Pandą do Pragi (Czechy)?

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Pandą do Pragi (Czechy)?

Numer postu:#1  Postprzez Pjotrek » Pt 16:36, 11 lip 2014

Witam,

Wraz z Ukochaną na urlop wybieramy się do Czech pozwiedzać troszkę bo ponad 15 lat tam nie byliśmy... W związku z czym mam wiele pytań, niewiadomych itp.
Z racji tego że wybór padł właśnie na Pandę bo nie dość że ekonomiczna to jeszcze wygodna, mam do was prośbę. Może ktoś niedawno był, tudzież orientuje się jak wygląda sprawa z przejazdem polskim autem przez Czechy. Mianowicie jak wygląda sprawa winiet/opłat za autostrady i pozostawienia samochodu np. w Pradze? Jaki parking, jakie koszty? Na co uważać? Na co być przygotowanym? Co nas może zaskoczyć?
Przejrzałem już kilka poradników itp. jednak nie udało mi się znaleźć nic aktualnego, a zależy mi na aktualnych informacjach.
Proszę o wszelkie rady, za wszystkie będę wdzięczny. :wink:
Pjotrek
Świeżak
Avatar użytkownika
 
Posty: 35
Dołączył(a): N 21:43, 08 sty 2012
Lokalizacja: Kielce / Warszawa
Wiek: 34
Panda: Dynamic+ 1,2 '05

Re: Pandą do Pragi (Czechy)?

Numer postu:#2  Postprzez Rejmi » Pt 18:29, 11 lip 2014

W Czechach obowiązuje:

obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania,
obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa,
osoby do 12. roku życia (lub do 18. roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu) mają obowiązek podróżowania na autostradach i drogach szybkiego ruchu tylko w fotelikach lub dwupunktowych pasach bezpieczeństwa; na pozostałych
drogach obowiązek ten dotyczy jedynie miejsca obok kierowcy,
obowiązek używania kierunkowskazów przy wyprzedzaniu rowerzystów,
całkowity zakaz używania antyradarów,
obowiązek utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu w korku na autostradzie lub drodze ekspresowej,
zakaz używania telefonu komórkowego przez kierowcę w czasie jazdy,
obowiązek posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej,
zakaz zatrzymywania się oraz parkowania na miejscach przeznaczonych dla inwalidów (za złamanie tego przepisu grożą wysokie mandaty),
zimą na niektórych drogach obowiązuje nakaz poruszania się pojazdami wyposażonymi w opony zimowe (oznaczone M+S, MS, itp.).

Dozwolona prędkość:
na terenie zabudowanym - 50 km/godz.,
poza terenem zabudowanym - 90 km/godz.,
na autostradach i drogach ekspresowych na terenie zabudowanym - 80 km/ godz.,
na autostradach poza terenem zabudowanym - 130 km/godz. (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej),
na drogach szybkiego ruchu nie wolno jeździć wolniej niż 50 km/godz.
Uwaga - czeska policja zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej.
Uwaga - nie można mieć nawet śladowej zawartości alkoholu we krwi - obowiązuje 0,0 promila)!

Winieta roczna (R) – 1500 CZK
Winieta miesięczna (M) – 440 CZK
Winieta 10 dniowa (D) – 310 CZK

do kupienia nawet u nas w PZM lub u Czechów na każdej stacji benzynowej
Rejmi
Stały bywalec
 
Posty: 219
Dołączył(a): Pn 20:48, 23 cze 2014
Lokalizacja: LBN
Panda: Czerwona
Imię: Rejmi


Powrót do Luźne tematy...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron