Radio a stacyjka

Brak prądu, nie świeci lampa, potrzebny schemat...

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Radio a stacyjka

Numer postu:#1  Postprzez Marioo » Cz 15:47, 06 kwi 2017

Do Pandy II z 2011 roku dokupiłem radio Blaupunkt - radio używane, wg sprzedającego wyciągnięte z auta z 2009r. Wszystko ładnie podpiąłem, radio ładnie gra tylko mam taki problem - radio nie włącza się samoczynnie po przekręceniu stacyji i nie gaśnie samo po wyłączeni silnika. To normalne - ono tak ma działać? W instrukcji niby jest napisane, że właśnie tak, ewentualnie radio wyłączy się po 20 minutach.
W załączniku podrzucam zdjęcia złącz i radia - może da się coś z tym zrobić, by działało razem ze stacyjką?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Marioo
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 14:55, 06 kwi 2017
Lokalizacja: Galicja
Panda: Panda II
Imię: Marcin

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#2  Postprzez olo 1 » Cz 16:36, 06 kwi 2017

Radio za każdym razem musisz odpalić ręcznie.W menu ustawiasz czas na off i wtedy zgaśnie razem z wyłączeniem zapłonu.
olo 1
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 1773
Dołączył(a): Wt 21:38, 29 kwi 2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Panda: "Błękitna" 1.2 Dynamic
Imię: Olek

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#3  Postprzez Marioo » Cz 16:42, 06 kwi 2017

Coś o tym czytałem, tylko w menu radia nic nie znalazłem :] Powie ktoś która to dokładnie funkcja?
Marioo
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 14:55, 06 kwi 2017
Lokalizacja: Galicja
Panda: Panda II
Imię: Marcin

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#4  Postprzez olo 1 » Cz 20:13, 06 kwi 2017

Wchodzisz w "menu" ,strzałkami ^ góra/dół wybierasz "radio off" i strzałkami « » ustawiasz czas.00-to wyłączenie z zapłonem.A radio jeśli gra w czasie jazdy i wyłączę/włączę zapłon to faktycznie samo się uruchamia.Nie zwracałem wcześniej uwagi,bo mam nawyk wyłączania wszystkiego zanim zgaszę silnik.
olo 1
Maniak
Avatar użytkownika
 
Posty: 1773
Dołączył(a): Wt 21:38, 29 kwi 2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Panda: "Błękitna" 1.2 Dynamic
Imię: Olek

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#5  Postprzez AdaMs » Cz 23:44, 06 kwi 2017

Patrząc po układzie pinów Twojego radia, nie wykorzystuje ono linii CAN do komunikacji z samochodem (jakieś najprostsze z najprostszych kupiłeś). Przede wszystkim radio musi się dowiedzieć, że auto jest zapalone lub zgaszone. Ogólnie robi to poprzez linię CAN (poczytać możesz o tym na forum dość dużo).

Zastanawia mnie ten PIN +15? Nie będzie to plus po stacyjce?

Ja po kupnie radia 2DIN ori Blaupunkt'a musiałem ciągnąć przewody od body do radia, aby się uruchomiło (miałem komunikat CAN CHECK). Są też radia odblokowane na rynku wtórnym, które nie wymaga linii CAN, ale wtedy zachowuje się jak dokładnie Twoje.

Moje radio samo się włącza po zapłonie i gaśnie po zgaszeniu silnika. Mam komunikaty na liczniku, reaguje na prędkość samochodu.
AdaMs
Moderator
Avatar użytkownika
 
Posty: 2235
Dołączył(a): Śr 11:34, 22 gru 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 33
Panda: Zuza 1.2 69KM (PIII)
Imię: Mateusz

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#6  Postprzez JaceK » Pt 0:01, 07 kwi 2017

Radio pewnie rozkodowane i działa jak zwykłe radyjko w aucie. A jak rozkodowane to nic z tym nie zrobisz...

Dłubane radia są najgorsze...
PCP
JaceK
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1969
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 42
Panda: 1.2 Dynamic Full Opcja
Imię: Jacek

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#7  Postprzez AdaMs » Pt 7:33, 07 kwi 2017

JaceK napisał(a):Radio pewnie rozkodowane i działa jak zwykłe radyjko w aucie. A jak rozkodowane to nic z tym nie zrobisz...

Dłubane radia są najgorsze...


Zobacz na jego układ PINów, tam gdzie powinien być CAN A i CAN B jest NC. Więc to radio z założenia nie łączy się z body, więc pewnie zrobili po staremu plusem po stacyjce.
AdaMs
Moderator
Avatar użytkownika
 
Posty: 2235
Dołączył(a): Śr 11:34, 22 gru 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 33
Panda: Zuza 1.2 69KM (PIII)
Imię: Mateusz

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#8  Postprzez Testowy » Pt 18:14, 07 kwi 2017

To jest mały Blaupunkt 1DIN.
On nie ma komunikacji po CAN-ie, więc nie ma prawa działać tak, jak chce Marioo.
W ten sposób jak chce Marioo mają szansę działać tylko Blaupunkty 2DIN (choć też nie mam pewności czy wszystkie).
Testowy
Bywalec
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 20:48, 11 sie 2012
Lokalizacja: Poręba (SZA)
Wiek: 50
Panda: P2 1.2 8V 60KM Eco Dynamic / P3 1,2 8V 69KM Lounge
Imię: Mirek

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#9  Postprzez AdaMs » So 22:13, 08 kwi 2017

Testowy napisał(a):To jest mały Blaupunkt 1DIN.
On nie ma komunikacji po CAN-ie, więc nie ma prawa działać tak, jak chce Marioo.
W ten sposób jak chce Marioo mają szansę działać tylko Blaupunkty 2DIN (choć też nie mam pewności czy wszystkie).


Nie do końca się zgodzę, za nim zamontowałem ori 2din po can'ie. Miałem zwykłe radio JVC i włączało się po zapłonie i wyłączało przy zgaszeniu. Bez zapłonu jedynie dało się płyte wyciągnąć. To sugeruje, że radio rozróżniało kiedy jest zapłon a kiedy nie ma. Więc się da ;)

Kiedyś jak nie było CAN'a, podawało się plus po stacyjce i myślę że tu i jest ta kwestia.
AdaMs
Moderator
Avatar użytkownika
 
Posty: 2235
Dołączył(a): Śr 11:34, 22 gru 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 33
Panda: Zuza 1.2 69KM (PIII)
Imię: Mateusz

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#10  Postprzez Testowy » Pn 0:46, 10 kwi 2017

Mateusz, masz prawo się z tym nie zgadzać. Wiem, co piszę, ponieważ sam mam takiego "grajka" w Pandzie. Radio ma jedynie podstawowe funkcje, tj. pod przyciskiem Audio jest regulacja balansu, fadera, tonów niskich i wysokich oraz loudness, a pod przyciskiem Menu znajduje się możliwość włączenia/wyłączenia funkcji AF, TA i REG. Nie ma żadnych innych regulacji i funkcji.
Jak sam napisałeś, poprzednio miałeś zainstalowane radio JVC, a to jest zupełnie inna bajka. Nie wiem jak ono miało zrealizowaną funkcję załączenia i wyłączenia po zapłonie, ale Blaupunkt 1DIN raczej nie ma takiej możliwości. Radio ma w złączu A podłączenie masy (GND), +12V stałego (+15), sygnału do załączenia podświetlenia (ILL), wyjścia zasilania do wzmacniacza antenowego lub sterowania automatycznie wysuwaną anteną (AUT ANT) i jeszcze pin UB (nie wiem do czego służy, nie zagłębiałem się w to za bardzo, być może po z jego wykorzystaniem można zrealizować taką funkcję jak automatyczne włączanie/wyłączanie radia po zapłonie?). Co prawda można kombinować i zamiast "stałego +12V" do kostki zasilania doprowadzić "+12V po zapłonie", ale to zmieni tylko to, że radio się wyłączy po wyłączeniu zapłonu. Dodatkowo starci się możliwość włączenia radia na postoju z kluczykiem w stacyjce w pozycji STOP, jak również nie włączy się ono samoczynnie po przekręceniu kluczyka w stacyjce w pozycję MAR.
W poprzednim moim poście pisałem o funkcjach fabrycznych radia i standardowej fabrycznej instalacji radiowej.
Testowy
Bywalec
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 20:48, 11 sie 2012
Lokalizacja: Poręba (SZA)
Wiek: 50
Panda: P2 1.2 8V 60KM Eco Dynamic / P3 1,2 8V 69KM Lounge
Imię: Mirek

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#11  Postprzez Marioo » Pn 22:01, 10 kwi 2017

Potwierdziliście moje obawy, to radio ma tylko takie funkcje jak napisał @Testowy. W kablarza się nie będę bawił, tylko powiedzcie mi, czy one będzie się wyłączać po 20 minutach od zgaszenia silnika? (nie mam teraz możliwości przeprowadzenia testów)
Marioo
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 14:55, 06 kwi 2017
Lokalizacja: Galicja
Panda: Panda II
Imię: Marcin

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#12  Postprzez Testowy » Wt 7:14, 11 kwi 2017

Moje wyłącza sie po 20 minutach.
Testowy
Bywalec
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 20:48, 11 sie 2012
Lokalizacja: Poręba (SZA)
Wiek: 50
Panda: P2 1.2 8V 60KM Eco Dynamic / P3 1,2 8V 69KM Lounge
Imię: Mirek

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#13  Postprzez Albercik » Wt 7:32, 11 kwi 2017

Gadacie głupoty....

Radio ze zdjęcia ma takie przwody:
GND - masa
ILL - podświetlenie (a dokładnie dimmer)
UB - terminal 30, czyli stały +12v z baterii
+15 - terminal 15, czyli +12v po stacyjce
ANT - czyli -12V dla el. anteny/wzmaka.

Podając masę na GND i +12v na UB - radio zachowa się jak teraz. Jeśli podacie +12v na pin 15 - radio się włączy, jak zabierzecie +12v - radio się wyłączy.

Sprawdź czy w twojej wtyczce jest przewód opisany na radiu jako terminal 15 i czy dochodzi na niego prąd po przkręceniu stacyjki.

P.s. z tego, co widzę na foto - w Twojej wtyczce są przewody CAN (różowy z białym paskiem i różowy z czarnym). Właśnie jestem na etapie robienia przejściówki, która czyta komunikaty z CANa i przkłada je na analogowy sygnał +12v do załączania i wyłączania radia. Moduł mam gotowy, ale nia mam czasu na testy :(

Ps2. Odłącz to radio jak najszybciej bo właśnie ładujesz +12V z wyjścia anteny w sieć CAN, a to grozi np. upaleniem modułu komunikacji w Body.
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#14  Postprzez AdaMs » Wt 18:11, 11 kwi 2017

Przyszedł Tomek... się porządził i poustawiał po kątach. Ale z tego co piszesz, nie do końca pisałem głupoty :D Wiadomo, że to tylko teoretyzowanie. Klasyka for internetowych...

A co do konkretów, Blaupunkt wypuścił bliźniacze radia na rynek do tego zrobionego dla Fiata. Np. model blaupunkt cd33. Ale do rzeczy, na 7 pinie tam gdzie we fiatowskim jest +15, tam jest kl-15. Znane właśnie jako plus ze stacyjki.

Więc podsumowując, nie wierzyłem że to radio byłoby takie upośledzone i w sumie przeczucie dobre. Podepnij dobrze lub daj do elektryka i będzie cudo. A opisując moje stare JVC, chciałem zaznaczyć że bez CANA również da się ogarnąć kiedy jest jest zapłon, a kiedy nie. Tylko że starą szkołą :)
AdaMs
Moderator
Avatar użytkownika
 
Posty: 2235
Dołączył(a): Śr 11:34, 22 gru 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 33
Panda: Zuza 1.2 69KM (PIII)
Imię: Mateusz

Re: Radio a stacyjka

Numer postu:#15  Postprzez grigoriew1 » Cz 15:24, 13 kwi 2017

Ja jeszcze wtrące swoje trzy grosze-trzeba zwrócić uwagę przy podłączaniu radia przez stacyjkę aby miało stałe zasilanie z 12v tzw. podtrzymanie pamięci inaczej za każdym razem po dłuższym postoju będziesz musiał programować stacje radiowe od nowa. Obecnie mam radio Sony 1 DIN i instalkę pod radio ori Fiata i jak podłączyłem kostki to po załączeniu zapłonu radio się uruchamia a po wyłączeniu zapłonu wyłącza.
grigoriew1
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz 17:28, 19 sty 2017
Lokalizacja: Warszawa
Panda: 2010 1,2 BP+LPG
Imię: Grzegorz

Następna strona

Powrót do Elektryka - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron