Padają pompy wody

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Padają pompy wody

Numer postu:#1  Postprzez przemeks19 » Cz 11:08, 27 cze 2019

Witam


Panowie nie mogę sobie dać rady.
Od wymiany rozrządu padły mi już 3 pompy wody.
Wsadziłem:
Valeo
SKF
Hepu
Teraz mam doltza.

Żadna nie wytrzymała więcej jak 3 tyś kilometrów.
Co robię nie tak??
Zaczyna się od tego że na zimnym silniku popiskuje popiskuje aż w końcu zaczyna cieknac.

O co tu chodzi??

Panda 2008 rok silnik 1.1 ta po zmianach z szerokim paskiem rozrządu.
przemeks19
Aktywny
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22:30, 18 kwi 2018
Lokalizacja: Studzienica
Panda: 1.1 169
Imię: Przemysław

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#2  Postprzez adam1965 » Cz 23:15, 27 cze 2019

Albo trafiłeś na wyjątkowe buble (kiepskie zamienniki) albo za mocno napinasz pasek rozrządu
adam1965
Profesjonalista
 
Posty: 409
Dołączył(a): Pt 7:43, 29 wrz 2017
Lokalizacja: Małopolska
Panda: 1.1
Imię: Adam

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#3  Postprzez Nowicjusz » Pt 19:20, 28 cze 2019

Producenci pomp samochodowych wskazują na pewne zalecenia:

-zabraniają obracania wirnika bez płynu chłodzącego,
-przed zamontowaniem nowej pompy przepłukać układ chłodzenia wodą (najlepiej destylowaną),
-należy stosować odpowiednie uszczelnienie (pasek masy uszczelniającej o średnicy ok. 3-4 mm),
-pompa powinna być przykręcana stopniowo na krzyż aż do odpowiedniego momentu (10 Nm),
-po zamontowaniu pompy napełnić układ płynem chłodzącym i obrócić kilkanaście razy wirnik (przed założeniem paska rozrządu),
-pasek rozrządu ma być odpowiednio napięty (pokrycie znaków na napinaczu),
-napełnić układ chłodzenia płynem dobrej jakości o odpowiednim stężeniu.
-w początkowym okresie używania pompy wyciek płynu może być nieznacznie większy tzw. kroplenie w fazie docierania (o wycieku nie ma mowy).

Producenci wskazują na to, że uszczelniacz dynamiczny znajdujący się na wirniku pompy jest wrażliwy na: pracę bez płynu (lub o złym stężeniu zbyt dużo wody), wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, silikon (nadmiar przy montażu może dostać się do płynu).
Te elementy mogą przyspieszyć zużycie lub uszkodzić uszczelniacz i wyciek płynu.
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#4  Postprzez przemeks19 » So 9:14, 29 cze 2019

Jest jeszcze inny motyw... Ściąga mi pasek rozrządu ciągle w stronę silnika... Tak jakby coś było krzywe ... Ten pasek mi dotyka delikatnie o zaworów i piszczy na zimnym.
Dla sprawdzenia założyłem wezszy pasek o pół centymetra i dalej go spychało do środka. Może to jest przyczyną.

Jak na zimnym mi popiskiwal to polalem woda z góry i przestał na chwilę piszczeć
przemeks19
Aktywny
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22:30, 18 kwi 2018
Lokalizacja: Studzienica
Panda: 1.1 169
Imię: Przemysław

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#5  Postprzez Nowicjusz » So 10:24, 29 cze 2019

Montując pompę należy pamiętać aby dokładnie oczyścić miejsce montażu (usunąć starą masę uszczelniającą i oczyścić drobnym papierem ściernym). Ta powierzchnia musi być płaska. Ma to zapewnić szczelność korpusu pompy i równoległość osi obrotu wirnika do pozostałych elementów rozrządu (wał korbowy i rozrządu). Jeśli tego nie wykonamy to pasek pracuje krzywo.
To co mówiłem wcześniej, pompę dokręcać stopniowo (każdą śrubę co pół obrotu) i na krzyż (do 10 Nm).
Nowicjusz
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt 15:02, 23 cze 2015
Lokalizacja: Sosnowiec
Panda: 1.2
Imię: Tomasz

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#6  Postprzez adam1965 » So 21:33, 29 cze 2019

przemeks19 napisał(a):Ściąga mi pasek rozrządu ciągle w stronę silnika... Tak jakby coś było krzywe ...


No to zostaje albo mechanik który będzie miał liniały i sprawdzi albo sam je kupi i sprawdź czy masz krzywy wał czy wałek.


przemeks19 napisał(a):Ten pasek mi dotyka delikatnie o zaworów i piszczy na zimnym.



Napisz dokładniej lub sprawdź co piszesz .
O co ci chodzi?
adam1965
Profesjonalista
 
Posty: 409
Dołączył(a): Pt 7:43, 29 wrz 2017
Lokalizacja: Małopolska
Panda: 1.1
Imię: Adam

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#7  Postprzez przemeks19 » Pn 15:57, 01 lip 2019

Pisałem post w drodze i tak wyszło.... Chodzi o to że ten pasek dotyka metalowej pokrywy zaworów i na zimnym silniku popiskuje.. dopiero jak się pasek nagrzeje to nie piszczy.
przemeks19
Aktywny
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22:30, 18 kwi 2018
Lokalizacja: Studzienica
Panda: 1.1 169
Imię: Przemysław

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#8  Postprzez przemeks19 » Wt 23:05, 02 lip 2019

Dostałem cynk od mojego znajomego na temat tej sytuacji i powiedział mi że mogłem szpilkę skrzywić przy wymianie ta od napinacza rozrządu. Co o tym sądzicie?? Mówi że napinacz może spychać pasek
przemeks19
Aktywny
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr 22:30, 18 kwi 2018
Lokalizacja: Studzienica
Panda: 1.1 169
Imię: Przemysław

Re: Padają pompy wody

Numer postu:#9  Postprzez adam1965 » Śr 20:37, 03 lip 2019

Śruba dokręcająca napinacz paska rozrządu po dokręceniu jej dociska podstawę napinacza do silnika.
Więc w jakim stopniu mechanik uważa że skrzywiona ma wpływ na rolkę która przylega dokładnie do bloku?
Prędzej można by stwierdzić że jest uszkodzony napinacz.
I nie utrzymuje rolki w pozycji równoległej do bloku.
adam1965
Profesjonalista
 
Posty: 409
Dołączył(a): Pt 7:43, 29 wrz 2017
Lokalizacja: Małopolska
Panda: 1.1
Imię: Adam


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron