Rozmiar opon dla P2 przy niededykowanych felgach

Coś stuka, coś puka - zajrzyj tutaj

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Rozmiar opon dla P2 przy niededykowanych felgach

Numer postu:#1  Postprzez nti » Śr 2:12, 23 lis 2022

Czy ktoś z Was używa opon o szerokości 185 np.: na 65 na feldze 14"?
Moje nieoryginalne felgi mają szerokość 5,5", obecnie założone są opony 165/65 (czyli zalecane do Pandy), ale dowiedziałem się, że są niezalecane do tego rozmiaru felg.

Zalecanymi do 5,5" są np.:
https://www.oponeo.pl/dobor-opony-do-felgi/5-50x14

175x55 R14
185x65 R14

Czy szerokość 185 nie będzie problemem, bo nie chciałbym zmniejszać grubości opony - to opony całoroczne. Czy może nie przejmować się i pozostać przy 165x65?
nti
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 323
Dołączył(a): Cz 22:43, 24 maja 2018
Lokalizacja: Rybnik
Panda: Panda II 1.2 Emotion
Imię: Janusz

Re: Rozmiar opon dla P2 przy niededykowanych felgach

Numer postu:#2  Postprzez Testowy » Cz 0:17, 24 lis 2022

Ja w Pandzie 3 mam opony letnie w rozmiarze R14 165/65 założone na oryginalne alufelgi do P3, gdzie szerokość jest właśnie 5,5 cala. Opona co prawda wydaje się (na pierwszy rzut oka) zbyt wąska do tej felgi (ma prawie taką samą szerokość jak felga, nie tworzy zbytnio "balona"), ale poza tym nie zauważyłem żadnych niekorzystnych objawów typu niestabilność opony na feldze czy próba "ściągnięcia" opony z felgi przy ostrzejszej jeździe. Na zimę mam opony w rozmiarze R14 175/65 założone na stalowe felgi (też o szerokości 5,5 cala). I tutaj już opona tworzy lekki "balon", wygląda to wg mnie ciut lepiej. Różnica w jeździe i prędkości jest jednak odczuwalna. Choć nie robiłem pomiarów, to na oponach zimowych (tych 175), prędkość np. 60 km/h jest uzyskiwana przy mniejszej prędkości obrotowej silnika, niż ta sama prędkość na oponach letnich 165 (na obu oponach jest ten sam profil 65). Wynika to wprost z tego, że oba te rozmiary opon mają inny obwód, co wpływa na prędkość uzyskiwaną przez autko (i na pewwno też wskazywaną przez prędkościomierz), oraz daje przekłamanie długości drogi przebytej przez pojazd, a wskazywanej przez drogomierz. Samochód kupiłem jako używany z tymi właśnie kompletami opon, i nie wiem jaki rozmiar powinien być oryginalnie do tych felg, aby było tak "jak fabryka przykazała". Ale wydaje mi się, że różnice między nimi nie są bardzo znaczne, więc na razie nie dociekam...
Testowy
Bywalec
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 20:48, 11 sie 2012
Lokalizacja: Poręba (SZA)
Wiek: 50
Panda: P2 1.2 8V 60KM Eco Dynamic / P3 1,2 8V 69KM Lounge
Imię: Mirek

Re: Rozmiar opon dla P2 przy niededykowanych felgach

Numer postu:#3  Postprzez nti » Cz 1:47, 24 lis 2022

Super, dziękuję Ci bardzo za radę. W takim razie zdecyduję się na 175x65.
nti
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 323
Dołączył(a): Cz 22:43, 24 maja 2018
Lokalizacja: Rybnik
Panda: Panda II 1.2 Emotion
Imię: Janusz


Powrót do Mechanika - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości

cron