Moduł DRL - Światla do jazdy dziennej

Brak prądu, nie świeci lampa, potrzebny schemat...

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Moduł DRL - Światla do jazdy dziennej

Numer postu:#1  Postprzez Zygfryc » Pt 10:53, 19 sty 2018

Witam,
Panowie nosze się z zamiarem zakupu moduł świateł do jazdy dzienne DRL, w sumie znalazłem ciekawy moduł, nawet widziałem jego montaż w programie 101 napraw. Chodzi dokładnie o moduł firmy LEPARD. Pytanie do was czy ktoś posiada, montował podobne moduł? Jesteście zadowoleni z tego typu rozwiązania.
Jeśli podobny temat był to proszę o skasowanie tego przez moderatora, ja się nie mogłem doszukać.
Pozdrawiam,
Zygfryc
Zygfryc
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn 12:36, 28 lip 2014
Lokalizacja: Kraków
Panda: van
Imię: Mateusz

Re: Moduł DRL - Światla do jazdy dziennej

Numer postu:#2  Postprzez SALEK » Pt 15:21, 19 sty 2018

Nie lepiej zamontować najzwyklejszy przekaźnik, wziąć prac po zapłonie, a przełączanie ze świateł mijania? Z pewnością dużo taniej, a można to rozwiązać nawet chowając w skrzynce bezpieczniki pod maską.
SALEK
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 834
Dołączył(a): Cz 12:45, 28 lut 2013
Lokalizacja: k/Krakowa
Panda: 1.2 Dynamic
Imię: Rafał

Re: Moduł DRL - Światla do jazdy dziennej

Numer postu:#3  Postprzez Zygfryc » Pt 16:25, 19 sty 2018

No niby tak a czy takim przekaźnikiem możesz płynnie sterować mocą świecenia? Ten moduł jest w pełni programowalny z poziomu windows. Posiada leaving on home, fun lights, no i światła do jazdy dziennej w zależności od wersji automatycznie przełączające się na światła mijania po zmroku lub nie. Ale opcja z przekaźnikiem ciekawa.
Zygfryc
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn 12:36, 28 lip 2014
Lokalizacja: Kraków
Panda: van
Imię: Mateusz

Re: Moduł DRL - Światla do jazdy dziennej

Numer postu:#4  Postprzez SALEK » So 23:11, 20 sty 2018

Zygfryc napisał(a):No niby tak a czy takim przekaźnikiem możesz płynnie sterować mocą świecenia? Ten moduł jest w pełni programowalny z poziomu windows. Posiada leaving on home, fun lights, no i światła do jazdy dziennej w zależności od wersji automatycznie przełączające się na światła mijania po zmroku lub nie. Ale opcja z przekaźnikiem ciekawa.


w Pandzie masz "follow me home" uruchamiane przełącznikiem od świateł drogowych, jak pociągniesz do siebie. Od 30 do 90 lub 120 sekund z zależności ile razy. Chyba że ten moduł zaświeca je np po otwarciu centralnego zamka.

Płynna regulacja mocy świecenia, może i fajne, ale po co dzienne przyciemniać. W jaki sposób po zmroku uruchamia to światła mijania? dokłada się osobne źródło zasilania do nich sterowane przez ten moduł? Bo jeśli nie to będziesz musiał mieć na przełączniku włączone, a moduł będzie je odcinał, wtedy jak coś będzie nie tak, to zostaniesz bez świateł mijania.

Poszukaj schematów elektrycznych, wtedy ktoś prędzej Ci pomoże, jak będzie wiedział jakie są wejścia i wyjścia.
SALEK
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 834
Dołączył(a): Cz 12:45, 28 lut 2013
Lokalizacja: k/Krakowa
Panda: 1.2 Dynamic
Imię: Rafał

Re: Moduł DRL - Światla do jazdy dziennej

Numer postu:#5  Postprzez Albercik » N 11:33, 21 sty 2018

Nie montowałem, więc w myśl zasady "nie znam się to się wypowiem" - wypowiadam się ;)

Po 1. Rafał, światła dzienne mają się wyłączać po włączeniu pozycyjnych, a nie mijania. Tak stanowią przepisy.

Po 2. W temacie automatycznych świateł już temat rozgryzałem i jest on banalny do zrobienia. Nie trzeba nawet niczego programować. W mojej wersji - światła na pozycji '0' mają automat, natomiast można je włączyć na stałe przekręcając przełącznik na mijania lub pozycje.

Światła do jazdy dziennej montuje się tak, jak opisałeś, czyli zasilanie cewki przekaźnika z terminala 15, odcięcie ze świateł pozycyjnych. To jest proste.

Moduł do automatycznego włączania świateł (nie potrzeba przełączać bo dzienne i tak zgasną po włączeniu pozycji) zbudowałem o zwykłą LDR oraz komparator napięcia i potencjometr do regulacji progu przełączenia. Urządzenie to steruje przekaźnikiem dwutorowym NO, który (jeśli natężenie światła spadnie poniżej ustawionego progu) podaje sygnał masy na dwa przewody wychodzące z przełącznika zespolonego do BCM. Tak samo działa przekręcenie włącznika świateł. Jeśli jest ciemno - BCM widzi masę na tych dwóch kablach, co jest dla mniego sygnałem do odpalenia przekaźników od świateł tak, jakby zostały włączone przełącznikiem.

Urządzenie mam w formie prototypu i nie nadaje się jeszcze do produkcji ze względu na spory pobór prądu w stanie spoczynku, jednak jak znajdę trochę czasu - dokończę go.
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz


Powrót do Elektryka - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości