Szkody z OC - pomoc/sugestie/doświadczenia

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Szkody z OC - pomoc/sugestie/doświadczenia

Numer postu:#1  Postprzez Deacon » Pn 17:35, 03 cze 2013

W tym temacie wpisujemy swoje doświadczenia przy wypłacie odszkodowań z OC sprawcy.


Witam

Dostałem właśnie wycenę szkody z OC sprawcy.
Mam taka pozycję:

C Z Ę Ś C I Z A M I E N N E
KOD CZĘŚ OKREŚLENIE NUMER KATALOGOWY CENA
0283 ZDERZAK P 300307-2 94.77I
0298 LIST OZD P ZDERZ PRZ 300307-8 8.06I

I = CZĘŚĆ(I) IDENT.
DOSTAWCA CZĘŚCI IDENT. : 906 POLCAR

Rozumiem, że to jest zamiennik? Bo za 95zl to ja zderzaka nowego nie kupię - nie mówię już o oryginale. Jeśli tak to czy mam prawo odwołać się i żądać ponownego przeliczenia na oryginałach? Na jakiej podstawie? Bo znalazłem tylko Uchwałę z dnia 12 kwietnia 2012:

„Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest na żądanie poszkodowanego do wypłaty, w ramach odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, odszkodowania obejmującego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Jeżeli ubezpieczyciel wykaże, że prowadzi to do wzrostu wartości pojazdu, odszkodowanie może ulec obniżeniu o kwotę odpowiadającą temu wzrostowi."

link: http://www.infoprawo.pl/index.php?optio ... Itemid=135

Czy jak już dostałem wycenę to mogę oddać jeszcze do warsztatu na naprawę bezgotówkową? Bo nikt mnie nie pytał czy daję na bezgotówkową czy kosztorysową. Czy oddając do warsztatu mogę oddać do każdego czy tylko do tego, który ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem?
Deacon
Admin na emeryturze
 
Posty: 5198
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Radzionków
Wiek: 43
Panda: Renault Megane III Coupe
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#2  Postprzez Saszun » Pn 18:28, 03 cze 2013

Mogę ci tylko odpowiedzieć na podstawie tego co mówił mi kosztorysant, kiedy wyceniał moją Pandę. Na ile to jest prawda i czy obowiązuje to w każdym zakładzie ubezpieczeniowym nie wiem.

Wycenę robił na zamienniki i powiedział, że zawsze tak robią i nie ma możliwości wyceniać na oryginałach.
Powinien cię zapytać czy chcesz naprawę bezgotówkową jeszcze przed wyceną, ale wydaje mi się, że jeśli nie jesteś zadowolony z wyceny to możesz jeszcze zdecydować się na naprawę bezgotówkową i z tego co się orientowałam to możesz ją zrobić tylko w miejscu gdzie ubezpieczyciel ma podpisaną umowę.

Moglibyśmy porównać ceny z moją Pandą, ale widzę że masz inne części, bo mi zderzak zakwalifikował tylko do lakierowania. Jak chcesz to napisz na priv to wyślę ci moją wycenę, może to ci coś pomoże.
Saszun
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 908
Dołączył(a): Pn 9:13, 30 kwi 2012
Lokalizacja: Toruń/Brzozówka
Wiek: 33
Panda: Active+ 1.1
Imię: Ola

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#3  Postprzez matyja » Pn 18:47, 03 cze 2013

wycena śmieszna... odwołaj się i to koniecznie
oni specjalnie dają takie wyceny, bo większość ludzi będzie wdzięczna i kasę weźmie

możesz też sobie wziąć niezależnego rzeczoznawcę, ale to chyba przerost formy nad treścią przy Twoich szkodach...

o sprawach formalnych przeczytaj co nieco tu:
http://forumprawne.org/ubezpieczenia-po ... na-oc.html
http://www.mskupin.pl/blog/2012/08/30/o ... odwolania/
http://www.auto-swiat.pl/1-odwolanie-od ... -samochodu

generalnie jest tak, że jak się odwołasz, to dostaniesz sporo więcej (czasami ponad dwukrotnie) i to niezależnie, czy szkoda drogowa, czy inna :)
odwoływać się trzeba, chociażby dla zasady :P
moja Panda ==> KLIK
moja 307'mka ==> KLIK
moja SV'ka ==> KLIK
matyja
Wymiatacz
Avatar użytkownika
 
Posty: 856
Dołączył(a): So 17:54, 31 mar 2012
Lokalizacja: Krzeszowice/Kraków
Panda: 1.1 Actual 2003r. + LPG BRC Sequent 24
Imię: Mateusz

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#4  Postprzez patsi » Pn 18:57, 03 cze 2013

"Najtaktyczniej" było oddać do warsztatu na naprawę bezgotówkową i wtedy to warsztat szarpie się z ubezpieczycielem.

Właściciel auta podpisuje upoważnienie do załatwienia sprawy i to warsztat się rozlicza.
patsi
Klubowiczka na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 328
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: małopolska
Imię: patsi

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#5  Postprzez Deacon » Pn 19:02, 03 cze 2013

Czyli rozumiem, że jak już był u mnie rzeczoznawca to do warsztatu oddać już nie mogę?
Czyli pozostaje odwołanie, na wycenę na częściach alternatywnych. Tylko na na jakiej podstawie? Czy ta uchwała Sądu Najwyższego wystarczy?
Deacon
Admin na emeryturze
 
Posty: 5198
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Radzionków
Wiek: 43
Panda: Renault Megane III Coupe
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#6  Postprzez patsi » Pn 19:09, 03 cze 2013

Na wycenie/kosztorysie powinien być czas do jakiego można się odwołać

Tam też powinna być adnotacja o likwidacji szkody bezgotówkowo/gotówkowo, ale często można zmienić decyzje.

Pytanie czy warsztat będzie chciał się sam użerać z ubezpieczycielem - co jest najmniej problemowe z puntu widzenia właściciela pojazdu
patsi
Klubowiczka na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 328
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: małopolska
Imię: patsi

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#7  Postprzez moszczu » Pn 19:12, 03 cze 2013

Michał odwołaj się, bo proponują Ci śmieszne pieniądze..

Ja mialem podobną sytuację, tylko u mnie pękły te 4 "stopki" zaraz nad rejestracją, poszła ramka pod rejestrację i troszkę lakier porysowany. Zadzwoniła do knie pani z ubezpieczalni i powiedziała, że szkoda została wyceniona na 700 coś tam zł :/ a ja jej odpowiedziałem, ze wg jakiego oni cennika robią te (śmieszne) wyceny, zderzak był na aucie ori i taki ma być :) Wkurzylem się i powiedziałem jej, ze szkoda będzie zlikwidowana w ASO :)

Pojechałem do ASO Fiata w Łowiczu i tam już się wszystkim oni zajeli :D co najlepsze, ścigli z ubezpieczalni coś ponad 1400 pln a mi oferowali połowę tej sumy :P
Wiadomo gdybym ja dostał takie pieniądze to bym robił to na używanych częściach a tak nie mam nic oprócz zrobionego autka jak się należy :D

IMO odwołaj się i zobaczysz czy dadzą więcej, jeżeli nie to jedź do ASO i oni już będą wiedzieli jak ściągnąć z nich cash :wink:
moszczu
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 1709
Dołączył(a): Wt 22:04, 22 mar 2011
Lokalizacja: Głowno
Wiek: 35
Panda: 1.1 Blue Actual 2003r.
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#8  Postprzez Deacon » Pn 20:18, 03 cze 2013

Jutro do nich zadzwonię i spytam co i jak :)
Deacon
Admin na emeryturze
 
Posty: 5198
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Radzionków
Wiek: 43
Panda: Renault Megane III Coupe
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#9  Postprzez Dreamcatcher » Wt 8:26, 04 cze 2013

Wg. mnie opcja z ASO byłaby najlepsza. Najmniej fatygi z twej strony. A i pamiętaj że na czas jak auto będzie stało w naprawie masz możliwość wzięcia auta zastępczego. Szczególnie jeśli p. dojeżdżasz nim do pracy.
Dreamcatcher
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 2046
Dołączył(a): Śr 15:21, 06 kwi 2011
Lokalizacja: Sanok
Panda: 1.3 JTD
Imię: ...

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#10  Postprzez Deacon » Wt 17:58, 04 cze 2013

Ok dzwoniłem i mogę oddać auto do warsztatu na tzw. kosztorys albo odwołać się i zażądać przeliczenia na oryginałach :)
Deacon
Admin na emeryturze
 
Posty: 5198
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Radzionków
Wiek: 43
Panda: Renault Megane III Coupe
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#11  Postprzez bambrys » Wt 23:35, 04 cze 2013

Powiem Ci że miałem podobną sytuację , do wymiany miałem zderzak , listwę i malowanie klapy, zderzaka no i wszystkie potrzebne rzeczy do tego. Przysłali mi z PZU 1500zł a więc wybrałem opcję bezgotówkową a pieniądze przelałem na konto firmy co wszystko robiła ale najlepsze na koniec. Po miesiącu przyszła mi wycena i warsztat wycyganił od nich dodatkowe 1500zł więc niech Ci przeliczają na nowo. Ubezpieczyciele to lubią jak się im tylko płaci a jak ty coś chcesz to same ochłapy rzucają na przysłowiowe ...
Obrazek
bambrys
Specjalista
Avatar użytkownika
 
Posty: 329
Dołączył(a): Wt 13:57, 28 gru 2010
Lokalizacja: Nisko
Wiek: 39
Panda: 1,1 Olimpic klima gaz BRC
Imię: Dawid

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#12  Postprzez Deacon » Śr 18:44, 05 cze 2013

Oddałem sprawę do warsztatu. Podpisałem stosowne "cyrografy" i oni już będą walczyć o wyliczenie szkody na oryginałach :)
Deacon
Admin na emeryturze
 
Posty: 5198
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Radzionków
Wiek: 43
Panda: Renault Megane III Coupe
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#13  Postprzez Kamillo » Cz 8:59, 06 cze 2013

i to jest najwłaściwsze rozwiązanie Michał :D

a dla wszystkich - zasad jest taka, że po każdej wycenie należy się odwołać. procedura się wydłuży i trochę dłużej na kasę poczekamy, ale zawsze dostaniemy więcej kasy. Ewentualnie drugie wyjście jest takie i ja je zawsze popeiram najbardziej: oddajemy sprawę zaufanemu warsztatowi :D
Kamillo
Instruktor
Avatar użytkownika
 
Posty: 1078
Dołączył(a): So 21:56, 29 paź 2011
Lokalizacja: Pruszków (WPR)
Wiek: 44
Panda: Seat Ibiza V (KJ)
Imię: Kamil

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#14  Postprzez Deacon » Cz 18:09, 04 lip 2013

Wycena ubezpieczyciela - 830zl na zamiennikach. Kosztorys warsztatu - 2100zl na oryginałach. Kosztorys zaakceptowany - czekamy na kasę :)
Deacon
Admin na emeryturze
 
Posty: 5198
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Radzionków
Wiek: 43
Panda: Renault Megane III Coupe
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#15  Postprzez Kamillo » Cz 21:15, 04 lip 2013

:brawo: to ładnie. Warsztat może zaczynać prace przy Twojej Pandzie i wrócić jej pełen blask :D
Kamillo
Instruktor
Avatar użytkownika
 
Posty: 1078
Dołączył(a): So 21:56, 29 paź 2011
Lokalizacja: Pruszków (WPR)
Wiek: 44
Panda: Seat Ibiza V (KJ)
Imię: Kamil

Następna strona

Powrót do Luźne tematy...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron