Problem z układem hamulcowym?

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#1  Postprzez styksu » Pn 20:29, 02 kwi 2018

Witam,

Od jakiegoś czasu piszczy jedno z kół w Pandzie II. Odwiedziłem 3 mechaników, jednak nikt precyzyjnie nie potrafi mi pomóc, bo twierdzą, że wszystko jest w porządku (albo twierdzą, że to pewnie pasek klinowy :shock: ). Piszczenie zaczyna się po około 20-30 minutach jazdy, ale występuje tylko podczas skrętu w lewo. Jako, że w te święta odwiedziłem rodziców i wymieniałem koła na letnie, ojciec rzucił na to okiem (powiedzmy, że jakieś pojęcie o mechanice ma). Powiedział, że na pewno klocki hamulcowe są do wymiany. Ale zastanawiam się czy to może być przyczyna dziwnych pisków. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? I czy ewentualnie, jeśli wchodzi w grę wymiana klocków/tarcz hamulcowych, moglibyście polecić na jakie powinienem zwrócić uwagę? Jestem totalnym laikiem, więc nie mam pojęcia czym mogą się różnić jedne od drugich (poza ceną). Czy warto zamówić je na własną rękę i pojechać do mechanika, żeby wymienić, czy lepiej zostawić zamówienie profesjonaliście?

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc :)
styksu
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 19:34, 01 lut 2018
Lokalizacja: Wrocław
Panda: II
Imię: Dawid

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#2  Postprzez arnold » Pn 20:35, 02 kwi 2018

Piski po pewnym czasie- rozgrzaniu mogą sugerować hamulce. Szczególnie gdy ucichnie po lekkim naciśnięciu pedału. Może być wina klocka który nie trzyma się dicisku i ociera, lub niecofajacego się tloczka w zacisku. Różnica w rozgrzaniu felg, czy śrub po jeździe może też sugerować hamulce. Łożysko raczej szumi i może nasilać się w łukach.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1370
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#3  Postprzez styksu » Pn 20:44, 02 kwi 2018

Pisk cichnie po naciśnięciu hamulca. Czyli trzeba wymienić tarcze + klocki?
styksu
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 19:34, 01 lut 2018
Lokalizacja: Wrocław
Panda: II
Imię: Dawid

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#4  Postprzez krzysiek5008 » Pn 21:07, 02 kwi 2018

Pewnie to klocki, jak są do wymiany to niczego nie ryzykujesz. Zwróć uwagę również na tarcze kotwiczną czy nie jest zbyt blisko tarczy hamulcowej. U mnie podczas skrętu w prawo przy szybszej jeździe piszczała ocierająca tarcza kotwiczna.
Pozdrawiam oraz napisz efekty po wymianie klocków.
krzysiek5008
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 16:49, 28 sty 2018
Lokalizacja: Toruń
Wiek: 30
Panda: II 1.1
Imię: Krzysiek

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#5  Postprzez Bohdan » Pn 21:45, 02 kwi 2018

Dokładnie. Jak cichnie przy naciśnięciu hamulca, to hamulce.
Przerabialiśmy z narzeczoną temat na jesień w focusie.
Zaciski regenerowane ( przezemnie w garażu ) za pomocą zestawu naprawczego, oraz z jednej strony przypaliło tarcze i zjechało klocki więc komplecik tarcze + klocki i konieczne popatrzeć na zaciski - bo może się okazać że zniszczysz nowe klocki i tarcze poprzez zepsute zaciski.
Potem przy składaniu miejsce styku klocka i jarzma smaruje ( przynajmniej ja ale polecam ) smarem ceramicznym i jest laleczka :)
Wszystkie części do Pandy 1.2/1.1 !
(Sprzedaje na części cały samochód.)
Zapraszam na PW !

Mini Cooper 2003 1.6 PB OFF
Seat Leon 2007 1.9 TDI OFF
Fiat Panda 2006 1.2 PB + LPG ON
Fiat Panda 2007 1.1 PB + LPG. ON
Bohdan
Dundersztyc
Avatar użytkownika
 
Posty: 470
Dołączył(a): N 13:31, 26 lut 2017
Lokalizacja: Zawoja (KSU)
Wiek: 33
Panda: 1.2 60 km Emotion 2k06 LPG STAG
Imię: Bohdan

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#6  Postprzez morpheus1581 » Pn 21:57, 02 kwi 2018

Odkąd przestali dodawać azbest do okładzin to już nie te same klocki. Ekologia.

Nie oszczędzaj na tym. Najtańsze to zły wybór. Polecam TRW, dobry zamiennik.
Jak na przykład zdarzyło Ci się zahartowac klocki (czyli mocno rozgrzales i później wjechales np w wode) to też już będę tylko na śmieci.
U Ciebie może tloczek nie odbijać albo w jarzmie się klocek blokuje, to częste w Pandach. A że tylko na zakrętach to dlatego że koło zawsze coś tam się wygina na zakrętach.
morpheus1581
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 1900
Dołączył(a): N 20:56, 12 paź 2014
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 43
Panda: Była Panda jest Fabia
Imię: Marcin

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#7  Postprzez zibi63 » Pn 22:31, 02 kwi 2018

Najpierw sprawdź co się tam dzieje. Jeśli długo nie zaglądałeś, to całkiem możliwe, że klocki zapiekły się w prowadnicach. W związku z tym mogą mieć mały skok i nie odbijać odpowiednio daleko po użyciu. Mała odległość od tarczy więc dotyka przy manewrach i rozgrzaniu , no i piszczy. Trzeba zrzucić koła i sprawdzić w jakim stanie są prowadnice i ewentualnie przeczyścić. Przy okazji skontrolujesz stan okładzin i tarcz. Robota nieskomplikowana, a można zaoszczędzić na mechaniku.
zibi63
Stały bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Śr 19:58, 13 lis 2013
Lokalizacja: Horodło
Panda: Actual 2011
Imię: Zbyszek

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#8  Postprzez Darekga » Pn 22:36, 02 kwi 2018

morpheus1581 napisał(a):Odkąd przestali dodawać azbest do okładzin to już nie te same klocki. Ekologia.

Nie oszczędzaj na tym. Najtańsze to zły wybór. Polecam TRW, dobry zamiennik.

Święte słowa, akurat na tych częściach i elementach układu hamulcowego nie ma co oszczędzać.
Ze swej strony polecam elementy firmy ATE są w przystępnej cenie i doskonałej jakości.
Darekga
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn 6:59, 26 mar 2018
Lokalizacja: Gdynia
Panda: 1,2 4x4
Imię: Darek

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#9  Postprzez arnold » Wt 17:14, 03 kwi 2018

Ja przy piskach przyklejam klocek do zacisku smarem miedzianym (często oryginalne lakiery strukturalne lub kleje nie trzymają lub są przecięte do blachy) i dbam o czystość i łatwość przesuwania klocka w jarzmie. Gdy klocki są grube to można usunąć problem nie tylko przez wymianę. Nawet nowy po wymianie gdy przeprowadzi się ją po łebkach piszczy.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1370
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#10  Postprzez Piorun » Pt 12:36, 20 kwi 2018

Nie pomyślałem o przyklejaniu smarem. A piszczenie klocków już przerabiałem, ewidentnie to była kwestia ułożenia klocka podczas jazdy, ponieważ czasami przejechanie przez nierówności na drodze albo skręcenie kierownicą powodowało piszczenie. Chociaż przez pewien czas podejrzewałem nawet o to piszczenie styl jazdy mojej drugiej połowy, która użytkuje pandolota codziennie.
W aucie klocki i tarcze TRW (gdzieś kiedyś słyszałem że oni dostarczają części na pierwszy montaż).
Piorun
Świeżak
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pt 16:51, 26 sty 2018
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Panda: 1.1 Active 2007
Imię: Jacek

Re: Problem z układem hamulcowym?

Numer postu:#11  Postprzez morpheus1581 » Pt 13:35, 20 kwi 2018

TRW dobry zamiennik :ok:
morpheus1581
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 1900
Dołączył(a): N 20:56, 12 paź 2014
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 43
Panda: Była Panda jest Fabia
Imię: Marcin

Jeden bęben hamuje zdecydowanie słabiej

Numer postu:#12  Postprzez marro » Cz 22:10, 07 mar 2019

Witam
Jestem tu pierwszy raz bo pierwszy raz pojawiła się usterka, której nie rozumiem.
Fiat panda mk2 1.1 benzyna, 2003,przebieg 80 tys.km, bez abs-u, bez wspomagania. Golas:) Auto stało całą zimę ok 3 miesiące bez ruchu.
Problem; na przeglądzie wyszło nierówne hamowanie tylnych kół. Prawe koło 5,6 kN a lewe koło 14 kN. Auto wylądowało u mechanika. Przeglądnął bębny, cylinderki, przewody, szczęki, brak wycieków płynu...wszystko ok. Ponowny przegląd i... ten sam wynik - nierówne hamowanie. Auto wróciło do mechanika. Wymienił szczęki. Ponowny przegląd i... to samo.

Co może być nie tak? Pompa hamulcowa? Wymienić w ciemno?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i wskazówki.
Ostatnio edytowano Cz 23:28, 07 mar 2019 przez Pols, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączono z innym, istniejącym tematem.
marro
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 21:40, 07 mar 2019
Lokalizacja: kraków
Panda: mk2 1.1 54 KM
Imię: marek

Re: Jeden bęben hamuje zdecydowanie słabiej

Numer postu:#13  Postprzez arnold » Cz 22:30, 07 mar 2019

Cylinderek jest zatarty. Wymień oba, odrazu trzeba przygotować się na wymianę przewodów sztywnych bo nakrętki zapiekają się na rurce. I zmień mechanika bo to jest dość typowa usterka.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
arnold
Wymiatacz
 
Posty: 1370
Dołączył(a): So 17:22, 16 sie 2014
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Panda: Była, a jest Dacia Duster 2020
Imię: Arnold

Re: Jeden bęben hamuje zdecydowanie słabiej

Numer postu:#14  Postprzez morpheus1581 » Cz 22:56, 07 mar 2019

Dokładnie tak. Poza tym wymiana szczęk do bardzo starych bębnów to też nie najlepszy pomysł. Może już czas tez na bębny.
morpheus1581
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 1900
Dołączył(a): N 20:56, 12 paź 2014
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 43
Panda: Była Panda jest Fabia
Imię: Marcin

Re: Jeden bęben hamuje zdecydowanie słabiej

Numer postu:#15  Postprzez marro » Cz 23:06, 07 mar 2019

Bębny są raczej ok. Autko ma mały przebieg- zimą nie jeździ:) Rok temu robiłem sobie przegląd bębnów i na moje stare oczy to " fabryka" , czyli prawie jak nówka.
marro
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 21:40, 07 mar 2019
Lokalizacja: kraków
Panda: mk2 1.1 54 KM
Imię: marek

Następna strona

Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości