Szkody z OC - pomoc/sugestie/do┼Ťwiadczenia

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Szkody z OC - pomoc/sugestie/do┼Ťwiadczenia

Numer postu:#1  Postprzez Deacon » Pn 17:35, 03 cze 2013

W tym temacie wpisujemy swoje do┼Ťwiadczenia przy wyp┼éacie odszkodowa┼ä z OC sprawcy.

Witam

Dosta┼éem w┼éa┼Ťnie wycen─Ö szkody z OC sprawcy.
Mam taka pozycj─Ö:

C Z ─ś ┼Ü C I Z A M I E N N E
KOD CZ─ś┼Ü OKRE┼ÜLENIE NUMER KATALOGOWY CENA
0283 ZDERZAK P 300307-2 94.77I
0298 LIST OZD P ZDERZ PRZ 300307-8 8.06I

I = CZ─ś┼Ü─ć(I) IDENT.
DOSTAWCA CZ─ś┼ÜCI IDENT. : 906 POLCAR

Rozumiem, ┼╝e to jest zamiennik? Bo za 95zl to ja zderzaka nowego nie kupi─Ö - nie m├│wi─Ö ju┼╝ o oryginale. Je┼Ťli tak to czy mam prawo odwo┼éa─ç si─Ö i ┼╝─ůda─ç ponownego przeliczenia na orygina┼éach? Na jakiej podstawie? Bo znalaz┼éem tylko Uchwa┼é─Ö z dnia 12 kwietnia 2012:

ÔÇ×Zak┼éad ubezpiecze┼ä zobowi─ůzany jest na ┼╝─ůdanie poszkodowanego do wyp┼éaty, w ramach odpowiedzialno┼Ťci z tytu┼éu ubezpieczenia odpowiedzialno┼Ťci cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, odszkodowania obejmuj─ůcego celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty nowych cz─Ö┼Ťci i materia┼é├│w s┼éu┼╝─ůcych do naprawy uszkodzonego pojazdu. Je┼╝eli ubezpieczyciel wyka┼╝e, ┼╝e prowadzi to do wzrostu warto┼Ťci pojazdu, odszkodowanie mo┼╝e ulec obni┼╝eniu o kwot─Ö odpowiadaj─ůc─ů temu wzrostowi."

link: http://www.infoprawo.pl/index.php?optio ... Itemid=135

Czy jak ju┼╝ dosta┼éem wycen─Ö to mog─Ö odda─ç jeszcze do warsztatu na napraw─Ö bezgot├│wkow─ů? Bo nikt mnie nie pyta┼é czy daj─Ö na bezgot├│wkow─ů czy kosztorysow─ů. Czy oddaj─ůc do warsztatu mog─Ö odda─ç do ka┼╝dego czy tylko do tego, kt├│ry ma podpisan─ů umow─Ö z ubezpieczycielem?
Deacon
Admin na emeryturze

Do┼é─ůczy┼é(a): So 18:29, 23 pa┼║ 2010
Panda: Seat Leon 1.8T
Imię: Michał

Re: Szkoda OC - oryginały a zamienniki

Numer postu:#2  Postprzez Saszun » Pn 18:28, 03 cze 2013

Mog─Ö ci tylko odpowiedzie─ç na podstawie tego co m├│wi┼é mi kosztorysant, kiedy wycenia┼é moj─ů Pand─Ö. Na ile to jest prawda i czy obowi─ůzuje to w ka┼╝dym zak┼éadzie ubezpieczeniowym nie wiem.

Wycen─Ö robi┼é na zamienniki i powiedzia┼é, ┼╝e zawsze tak robi─ů i nie ma mo┼╝liwo┼Ťci wycenia─ç na orygina┼éach.
Powinien ci─Ö zapyta─ç czy chcesz napraw─Ö bezgot├│wkow─ů jeszcze przed wycen─ů, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e je┼Ťli nie jeste┼Ť zadowolony z wyceny to mo┼╝esz jeszcze zdecydowa─ç si─Ö na napraw─Ö bezgot├│wkow─ů i z tego co si─Ö orientowa┼éam to mo┼╝esz j─ů zrobi─ç tylko w miejscu gdzie ubezpieczyciel ma podpisan─ů umow─Ö.

Mogliby┼Ťmy por├│wna─ç ceny z moj─ů Pand─ů, ale widz─Ö ┼╝e masz inne cz─Ö┼Ťci, bo mi zderzak zakwalifikowa┼é tylko do lakierowania. Jak chcesz to napisz na priv to wy┼Ťl─Ö ci moj─ů wycen─Ö, mo┼╝e to ci co┼Ť pomo┼╝e.
Saszun
Wymiatacz

Do┼é─ůczy┼é(a): Pn 9:13, 30 kwi 2012
Panda: Active+ 1.1
Imi─Ö: Ola

Numer postu:#3  Postprzez matyja » Pn 18:47, 03 cze 2013

wycena ┼Ťmieszna... odwo┼éaj si─Ö i to koniecznie
oni specjalnie daj─ů takie wyceny, bo wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi b─Ödzie wdzi─Öczna i kas─Ö we┼║mie

mo┼╝esz te┼╝ sobie wzi─ů─ç niezale┼╝nego rzeczoznawc─Ö, ale to chyba przerost formy nad tre┼Ťci─ů przy Twoich szkodach...

o sprawach formalnych przeczytaj co nieco tu:
http://forumprawne.org/ubezpieczenia-po ... na-oc.html
http://www.mskupin.pl/blog/2012/08/30/o ... odwolania/
http://www.auto-swiat.pl/1-odwolanie-od ... -samochodu

generalnie jest tak, że jak się odwołasz, to dostaniesz sporo więcej (czasami ponad dwukrotnie) i to niezależnie, czy szkoda drogowa, czy inna :)
odwoływać się trzeba, chociażby dla zasady :P
moja Panda ==> KLIK
moja 307'mka ==> KLIK
moja SV'ka ==> KLIK
matyja
Wymiatacz

Do┼é─ůczy┼é(a): So 17:54, 31 mar 2012
Panda: 1.1 Actual 2003r. + LPG BRC Sequent 24
Imi─Ö: Mateusz

Numer postu:#4  Postprzez patsi » Pn 18:57, 03 cze 2013

"Najtaktyczniej" by┼éo odda─ç do warsztatu na napraw─Ö bezgot├│wkow─ů i wtedy to warsztat szarpie si─Ö z ubezpieczycielem.

W┼éa┼Ťciciel auta podpisuje upowa┼╝nienie do za┼éatwienia sprawy i to warsztat si─Ö rozlicza.
patsi
Klubowiczka na emeryturze

Imi─Ö: patsi

Numer postu:#5  Postprzez Deacon » Pn 19:02, 03 cze 2013

Czyli rozumiem, że jak już był u mnie rzeczoznawca to do warsztatu oddać już nie mogę?
Czyli pozostaje odwo┼éanie, na wycen─Ö na cz─Ö┼Ťciach alternatywnych. Tylko na na jakiej podstawie? Czy ta uchwa┼éa S─ůdu Najwy┼╝szego wystarczy?
Deacon
Admin na emeryturze

Numer postu:#6  Postprzez patsi » Pn 19:09, 03 cze 2013

Na wycenie/kosztorysie powinien być czas do jakiego można się odwołać

Tam te┼╝ powinna by─ç adnotacja o likwidacji szkody bezgot├│wkowo/got├│wkowo, ale cz─Östo mo┼╝na zmieni─ç decyzje.

Pytanie czy warsztat b─Ödzie chcia┼é si─Ö sam u┼╝era─ç z ubezpieczycielem - co jest najmniej problemowe z puntu widzenia w┼éa┼Ťciciela pojazdu
patsi
Klubowiczka na emeryturze

Imi─Ö: patsi

Numer postu:#7  Postprzez moszczu » Pn 19:12, 03 cze 2013

Micha┼é odwo┼éaj si─Ö, bo proponuj─ů Ci ┼Ťmieszne pieni─ůdze..

Ja mialem podobn─ů sytuacj─Ö, tylko u mnie p─Ök┼éy te 4 "stopki" zaraz nad rejestracj─ů, posz┼éa ramka pod rejestracj─Ö i troszk─Ö lakier porysowany. Zadzwoni┼éa do knie pani z ubezpieczalni i powiedzia┼éa, ┼╝e szkoda zosta┼éa wyceniona na 700 co┼Ť tam z┼é :/ a ja jej odpowiedzia┼éem, ze wg jakiego oni cennika robi─ů te (┼Ťmieszne) wyceny, zderzak by┼é na aucie ori i taki ma by─ç :) Wkurzylem si─Ö i powiedzia┼éem jej, ze szkoda b─Ödzie zlikwidowana w ASO :)

Pojecha┼éem do ASO Fiata w ┼üowiczu i tam ju┼╝ si─Ö wszystkim oni zajeli :D co najlepsze, ┼Ťcigli z ubezpieczalni co┼Ť ponad 1400 pln a mi oferowali po┼éow─Ö tej sumy :P
Wiadomo gdybym ja dosta┼é takie pieni─ůdze to bym robi┼é to na u┼╝ywanych cz─Ö┼Ťciach a tak nie mam nic opr├│cz zrobionego autka jak si─Ö nale┼╝y :D

IMO odwo┼éaj si─Ö i zobaczysz czy dadz─ů wi─Öcej, je┼╝eli nie to jed┼║ do ASO i oni ju┼╝ b─Öd─ů wiedzieli jak ┼Ťci─ůgn─ů─ç z nich cash :wink:
Obrazek
moszczu
Klubowicz na emeryturze

Do┼é─ůczy┼é(a): Wt 22:04, 22 mar 2011
Panda: 1.1 Blue Actual 2003r.

Numer postu:#8  Postprzez Deacon » Pn 20:18, 03 cze 2013

Jutro do nich zadzwoni─Ö i spytam co i jak :)
Deacon
Admin na emeryturze

Numer postu:#9  Postprzez Dreamcatcher » Wt 8:26, 04 cze 2013

Wg. mnie opcja z ASO by┼éaby najlepsza. Najmniej fatygi z twej strony. A i pami─Ötaj ┼╝e na czas jak auto b─Ödzie sta┼éo w naprawie masz mo┼╝liwo┼Ť─ç wzi─Öcia auta zast─Öpczego. Szczeg├│lnie je┼Ťli p. doje┼╝d┼╝asz nim do pracy.
Dreamcatcher
Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ür 15:21, 06 kwi 2011
Panda: 1.3 JTD
Imi─Ö: ...

Numer postu:#10  Postprzez Deacon » Wt 17:58, 04 cze 2013

Ok dzwoni┼éem i mog─Ö odda─ç auto do warsztatu na tzw. kosztorys albo odwo┼éa─ç si─Ö i za┼╝─ůda─ç przeliczenia na orygina┼éach :)
Deacon
Admin na emeryturze

Numer postu:#11  Postprzez bambrys » Wt 23:35, 04 cze 2013

Powiem Ci ┼╝e mia┼éem podobn─ů sytuacj─Ö , do wymiany mia┼éem zderzak , listw─Ö i malowanie klapy, zderzaka no i wszystkie potrzebne rzeczy do tego. Przys┼éali mi z PZU 1500z┼é a wi─Öc wybra┼éem opcj─Ö bezgot├│wkow─ů a pieni─ůdze przela┼éem na konto firmy co wszystko robi┼éa ale najlepsze na koniec. Po miesi─ůcu przysz┼éa mi wycena i warsztat wycygani┼é od nich dodatkowe 1500z┼é wi─Öc niech Ci przeliczaj─ů na nowo. Ubezpieczyciele to lubi─ů jak si─Ö im tylko p┼éaci a jak ty co┼Ť chcesz to same och┼éapy rzucaj─ů na przys┼éowiowe ...
Obrazek
bambrys
Specjalista

Do┼é─ůczy┼é(a): Wt 13:57, 28 gru 2010
Panda: 1,1 Olimpic klima gaz BRC
Imi─Ö: Dawid

Numer postu:#12  Postprzez Deacon » ┼Ür 18:44, 05 cze 2013

Odda┼éem spraw─Ö do warsztatu. Podpisa┼éem stosowne "cyrografy" i oni ju┼╝ b─Öd─ů walczy─ç o wyliczenie szkody na orygina┼éach :)
Deacon
Admin na emeryturze

Numer postu:#13  Postprzez Kamillo » Cz 8:59, 06 cze 2013

i to jest najw┼éa┼Ťciwsze rozwi─ůzanie Micha┼é :D

a dla wszystkich - zasad jest taka, ┼╝e po ka┼╝dej wycenie nale┼╝y si─Ö odwo┼éa─ç. procedura si─Ö wyd┼éu┼╝y i troch─Ö d┼éu┼╝ej na kas─Ö poczekamy, ale zawsze dostaniemy wi─Öcej kasy. Ewentualnie drugie wyj┼Ťcie jest takie i ja je zawsze popeiram najbardziej: oddajemy spraw─Ö zaufanemu warsztatowi :D
Kamillo
Instruktor

Do┼é─ůczy┼é(a): So 21:56, 29 pa┼║ 2011
Panda: Grande Punto Estiva
Imi─Ö: Kamil

Numer postu:#14  Postprzez Deacon » Cz 18:09, 04 lip 2013

Wycena ubezpieczyciela - 830zl na zamiennikach. Kosztorys warsztatu - 2100zl na oryginałach. Kosztorys zaakceptowany - czekamy na kasę :)
Deacon
Admin na emeryturze

Numer postu:#15  Postprzez Kamillo » Cz 21:15, 04 lip 2013

:brawo: to ładnie. Warsztat może zaczynać prace przy Twojej Pandzie i wrócić jej pełen blask :D
Kamillo
Instruktor

Do┼é─ůczy┼é(a): So 21:56, 29 pa┼║ 2011
Panda: Grande Punto Estiva
Imi─Ö: Kamil

Nast─Öpna strona

Powr├│t do Lu┼║ne tematy...

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci