Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#1  Postprzez Qubs » Wt 19:27, 16 paź 2018

Witajcie, chce przerobić pewien pojazd na elektryczny, z pominięciem fabrycznej skrzyni biegów. Wymyśliłem, żeby zastosować dyferencjał z crossa na (ponoć) elektryczną jego blokadę. Co o tym sądzicie? Z której generacji pandy dyferencjał zakupić? Który jest mocniejszy? Z tego co wyczytałem w internecie do tej pory były 2 rodzaje sprzęgła w nich. Wszelka wiedza i literatura mile widziana :)
Qubs
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): N 17:56, 14 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 2 Actual
Imię: Kubs

Re: Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#2  Postprzez Regis » Pt 23:01, 16 lis 2018

elektryczna blokada dyfra (ELD) z Crossa to nic innego jak przyhamowywanie ślizgającego się koła na tylnej osi. Działa to w oparciu o system ESP. Także generalnie zablokować go nie zablokujesz (jak np w niektórych terenówkach)
Regis
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 759
Dołączył(a): Pt 10:09, 05 gru 2014
Lokalizacja: Nowy Targ
Wiek: 35
Panda: Megane II 3d 2.0 16V
Imię: Łukasz

Re: Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#3  Postprzez Qubs » N 14:45, 23 gru 2018

tak właśnie mi się zdawało, bo nie widziałem żadnych przesłanek, że miałby ten dyferencjał mieć w sobie fizyczną blokadę,
powracam do tematu po raz 2, jeden dyferencjał z 2 bez otwierania po zakupie (niestety) został zmielony po podaniu nań 90Nm, talerz zgubił parę zębów, ale ja dzisiaj nie o tym,
czy ktoś w okolicy Gliwic miałby "do pomacania" dyferencjał z trójki? nie wiem czy egzemplarz z 2 który zakupiłem był uszkodzony czy coś i zastanawiam się czy z 3 będzie mocniejszy
Qubs
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): N 17:56, 14 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 2 Actual
Imię: Kubs

Re: Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#4  Postprzez Regis » Pn 21:29, 14 sty 2019

chodzi Ci o tylny dyfer z 3 w wersji 4x4? Rozczaruję Cię - z tego co kiedyś szperałem jest to to absolutnie to samo (tak jak skrzynia w wersji 4x4) co w PII
Regis
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 759
Dołączył(a): Pt 10:09, 05 gru 2014
Lokalizacja: Nowy Targ
Wiek: 35
Panda: Megane II 3d 2.0 16V
Imię: Łukasz

Re: Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#5  Postprzez akir » Wt 6:21, 15 sty 2019

Też doczytałem że to przez ESP jest do hamowanie kół.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
akir
Aktywny
 
Posty: 93
Dołączył(a): Pn 17:11, 05 mar 2018
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Panda: Panda 2 4x4
Imię: Akir

Re: Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#6  Postprzez Albercik » Śr 9:19, 16 sty 2019

Ale blakada dyfra (mechanizmu różnicowego) jest czymś zupełnoe odwrotnym, niż dohamowanie kół przez ESP...

Przy normalnym mechanizmie różnicowym - jeśli jedno koło się uślizgnie i zacznie się szybciej kręcić - drugie koło straci napęd. Wtedy załącza się ESP hamując koło ślizgające się tak, aby napęd był przekazywany na drugie koło, którema przyczepność.

Przy blokadzie mechanizmu różnicowego - mamy do czynienia z sytuacją, gdy napęd jest na stałe przekazywany na oba koła osi po 50% i nawet jak jedno koło straci przyczepność to dalej oba kręcą się z tą samą prędkością.

Użycie blokady dyfra w czasie normalnej jazdy (nie w terenie, po asfalcie) może skończyć się tragicznie!

W Pandzoe, z tego, co się orientuję z elektroniczna blokada dyfra działa na dyferencjał przedniej osi z tylną, a nie na tylne koła. Czyli po wciśnięciu magicznego przycisku - mamy stały napęd na 4 koła 40/60% a haldex jest spięty na sztywno.
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Dyferencejał z crossa do elektryka :)

Numer postu:#7  Postprzez Qubs » Śr 0:14, 06 lut 2019

no ok, czyli zasadniczo na nic mi ta blokada
z racji, że jeszcze nie pchnałem tematu z braku czasu pytanie wciąż pozostaje aktualne, czy dyferencjały z 2 i 3 różnią się wnętrznościami pod względem wytrzymałości?
Qubs
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): N 17:56, 14 paź 2018
Lokalizacja: Śląsk
Panda: 2 Actual
Imię: Kubs


Powrót do Luźne tematy...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości