Szarpanie - zapchana odma

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Szarpanie - zapchana odma

Numer postu:#1  Postprzez Rico_87 » Pt 22:53, 17 lis 2023

Dzień dobry.
Od jakiegoś czasu Panda przy niskich obrotach podczas jazdy szarpie,muszę wtedy redukować bieg bądź dodawać gwałtownie gazu,aby problem znikł.
Czy zapchana odma może być przyczyną takiego zachowania ?
Zdemontowałem dzisiaj filtr powietrza i w miejscu przepustnicy zbiera się olej, a rurka odpowietrzająca jest zapchana masełkiem i ogólnie uwalona olejem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka
Rico_87
Świeżak
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr 21:45, 06 lis 2019
Lokalizacja: Śląsk
Panda: brak
Imię: Łukasz

Re: Szarpanie - zapchana odma

Numer postu:#2  Postprzez Nowicjusz » N 11:21, 19 lis 2023

Zbierająca się żółta maź (mieszanina oleju i wody) i woda może powodować tego typu problemy. Ma to miejsce przy częstych krótkich przebiegach, przy temperaturach ujemnych będzie jeszcze gorzej. Ujawnia się to w okresie późnej jesieni i zimą. Problem tkwi głównie w przepustnicy. Tutaj obroty biegu jałowego regulowane są przez minimalne otwarcie przepustnicy tyle że maź i w zimę zmarznięta woda zabuża przepływ powietrza lub wręcz ją blokuje. Przy dużych przebiegach problem ten nie występuje lub sporadycznie. Ja kiedy jeździłem mniej to w listopadzie czyściłem przepustnicę, przewód odmy ten gruby, przewód cienki 6 mm omijający przepustnicę, mapsensor. Są preparaty do czyszczenia gaźników, przepustnic albo benzyna ekstrakcyjna wlana do rozpylacza. Stosuję olej Motul X-Clean 5w40 C3 i subiektywnie chyba jest lepiej plus większe przebiegi i ogólnie mam spokój. Jeśli w zimie zaczyna mi gasnąć lub nierówno pracować na obrotach biegu jałowego to wtedy czyszczę. UWAGA. Nie wyciągać złącza przepustnicy przy załączonym akumulatorze. Spowoduje to rozkalibrowanie położenia przepustnicy i konieczność ponownej adaptacji za pomocą urządzenia diagnostycznego, to niepotrzebne koszty.
Powyższy temat dotyczy silnika 169A4000 czyli od Euro5.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz

Re: Szarpanie - zapchana odma

Numer postu:#3  Postprzez Nowicjusz » N 11:35, 19 lis 2023

Proponuję wszystko oczyścić i wykonać jazdę próbną. Jeśli nie pomoże to wtedy trzeba się zastanowić nad innymi przyczynami. Tych też może być kilka.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz

Re: Szarpanie - zapchana odma

Numer postu:#4  Postprzez Rico_87 » Cz 19:00, 23 lis 2023

Nowicjusz napisał(a): UWAGA. Nie wyciągać złącza przepustnicy przy załączonym akumulatorze. Spowoduje to rozkalibrowanie położenia przepustnicy i konieczność ponownej adaptacji za pomocą urządzenia diagnostycznego, to niepotrzebne koszty.
Powyższy temat dotyczy silnika 169A4000 czyli od Euro5.



Cenna rada,dzieki.

Gruby przewód wyczyszczony.
Cieńki wymieniony, bo był cały spękany. Byłem pewien na 100% że to właśnie jest przyczyną, niestety okazało się że nie.

Pozostaje wyczyszczenie przepustnicy,choć jak zaglądałem to pod klapką wydaje się być czysto,no ale zobaczymy.

Podłączyłem dziś Pandę pod kompa i zero błędów.


Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka
Rico_87
Świeżak
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr 21:45, 06 lis 2019
Lokalizacja: Śląsk
Panda: brak
Imię: Łukasz


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości