki leje do swojego fiata) a potem to już minerał np 15W40
Wszystko zeszło na bok od kiedy jest Bartłomiej.

Było GP PB,Croma JTD,Bravo T-Jet
a została Panda 1,1 i wół roboczy Passat TDI ATJ
jojo81
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 517
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 43
Panda: 1.1 2004 r. Actual + drobne własne zmiany

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#7  Postprzez Zwierzak » Cz 1:41, 17 lis 2011

bob_best napisał(a):w sumie ciężko o olej spełniający takie wymagania, zaleję Selenią 5W40 K P.E.


Lepkość masz 5W/40 a norme ACEA C3. Dużo spełnia tą normę np. Castrol, Mobil, Motul, Liqui-Molly, Selenia czy nawet Lotos i Orlen :)
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły
Zwierzak
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 2014
Dołączył(a): Wt 17:01, 19 kwi 2011
Lokalizacja: Inowrocław
Wiek: 38
Panda: Actual 1,1 2007

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#8  Postprzez Macinek27 » Pt 11:25, 18 lis 2011

Witam
Ja jeżdżę na castrol magnatex 5w40 i nie narzekam wymieniam co 10-15 tys a nalatane już 170tys
Macinek27
Świeżak
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 10:20, 25 lis 2010
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Wiek: 41
Panda: 1.2 Dznamic 2004

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#9  Postprzez Lukasz » Pt 14:25, 18 lis 2011

jojo81 wybacz bo pomylilem słowo RZADSZY z GĘSTRZY.. zawsze mi sie to myli :) chodzilo mi o ten ktory ma wieksza klase lepkosciowa do starego trupa :)
Lukasz
Przyjaciel klubu
Avatar użytkownika
 
Posty: 709
Dołączył(a): Wt 21:48, 27 wrz 2011
Lokalizacja: Mysłowice
Wiek: 31
Panda: Abarth 500 EsseEsse 160KM '10 + Alfa Romeo MiTo 1.4tb 155KM '08
Imię: Łukasz

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#10  Postprzez patsi » Pt 20:47, 18 lis 2011

bob_best napisał(a):Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

.


Wystosowałam zapytanie do fiata o dopuszczalność stosowania innego oleju - zgodnego ze specyfikacją fiat - ale innej marki.

Dostałam odpowiedź:

"W odpowiedzi na Pani e-mail informujemy, że Fiat Auto Poland SA zaleca stosować w okresie gwarancji sprawdzone w eksploatacji silników samochodów Fiat oleje produkcji Fiat Lubfificanti. Zmianę na olej innego producenta może Pani dokonać na własne ryzyko. Oleje innych firm nie były testowane przez FAP SA. W przypadku zastosowania oleju innego producenta należy pamiętać o tym żeby spełniał on charakterystykę jakościową wymagana przez producenta samochodu ( Instrukcja Obsługi, rozdział "Zalecane materiały eksploatacyjne i ich charakterystyki" ).Charakterystyki olei można także znaleźć na stronie internetowej ich producenta: http://www.flpoland.pl
Ograniczenie świadczeń gwarancyjnych może nastąpić w przypadku stwierdzenia przez ASO, ze usterka silnika ( np. wycieki oleju ) została sprowokowana zastosowaniem innego oleju."

Czyli z jednej strony można wymienić jeżeli charakterysytka jakościowa się zgadza, a z drugiej robi się to na własną odpowiedzialność...
patsi
Klubowiczka na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 328
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: małopolska
Imię: patsi

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#11  Postprzez bob_best » Pt 23:53, 18 lis 2011

patsi napisał(a):
bob_best napisał(a):Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

.


Wystosowałam zapytanie do fiata o dopuszczalność stosowania innego oleju - zgodnego ze specyfikacją fiat - ale innej marki.

Dostałam odpowiedź:

"W odpowiedzi na Pani e-mail informujemy, że Fiat Auto Poland SA zaleca stosować w okresie gwarancji sprawdzone w eksploatacji silników samochodów Fiat oleje produkcji Fiat Lubfificanti. Zmianę na olej innego producenta może Pani dokonać na własne ryzyko. Oleje innych firm nie były testowane przez FAP SA. W przypadku zastosowania oleju innego producenta należy pamiętać o tym żeby spełniał on charakterystykę jakościową wymagana przez producenta samochodu ( Instrukcja Obsługi, rozdział "Zalecane materiały eksploatacyjne i ich charakterystyki" ).Charakterystyki olei można także znaleźć na stronie internetowej ich producenta: http://www.flpoland.pl
Ograniczenie świadczeń gwarancyjnych może nastąpić w przypadku stwierdzenia przez ASO, ze usterka silnika ( np. wycieki oleju ) została sprowokowana zastosowaniem innego oleju."

Czyli z jednej strony można wymienić jeżeli charakterysytka jakościowa się zgadza, a z drugiej robi się to na własną odpowiedzialność...



no wlasnie, ja bede zalewal selenia
bob_best
Aktywny
 
Posty: 77
Dołączył(a): Śr 22:30, 05 sty 2011
Lokalizacja: środek Polski
Wiek: 39
Panda: Dynamic 1.2 69KM - sprzedana
Imię: Robert

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#12  Postprzez patsi » So 20:15, 19 lis 2011

bob_best napisał(a):

no wlasnie, ja bede zalewal selenia


Pytałam dzisiaj w "moim" ASO i sami zaproponowali inny olej (jakiś Castrol), bo wg. nich Selenia droga i można zamieniać.
Mam jeszcze troszkę czasu do wymiany, więc jest nad czym myśleć
patsi
Klubowiczka na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 328
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: małopolska
Imię: patsi

Re: Olej 5W40 do silnika 1.2 - opinie

Numer postu:#13  Postprzez Franek16i » Wt 21:33, 22 lis 2011

samochod nowy tak? nie rizumiem tego ze nowy i wyjezdza na polsyntetyku :shock:
Franek16i
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 765
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 34
Panda: Pandolot 1.2 + NOS:)


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości