Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#1  Postprzez Pandadrajwer » Cz 21:16, 03 gru 2015

Witajcie. To mój pierwszy post, więc z góry przepraszam za ewentualne wpadki.
Chodzi o dziwne uszkodzenie regulacji kierunku nawiewu. Pandę kupiłem już w takim stanie, więc nie znam okoliczności powstania uszkodzenia. Szukałem na forum, ale znalazłem tylko post o lekko cofającym się pokrętle po obróceniu w pozycję nawiewu na szybę. U mnie jednak występuje inny objaw i trudno jest mi wydedukować przyczynę.
Pokrętło kierunku nawiewu mogę obracać tylko w zakresie od skrajnego lewego położenia (nadmuch na twarz) do przedostatniego prawego (szyba+nogi). Dalej próbując kręcić w prawo wyczuwa się "miękki" opór, ale nie daje się przestawić. I tu najdziwniejsza sprawa: w tej prawej pozycji mam nadmuch na samą szybę, a obracając w lewo mogę faktycznie skierować powietrze we wszystkich normalnie występujących kierunkach: szyba, szyba+nogi, nogi, nogi+twarz, twarz. Mam nadzieję, że wyrażam się jasno, są wszystkie możliwe kierunki, ale na mniejszym zakresie obrotu pokrętła, czyli nie pokrywają się z piktogramami wokół pokrętła. Jedynie nadmuch na twarz jest na właściwym miejscu. Oglądałem rysunki w eLearn i zdjęcia mechanizmu w internecie. Wygląda na to, że mechanizm klap kierujących powietrze jest trudno dostępny (lewa strona konsoli środkowej chyba na wysokości osi kierownicy). Pokrętło poprzez linkę porusza zębatką, która steruje zębatkami klap. Czyżby klapa kierunku nogi-szyba przeskoczyła o kilka ząbków? To jedyne co mi przychodzi do głowy. Da się do tego mechanizmu jakoś dobrać bez zdejmowania całego kokpitu, by to sprawdzić? Rozciągnięcie się linki wykluczam, bo nastąpiłoby przesunięcie, a nie "skompresowanie" nastawów. Nie wiem czym zaowocowałoby np. wyskoczenie pancerza linki z uchwytu, może właśnie tym co u mnie. Liczę na Wasze sugestie. Może ktoś z Was dobierał się do tego mechanizmu i wie jak to na żywo wygląda?
Da się z tym żyć, jednak sprawne cieszyłoby znacznie bardziej.
Pozdrawiam.
Pandadrajwer
Świeżak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Cz 9:29, 03 gru 2015
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 1.1 Actual
Imię: Tomek

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#2  Postprzez bunio14 » Pt 17:05, 04 gru 2015

W Pandzie doświadczenia z tym nie mam ale w Hondzie się trochę bawiłem, musiałbyś prześledzić linkę (cięgno) i jak to jest zamontowane do klapki, która reguluje ilość ciepłego powietrza z nagrzewnicy. Może ktoś dał jakąś krótszą linkę albo zahaczył w innym miejscu, przygotuj się na nurkowanie pod deską i poobdzierane ręcę - przynajmniej tak się sprawy mają w japończykach :) Bez sprawdzenia od nitki do kłębka zdalnie raczej nie pomożemy
Pozdrawiam,
Filip
bunio14
Stały bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 275
Dołączył(a): Pt 23:56, 11 mar 2011
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Panda: 1.2 limuzyna [sprzedana] :(
Imię: Filip

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#3  Postprzez Pandadrajwer » Pt 22:55, 04 gru 2015

Nie chodzi o sterowanie klapą ciepłego powietrza, a mechanizm poruszający dwie klapy kierunku nawiewu (szyba-nogi-twarz), a to ważne, bo jest on w innym miejscu. Spodziewam się, że podczas naprawy poleje się krew :) Gorzej jeśli poleje się na marne, stąd liczę na wskazówkę kogoś, kto już tam grzebał i wie, czy da się dostać do tego mechanizmu np. z dołu demontując obudowę drążka biegów lub z góry wyciągając półkę na radio? Ja wiem, że to nieco egoistyczne, bo powinienem pójść, zdemontować i zobaczyć. Jednak garażu nie mam, a temperatura nie zachęca do prac na parkingu pod blokiem bez upewnienia się, że jest szansa na powodzenie.
Pandadrajwer
Świeżak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Cz 9:29, 03 gru 2015
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 1.1 Actual
Imię: Tomek

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#4  Postprzez Pandadrajwer » Pn 22:16, 07 gru 2015

Problem rozwiązany w pół minuty, aż siara się przyznać, że to był taki banał :oops:
Z ogromnym zaskoczeniem odkryłem, że pokrętła nawiewu da się włożyć w innej niż jedynie słusznej pozycji. Najwyraźniej poprzedni właściciel, po wymianie żarówki podświetlenia pokręteł, zamontował to od kierunku nawiewu w złym położeniu - przesuniętym o niespełna jedną pozycję w lewo. Właśnie to, że nie było to przesunięcie o równą pozycję spowodowało, że wydawało się iż wszystkie możliwe kierunki nawiewu się da ustawić mimo mniejszego zakresu obrotu pokrętła.
Pandadrajwer
Świeżak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Cz 9:29, 03 gru 2015
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 1.1 Actual
Imię: Tomek

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#5  Postprzez DareK » Wt 15:49, 23 lip 2019

Witam
Mam podobny problem. Czy mógłbyś dokładniej napisać jak ustawiłeś pokrętło do regulacji nawiewu.
DareK
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 17:05, 25 paź 2018
Lokalizacja: Barcin
Panda: Panda 2 1.1 Active
Imię: Darek

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#6  Postprzez adam1965 » Pn 18:36, 05 sie 2019

Napisał przecież że trzeba wyjąć , sprawdzić czy zostało dobrze włożone i włożyć poprawnie.
adam1965
Profesjonalista
 
Posty: 409
Dołączył(a): Pt 7:43, 29 wrz 2017
Lokalizacja: Małopolska
Panda: 1.1
Imię: Adam

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#7  Postprzez DareK » Pn 18:46, 05 sie 2019

Skończyło się u elektryka, trzeba było zdjąć deskę rozdzielczą, mocowanie linek uległo uszkodzeniu
DareK
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 17:05, 25 paź 2018
Lokalizacja: Barcin
Panda: Panda 2 1.1 Active
Imię: Darek

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#8  Postprzez adam1965 » Pn 18:59, 05 sie 2019

A robił to przy tobie?
Oddał ci wszystkie stare części?
adam1965
Profesjonalista
 
Posty: 409
Dołączył(a): Pt 7:43, 29 wrz 2017
Lokalizacja: Małopolska
Panda: 1.1
Imię: Adam

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#9  Postprzez DareK » Pn 20:35, 05 sie 2019

Nie robił przy mnie. Nie dostałem żadnych części, bo skleił mi element moujacy linki. Przez to że się oderwał nie mogłem ustawić pośrednich kierunków, tylko skrajne.
DareK
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz 17:05, 25 paź 2018
Lokalizacja: Barcin
Panda: Panda 2 1.1 Active
Imię: Darek

Re: Pokrętło kierunku nawiewu - dziwne uszkodzenie

Numer postu:#10  Postprzez Bohdan » Wt 7:14, 06 sie 2019

Nie musicie kleić tego ustrojstwa, ja mogę wam to za półdarmo odsprzedać. HEH :)
Wszystkie części do Pandy 1.2/1.1 !
(Sprzedaje na części cały samochód.)
Zapraszam na PW !

Mini Cooper 2003 1.6 PB OFF
Seat Leon 2007 1.9 TDI OFF
Fiat Panda 2006 1.2 PB + LPG ON
Fiat Panda 2007 1.1 PB + LPG. ON
Bohdan
Dundersztyc
Avatar użytkownika
 
Posty: 470
Dołączył(a): N 13:31, 26 lut 2017
Lokalizacja: Zawoja (KSU)
Wiek: 33
Panda: 1.2 60 km Emotion 2k06 LPG STAG
Imię: Bohdan


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron