wycieki płynu chłodniczego

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#1  Postprzez giergus » Cz 11:44, 03 lut 2022

poradźcie, zanim zabiorę się za ściąganie głowicy :)
ubywa mi płynu chłodniczego, raczej wykluczyłem ten nieszczęsny brok w bloku, bo wyciągałem też rozrusznik a w nim nie było widać płynu, jak również wyciek spod termostatu, wymieniony na nowy, uszczelka podklejona na masę uszczelniającą, tam nie leci, ale ścieka płyn po kielichu sprzęgła, ale zza termostatu.moje podejrzenie - uszczelka pod głowicą. silnik nie dławi się, pracuje w miarę :) jak to na LPG, tzn czasem się zadławi na biegu jałowym, moje pytanie zanim zacznę zwalać głowicę, czy może być winny korek od zbiorniczka ??
A jeśli do zwalania głowicy, to jak się do tego zabrać, znajdę tu gdzieś "poradnik", nie musicie podawać linku, jak powiecie że jest, to pogrzebię i poszukam :P
silnik 1.2 dynamic :D :D
giergus
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt 22:00, 12 lis 2019
Lokalizacja: Włocławek
Panda: II 1.2 8V
Imię: Bartek

Re: wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#2  Postprzez arnold » Cz 11:47, 03 lut 2022

Zobacz czy nie masz mokrych dywaników we wnętrzu. Nagrzewnica też lubi się rozciec.

Wysłane z mojego SM-G981B przy użyciu Tapatalka
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1370
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#3  Postprzez Saba » Cz 11:56, 03 lut 2022

Nawet jeśli komora silnika jest zalewana poprzez korek, to warto byłoby poszukać przyczyn wyrzucania płynu tą drogą. Z drugiej jednak strony, jeśli masz takie podejrzenia, to podmiana korka jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem. Wsadź inny (kup, pożycz, albo znajdź na złomie) i będziesz miał odpowiedź.

Po drugie, warto rozważyć trop, na który wskazuje arnold. W ostatnim okresie aż dwa auta, które znam miały problemy właśnie z powodu nagrzewnicy. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym tę awarię czasem trudniej zaważyć, bo z powodu stale nanoszonego błota i śniegu, w środku i tak jest ciągle mokro. A przynajmniej wilgoć we wnętrzu wydaje się w tym okresie czymś normalnym.
Saba
Bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 119
Dołączył(a): N 19:13, 10 paź 2021
Lokalizacja: Sikorówka
Panda: Panda 1,2 4x4 Climbing
Imię: Saba

Re: wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#4  Postprzez arnold » Cz 12:01, 03 lut 2022

Króciec z czujnikiem temperatury tam też jest. Może być strzelona rura wodna wzdłuż bloku. Po umyciu silnika z glikolu i zbudowaniu ciśnienia w układzie wyciek będzie widoczny.

Wysłane z mojego SM-G981B przy użyciu Tapatalka
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1370
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#5  Postprzez giergus » Cz 14:31, 03 lut 2022

Saba napisał(a):Nawet jeśli komora silnika jest zalewana poprzez korek, to warto byłoby poszukać przyczyn wyrzucania płynu tą drogą. Z drugiej jednak strony, jeśli masz takie podejrzenia, to podmiana korka jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem. Wsadź inny (kup, pożycz, albo znajdź na złomie) i będziesz miał odpowiedź.

Po drugie, warto rozważyć trop, na który wskazuje arnold. W ostatnim okresie aż dwa auta, które znam miały problemy właśnie z powodu nagrzewnicy. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym tę awarię czasem trudniej zaważyć, bo z powodu stale nanoszonego błota i śniegu, w środku i tak jest ciągle mokro. A przynajmniej wilgoć we wnętrzu wydaje się w tym okresie czymś normalnym.


Nie zalewa mi komory, zaobserwowałem strużkę płynu ściekającą po kielichu sprzęgła. mnie chodziło o to, czy uszkodzenie korka może polegać na tym, że powoduje za duże ciśnienie w układzie, co powoduje wycieki płynu gdzieś w najsłabszym miejscu ??

co do wycieku we wnętrzu, nie zauważyłem, na razie pomijam, ale plama płynu jest na zewnątrz, pod sprzęgłem, na tym się koncetruję, jak jest stan płynu, ogrzewanie jest spoko.
giergus
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt 22:00, 12 lis 2019
Lokalizacja: Włocławek
Panda: II 1.2 8V
Imię: Bartek

Re: wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#6  Postprzez giergus » Cz 14:34, 03 lut 2022

arnold napisał(a):Króciec z czujnikiem temperatury tam też jest. Może być strzelona rura wodna wzdłuż bloku. Po umyciu silnika z glikolu i zbudowaniu ciśnienia w układzie wyciek będzie widoczny.

Wysłane z mojego SM-G981B przy użyciu Tapatalka


ooo, to może być trop, właśnie o to mi chodziło, czy w tym rejonie (tzn za termostatem jeszcze) jest miejsce, gdzie może wyciekać płyn, a jest taka plątanina, że ciężko coś wypatrzeć, jak się nie wie czego szukać, możesz coś bliżej, gdzie tego szukać ?? a fakt, że plama się nie powiększa, jak silnik nie pracuje, zaczyna ciec po uruchomieniu.
giergus
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt 22:00, 12 lis 2019
Lokalizacja: Włocławek
Panda: II 1.2 8V
Imię: Bartek

Re: wycieki płynu chłodniczego

Numer postu:#7  Postprzez Nowicjusz » Pt 11:54, 04 lut 2022

Do obserwacji trudno widocznych miejsc przydatne jest lusterko https://allegro.pl/oferta/lusterko-insp ... 0679992226 i porządna latarka. Trzeba też sprawdzić miejsca wpięcia układu chłodzenia do LPG (trójniki, parownik, opaski).
Korek w chłodnicy pełni funkcję zaworu bezpieczeństwa, jest ustawiony np na 1,4 bar. Teoretycznie jeśli się zawiesi a w ukł. chłodzenia z jakiegoś powodu nadmiernie wzrośnie ciśnienie to puści inny najsłabszy element.
Diagnostyką nieszczelności uszczelki pod głowicą można zając się na samym końcu. Są do tego specjalne testy.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości