Filtr oleju w Panda 2 1.2

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#1  Postprzez nti » N 20:59, 05 mar 2023

Czy ktoś z Was wie jaki filtr oleju jest montowany w Panda 2 1.2 60KM?

W katalogu MAN czy Filtrona po wyszukaniu konkretnego samochodu wyświetlają się dwa różne typy filtra a z EPER nic nie wynika.
Najwyraźniej producenci mają problem z oferowaniem filtra pod konkretny model samochodu, bo oferują dwa różne produkty opatrzone informacją:
* up to engine no. 1890665
* up to engine no. 1890666

Wkrótce zbliża mi się wymiana oleju i niestety będę musiał tym razem sam się w niego zaopatrzyć.
nti
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 323
Dołączył(a): Cz 22:43, 24 maja 2018
Lokalizacja: Rybnik
Panda: Panda II 1.2 Emotion
Imię: Janusz

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#2  Postprzez mobilny » Pn 0:35, 06 mar 2023

Filtron OP 545/2
Myślę że dobierasz wg średnic przylgni starego filtra. To ważne.
mobilny
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 20:41, 14 lip 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 3 YOUNG 1.2 2014
Imię: Andrzej

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#3  Postprzez Nowicjusz » Pn 13:21, 06 mar 2023

To jaki potrzebujesz filtr musisz sprawdzić sam. Możesz zobaczyć jaki masz zamontowany obecnie w silniku np. za pomocą lusterka inspekcyjnego odczytać oznaczenie lub zmierzyć wymiary filtra (potrzebny będzie kanał). Czasami na wcześniejszym paragonie/fakturze opisany jest numer. Od wielu lat stosuję filtry oleju tylko MANN w różnych samochodach.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#4  Postprzez olo 1 » Pn 19:43, 06 mar 2023

Jeśli dobrze pamiętam to 1.2 z korkiem wkręcanym Filtron \2. Jeśli korek oleju wciskany to \1. Podobnie było z miskami olejowymi i pompami oleju.
olo 1
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 1773
Dołączył(a): Wt 21:38, 29 kwi 2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Panda: "Błękitna" 1.2 Dynamic
Imię: Olek

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#5  Postprzez nti » Pn 22:01, 06 mar 2023

Cześć,
Dzięki za pomoc, kupię Mana W 610/3 co jest odpowiednikiem OP 545/2. Korek oleju w moim samochodzie jest zakręcany.
Wciskany był chyba tylko w fire 1.1 54KM.
nti
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 323
Dołączył(a): Cz 22:43, 24 maja 2018
Lokalizacja: Rybnik
Panda: Panda II 1.2 Emotion
Imię: Janusz

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#6  Postprzez nti » Wt 1:56, 07 mar 2023

Chyba jeszcze czeka mnie wymiana płynu hamulcowego. Stary ma już prawie 5 lat no i przejechał ponad 60k km.
nti
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 323
Dołączył(a): Cz 22:43, 24 maja 2018
Lokalizacja: Rybnik
Panda: Panda II 1.2 Emotion
Imię: Janusz

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#7  Postprzez JaceK » Śr 1:11, 08 mar 2023

Moja 2007 i nie miała wymienianego płynu i hamuje.
PCP
JaceK
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1969
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 42
Panda: 1.2 Dynamic Full Opcja
Imię: Jacek

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#8  Postprzez Saba » Cz 12:45, 09 mar 2023

JaceK napisał(a):Moja 2007 i nie miała wymienianego płynu i hamuje.
Czy jesteś pewien, że skuteczność hamowania, szczególnie awaryjnego, jest wciąż na tym samym poziomie? To że "wciąż hamuje" wcale nie oznacza że to rozsądne i bezpieczne (także dla innych) postepowanie. Płyn hamulcowy jest higroskopijny i się systematycznie zużywa. Średnio, trwałość płynu hamulcowego określana jest na 24 miesiące. W praktyce jednak płyn należy wymienić wcześniej przy pierwszych oznakach spadku sprawności układu hamulcowego, lub też bezwzględnie po 60 tys. km przebiegu (dla mniej eksploatowanych pojazdów do 5 lat). Jeśli faktycznie nie wymieniasz płynu hamulcowego od 2007 to jest to zwykła głupota i tyle.
Saba
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 119
Dołączył(a): N 19:13, 10 paź 2021
Lokalizacja: Sikorówka
Panda: Panda 1,2 4x4 Climbing
Imię: Saba

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#9  Postprzez nti » Pt 23:26, 17 mar 2023

Zanim kupiłem Pandę jeździłem autami nowymi, wynajmowanymi, po roku był zwrot i wymiana na nowe, nie zajmowałem się ich konserwacją. W sumie od kilku lat mam swój samochód, na którym się uczę jego budowy i bardziej świadomego użytkowania.
Pomimo coraz większego doświadczenia, które także zdobywam dzięki Waszej pomocy na forum, poważniejsze naprawy/ konserwacje nadal zlecam lub konsultuję z ludźmi którzy się na tym znają.
Mam zwyczaj dbać o swój samochód i regularnie staram się w miarę możliwości finansowych pilnować żeby wszystko było w nim w dobrym stanie. Czytam na ten temat i gdy wg mnie coś musi być zrobione to jadę do warsztatu.

Rok temu pojechałem do mechanika z jakimś problemem, przy okazji zapowiadając, że jedną z rzeczy jakie chcę zrobić to wymiana płynu hamulcowego. Mechanik odkręcił korek, sprawdził stan płynu - był max. Włożył sondę i zmierzył jego parametry. Stwierdził, że dopóki są w normie, to płynu się nie wymienia i nie ma to sensu. Jako, że auto jeździ jak nowe, hamuje bez problemu to pomyślałem, że widocznie tak się robi.

Potem czytałem trochę na ten temat i opisuje się konieczność wymiany nawet co 2 lata (mam bardzo krótkie przebiegi). Od zakupu przejechałem nim ponad 60 tys. km.
Zakupiłem więc płyn hamulcowy DOT4, oraz olej silnikowy, filtr oleju i zapowiedziałem, że ma wymienić obie rzeczy, nawet jak są dobre. Okazało się, że o ile w układzie przy kołach z przodu płyn miał kolor pomarańczowy, ale był dobrej konsystencji, to w tylnych był bardzo gęsty z dużą ilością ciał stałych. Myślałem, że to skomplikowana i kosztowna operacja, ale wszystko trwało jakieś 20 minut. Mam wrażenie, że teraz auto lepiej hamuje.
nti
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 323
Dołączył(a): Cz 22:43, 24 maja 2018
Lokalizacja: Rybnik
Panda: Panda II 1.2 Emotion
Imię: Janusz

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#10  Postprzez Nowicjusz » So 0:14, 18 mar 2023

Jeśli ten mechanik twierdzi, że płynu hamulcowego się nie wymienia bez względu na czas, ponieważ on sprawdził jego właściwości w zbiorniczku to jest w błędzie. Mógł wykonać drugi pomiar pobierając płyn z zacisku lub cylinderka to by się przekonał jaka jest zawartość wody w płynie.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz

Re: Filtr oleju w Panda 2 1.2

Numer postu:#11  Postprzez Saba » So 10:03, 18 mar 2023

Nowicjusz napisał(a):Jeśli ten mechanik twierdzi, że płynu hamulcowego się nie wymienia bez względu na czas, ponieważ on sprawdził jego właściwości w zbiorniczku to jest w błędzie.
Moim zdaniem ten "test" i sposób jego wykonania ma niewielką wartość jeśli chodzi o badanie jakości płynu hamulcowego. Natomiast z wyników tego "pomiaru" można wyciągać daleko idące wnioski o tym mechaniku. Między innymi jakość płynu hamulcowego w znacznym stopniu decyduje o bezpieczeństwie kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Wnioski? Sądzę, że lepiej pomyśleć o zmianie warsztatu ;-)
Saba
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 119
Dołączył(a): N 19:13, 10 paź 2021
Lokalizacja: Sikorówka
Panda: Panda 1,2 4x4 Climbing
Imię: Saba


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron