Rozładowywanie akumulatora na postoju

Brak prądu, nie świeci lampa, potrzebny schemat...

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#1  Postprzez ireniusz » Pt 19:48, 09 lis 2012

Witam. Mam kłopot z Pandą 1.2 rok 2003.
Problem polega na tym, że kupiłem (chyba niepotrzebnie) nowy akumulator i coś pobiera prąd na postoju.
Stary akumulator miał 4 lata, przed sezonem jesień-zima zawsze go ładuje. Auto stało 3 dni i akumulator padł.
Kupiłem j.w. nowy, auto stało 3 dni akumulator nowy również został rozładowany. Podłączyłem miernik pokazało pobór prądu 0,6A na postoju.
Odłączyłem radio spadło do 0,2A (ale to i tak za dużo). Naładowałem nowy akumulator. Auto stało kolejne 5 dni nowy akumulator ponownie rozładowany.
Odstawiłem Pandę do mechanika, szukał przyczyny i twierdzi, że to sterownik układu wspomagania kierownicy pobiera ten prąd (jest uszkodzony czy też ma przebicie).
Wspomagania działają bez zarzutu, zarówno standardowe jak i city. Żadne kontrolki się nie świecą (błędy).
I tu moje pytanie do forumowiczów, czy mechanik ma rację ? Ty faktycznie ten sterownik może być przyczyną rozładowywania akumulatora i pobierać tyle prądu na postoju.
Czy jechać do innego może Autoelektryka lub ASO ?
Proszę o ewentualne porady i wsparcie.

Dziękuję
ireniusz
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz 7:54, 04 paź 2012
Lokalizacja: Czerwieńsk - lubuskie
Wiek: 47
Panda: II 1.2

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#2  Postprzez t-przemek » Pt 20:03, 09 lis 2012

Czysto teoretycznie może mieć racje, ale taka usterka jest raczej mało prawdopodobna, jak bym wstawił ten samochód do innego elektronika, ale jakiegoś sprawdzonego.
t-przemek
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 345
Dołączył(a): Wt 20:43, 04 paź 2011
Lokalizacja: Kraków
Panda: 1.1
Imię: Przemek

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#3  Postprzez Dorian1.1 » Pt 23:16, 09 lis 2012

Po pierwsze sprawdz moduly ktore sam dokladales. Takie jak auto alarm centralny czy inne bajery, oryg sprawy nie psuja sie czesto w tego typu autach.
Za kierownicą Pandy życie staje sie piekniejsze:-)
Niebiesko-biały znikający punkt... Spokojnie to tylko ja i moja Pandzia:-)
http://www.facebook.com/PandapoBydgosku Zapraszam

MES, ELM, KKL i wiedza zawsze pod ręką jesteś w Bdg kontaktuj się :)
Dorian1.1
Wieczny Szperacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1892
Dołączył(a): N 21:59, 09 wrz 2012
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 30
Panda: 1.1 54km van 2004r
Imię: Dorian

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#4  Postprzez Romix13 » Pt 23:32, 09 lis 2012

Możliwości jest wiele, zwłaszcza po wieloletnim użytkowaniu autka. Jeśli chcesz znalezć konkretny obwód który pobiera prąd spróbuj podłączyć amperomierz pomiędzy biegun masowy aku a kabel masy tylko odłącz wcześniej wszystkie podstawowe odbiorniki prądu np.radio. Aby je stopniowo eliminować, należy kolejno usuwać bezpieczniki, aż do chwili, gdy amperomierz przestanie pokazywać przepływ prądu lub gdy spadnie on do poziomu kilku miliamperów, co jest normalnym zjawiskiem. Obwód, w którym należy szukać usterki, będzie tym, który zabezpiecza ostatni wyjęty bezpiecznik. Po za tym sprawdz czystość złączy kabli akumulatora (klem) i jakośc kabli czy w izolacji nie spękane, bo to zmniejsza ich przewodność a zwiększa opór na kablu i np. powodować zbyt słabe ładowanie aku względem zużycia prądu. Jeżeli po wyjęciu wszystkich bezpieczników amperomierz nadal wykazuje przepływ prądu na poziomie powyżej kilkudziesięciu miliamperów lub większy, sprawdz diody w alternatorze, czystość izolatora między obudową a głównym zaciskiem alternatora i czystość plastikowej (bakelitowej) obudowy styków wyłącznika elektromagnetycznego rozrusznika.
Post zawiera lokowanie produktu oraz śladowe ilości popcornu
==► Mój PANDOLOT ◄==
Podłączenie pod FES'a, kasowanie błędów itd. Procedura Proxi (osiowanie) , PW :)
Romix13
Wesoły Tramdriver
Avatar użytkownika
 
Posty: 4036
Dołączył(a): N 19:48, 17 lip 2011
Lokalizacja: [KRA] Przeginia D. / Kraków
Wiek: 47
Panda: Misiek 1.1 2003 / od 2004 LPG II gen.
Imię: Romek

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#5  Postprzez bobofrut » So 1:10, 10 lis 2012

"I tu moje pytanie do forumowiczów, czy mechanik ma rację ?" Myślę, że może miec rację bo:
Skoro to wspomaganie, to działa Ci na postoju po wyłączeniu silnika? Ja slysze "cyk" jak odłącza zaraz po/przed zapaleniem. Może rozładowywac aku wspomaganie ele, mój wujek w hyundaiu na postoju odłącza aku, bo mu wspomaganie się nie odłącza i rozładowywuje akumulator..
Kiedyś u mojej siostry w aucie lampka bagażnika rozładowywała aku.
"y faktycznie ten sterownik może być przyczyną rozładowywania akumulatora i pobierać tyle prądu na postoju."
Oj myślę, że spokojnie. Spadek napięcia występuje na postoju z odpalonym silnikiem kiedy machamy kierownicą (jak się wczujecie to słychac") także, w przeciągu 3 dni na pewno rozładuje.
Wszystkich zainteresowanych kontaktem do mnie proszę kierować tylko na PW.
Obrazek
bobofrut
Admin na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2426
Dołączył(a): Pt 14:12, 21 paź 2011
Lokalizacja: Stryków k. Łodzi
Wiek: 32
Panda: 1.1[LPG] | 06' | Active+ | Rosso199
Imię: Patryk

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#6  Postprzez OsiemKilo » So 16:01, 10 lis 2012

Potwierdzam to co napisał Romix. Sprawdź bezpieczniki a zacznij od tego co jest odpowiedzialny za wspomaganie. Będziesz od razu miał odpowiedź na swoje pytanie.
https://driiive.com/8kilo/FiatPanda/ <-- Zobacz moją pandę na Driiive.com
OsiemKilo
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 1762
Dołączył(a): N 17:00, 08 kwi 2012
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 34
Panda: 1,3 Mjet Van
Imię: Sławek

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#7  Postprzez ireniusz » So 22:44, 10 lis 2012

OsiemKilo napisał(a):Potwierdzam to co napisał Romix. Sprawdź bezpieczniki a zacznij od tego co jest odpowiedzialny za wspomaganie. Będziesz od razu miał odpowiedź na swoje pytanie.


Spoko, a może ktoś wie, który to dokładnie bezpiecznik od wspomagania ?
ireniusz
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz 7:54, 04 paź 2012
Lokalizacja: Czerwieńsk - lubuskie
Wiek: 47
Panda: II 1.2

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#8  Postprzez Romix13 » So 23:25, 10 lis 2012

Do wspomagania z tego co wyczytałem ze schematu na silnik wspom. z [F05]60A z komory silnika i [F24]10A dodatkowo na czujniki od kierownicy z [F42]7,5A też w komorze silnika. Jeśli coś pokręciłem to niech mnie ktoś poprawi.
Dla pewności masz tu schemat :
Obrazek
Post zawiera lokowanie produktu oraz śladowe ilości popcornu
==► Mój PANDOLOT ◄==
Podłączenie pod FES'a, kasowanie błędów itd. Procedura Proxi (osiowanie) , PW :)
Romix13
Wesoły Tramdriver
Avatar użytkownika
 
Posty: 4036
Dołączył(a): N 19:48, 17 lip 2011
Lokalizacja: [KRA] Przeginia D. / Kraków
Wiek: 47
Panda: Misiek 1.1 2003 / od 2004 LPG II gen.
Imię: Romek

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#9  Postprzez ireniusz » N 17:15, 11 lis 2012

Miałem chwile czasu, oczyściłem klemy przy aku, podlączylem amperomierz po odpięciu (-) klemy i pomiarze pokazuje 0,2A.
Wyjmowałem po kolei wszystkie bezpieczniki, cały czas pokazuje 0,2A, tylko wyjęcie bezpiecznika F01 (70A) powoduje spadek do 0,01A.
Zauważyłem, że przy sprawdzaniu poboru prądu, gdy zamknę obwód przy pomiarze zapala się dioda zamontowana w obudowie nad kierownicą.
Nie wiem od czego ona jest,jak kupowałem auto była już zamontowana. Zauważyłem,że dioda ta cały czas miga nawet na postoju przy zamkniętym aucie, a gaśnie po odpaleniu auta i nie świeci podczas jazdy. Po zgaszeniu auto znów się aktywuje i miga.
W załączeniu zdjęcie obudowy kierownicy z diodą
http://imageshack.us/photo/my-images/689/zdjecieox.jpg/

Auto podobno nie ma alarmu, centralny zamek jest dołożony ale gdy go odłączam natężenie 0,2A nie spada.
Wie ktoś od czego może być ta dioda ?

A jeżeli chodzi o bezpieczniki odpowiedzialne za wspomaganie o których pisał Romix13 czyli F05, F24 i F42 ich wyjęcie także nie zmniejszyło poboru prądu na postoju.
Więcej nie sprawdzałem bo nie było czasu.

Dziękuję za dotychczasowe i dalsze ewentualne wskazówki.
ireniusz
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz 7:54, 04 paź 2012
Lokalizacja: Czerwieńsk - lubuskie
Wiek: 47
Panda: II 1.2

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#10  Postprzez Romix13 » N 23:14, 11 lis 2012

Skoro nie masz alarmu , to pewnie poprzedni właściciel założył migającą diodę (atrapę) by odstraszyć złodzieja :)
Post zawiera lokowanie produktu oraz śladowe ilości popcornu
==► Mój PANDOLOT ◄==
Podłączenie pod FES'a, kasowanie błędów itd. Procedura Proxi (osiowanie) , PW :)
Romix13
Wesoły Tramdriver
Avatar użytkownika
 
Posty: 4036
Dołączył(a): N 19:48, 17 lip 2011
Lokalizacja: [KRA] Przeginia D. / Kraków
Wiek: 47
Panda: Misiek 1.1 2003 / od 2004 LPG II gen.
Imię: Romek

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#11  Postprzez ireniusz » Wt 21:44, 13 lis 2012

Sprawa się wyjaśniła. Byłem u prawdziwego Autoelektryka.
Powodem okazał się sterownik centralnego zamka. Centralny działał z pilota, ale sterownik cały czas pobierał prąd.
Obecnie mam centralny ale na kluczyk :)
Dziękuję wszystkim za porady i pomoc.

A przy okazji diagnoza mechanika, który stwierdził, że to sterownik układu wspomagania kierownicy świadczy o jego fachowości, śmiać mi się chce jak sobie przypomnę jak mi tłumaczył, że to są drogie rzeczy i w 3000 zł powinienem się zamknąć :shock: :mrgreen: żal
pozdrawiam
ireniusz
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz 7:54, 04 paź 2012
Lokalizacja: Czerwieńsk - lubuskie
Wiek: 47
Panda: II 1.2

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#12  Postprzez Romix13 » Śr 17:18, 14 lis 2012

ireniusz napisał(a):...A przy okazji diagnoza mechanika, który stwierdził, że to sterownik układu wspomagania kierownicy świadczy o jego fachowości, śmiać mi się chce jak sobie przypomnę jak mi tłumaczył, że to są drogie rzeczy i w 3000 zł powinienem się zamknąć :shock: :mrgreen: żal
pozdrawiam

:D bo mechanik to nie elektryk ;) dobrze ,że szybko się wyjaśniło :) :ok: bezawaryjności teraz.. :zakrecony:
P.S. to teraz tamten wcześniejszy akumulator będzie na zapas ;)
Post zawiera lokowanie produktu oraz śladowe ilości popcornu
==► Mój PANDOLOT ◄==
Podłączenie pod FES'a, kasowanie błędów itd. Procedura Proxi (osiowanie) , PW :)
Romix13
Wesoły Tramdriver
Avatar użytkownika
 
Posty: 4036
Dołączył(a): N 19:48, 17 lip 2011
Lokalizacja: [KRA] Przeginia D. / Kraków
Wiek: 47
Panda: Misiek 1.1 2003 / od 2004 LPG II gen.
Imię: Romek

Re: Rozładowywanie akumulatora na postoju

Numer postu:#13  Postprzez hucker » So 1:12, 04 lut 2017

Ile mA powinna pobierać instalacja przy wyłączonym zapłonie ?
hucker
Aktywny
Avatar użytkownika
 
Posty: 64
Dołączył(a): So 18:48, 04 cze 2016
Lokalizacja: BIAŁYSTOK
Panda: 1.2 gaz 4x4
Imię: Wojciech


Powrót do Elektryka - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości