Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Re: Zabawy z Arduino i zegarami od Pandy

Numer postu:#16  Postprzez JargoV » Wt 11:03, 09 maja 2017

Ajj troch─Ö czasu mnie nie by┼éo, jako┼Ť zapomnia┼éem zajrze─ç na forum...

To mnie zaskoczy┼éo ┼╝e nie ma CD-Info. Nie mam niestety ori radia, wi─Öc nie wiem jak dok┼éadnie wygl─ůdaj─ů komunikaty od radia. Widzia┼éem tylko na zdj─Öciach RDS + cz─Östotliwo┼Ť─ç, my┼Ťla┼éem ┼╝e to b─Ödzie jeden string a tu jednak nie

Ciekawi mnie to "No MP3 Card" uda┼éo Ci si─Ö rozpracowa─ç co┼Ť wi─Öcej?

Mateusz na jakim┼Ť spocie albo na og├│lnopolskim podzia┼éamy :D Bo jak bym chcia┼é uaktywni─ç odbi├│r info z radia w liczniku to b─Öd─Ö musia┼é wyosiowa─ç z podpi─Ötym radiem, bo opcja by┼éa a po proxy znikn─Ö┼éa, tak samo jak auto-lock.

Musz─Ö znale┼║─ç jaki┼Ť tani licznik ┼╝eby te┼╝ zacz─ů─ç zabaw─Ö ;)
JargoV
Klubowicz

Do┼é─ůczy┼é(a): N 0:43, 22 lis 2015
Panda: Panda II 1.1 2009r
Imi─Ö: Jarek

Numer postu:#17  Postprzez Albercik » Wt 11:50, 09 maja 2017

Jarek, nie ma potrzeby osiowania. Je┼Ťli zegary otrzymaj─ů wiadomo┼Ť─ç o ID 0x545 to same prze┼é─ůcz─ů si─Ö na tryb wy┼Ťwietlania danych z radia. Wiadomo┼Ť─ç 545 okre┼Ťla rodzaj aktywnego ┼║r├│d┼éa (Radio, CD, Karta MP3, KASETA :!: oraz zawieraj─ů informacj─Ö o aktywnej funkcji - wsadzona p┼éyta lub brak, krata SD lub brak, cz─Östotliwo┼Ť─ç, szukanie/przewijanie etc.). Nast─Öpnie, w wiadomo┼Ťci 0x565 idzie info rozszerzone czyli napisy z RDS. Z RDS idzie 8 znak├│w w sze┼Ťciu bajtach. Dziwne jest to, ┼╝e sama wiadomo┼Ť─ç ma 7 bajt├│w d┼éugo┼Ťci, z czego ostatni to 0x00 zawsze. Prawdopodobnie, da si─Ö wy┼Ťwietla─ç d┼éu┼╝szy tekst na radiu wykorzystuj─ůc odpowiedni─ů konfiguracj─Ö wiadomo┼Ťci 545 oraz si├│dmy bajt wiadomo┼Ťci 565, ale nie rozkmini┼éem jeszcze tego.

Na razie kupi┼éem za 80 z┼é radio CD/MP3 marki bosch (takie jak moje, tylko bez AUX'a), ale nie mam do niego kodu, wi─Öc najpierw musz─Ö ogarn─ů─ç kod, a potem spr├│buj─Ö rozkmini─ç te wiadomo┼Ťci z CD i/lub karty MP3.

Docelowo chc─Ö wybebeszy─ç radio (procek) i zast─ůpi─ç go arduino mega z wyprowadzonym czytnikiem kart i zewn─Ötrznym ekranem do navi.
M├│j passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, cz─Ö┼Ťci: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ür 20:57, 13 lip 2016
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imi─Ö: Tomasz

Numer postu:#18  Postprzez Albercik » Wt 18:44, 09 maja 2017

Pod┼é─ůczy┼éem drugie radio na stole i wywala "Code error" bo nie jest pod┼é─ůczone do auta (sprawdzi┼éem w mojej Pandzie - radio dzia┼éa).

Na t─ů chwil─Ö, wiem, ┼╝e radio, po w┼é─ůczeniu wysy┼éa nast─Öpuj─ůce wiadomo┼Ťci:

705,0,4;
705,0,6;

a nast─Öpnie lec─ů:
545,5A,3,E9,0,A,0;
525,0,BD,9;
565,A2,8A,28,A2,8A,28,80;
3C5,0,0,0,0,0,0,0,0;

domy┼Ťlam si─Ö, ┼╝e wiadomo┼Ť─ç 705 to zapytanie o pozwolenie na w┼é─ůczenie do BCM. Teraz musz─Ö rozkmini─ç co mu wys┼éa─ç w odpowiedzi, ┼╝eby si─Ö w┼é─ůczy┼éo....

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#19  Postprzez Albercik » Wt 21:34, 09 maja 2017

rozkmini┼éem tyle, ┼╝e po w┼é─ůczeniu, radio ju┼╝ nie wali CODE ERROR tylko pyta o kod, pozwala wprowadzi─ç i znowu pyta o kod i tak w k├│┼éko...

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#20  Postprzez Albercik » ┼Ür 11:46, 10 maja 2017

Dobra, wiem ju┼╝ co┼Ť wi─Öcej:

po podaniu zasilania, radio sprawdza czy ma co┼Ť podpi─Öte bod z┼é─ůcza CAN. Cokolwiek. Nawet wsadzenie rezystora 120 Ohm za┼éatwia problem "CODE ERROR" i radio pyta o kod.

Po wprowadzeniu kodu, radio wysy┼éa wiadomo┼Ť─ç 0x705 (0x00, 0x04) do BCM, a w odpowiedzi dostaje dwie o┼Ťmiobajtowe odpowiedzi 0x700. Nast─Öpnie wysy┼éa trzybajtow─ů wiadomo┼Ť─ç 0x525 i dostaje z body odpowied┼║ w postaci trzybajtowej wiadomo┼Ťci 0x540. I tu jest pies pogrzebany. Ta wiadomo┼Ť─ç 525 po ka┼╝dym wprowadzeniu kodu jest inna i powinna te┼╝ by─ç za ka┼╝dym razem inna odpowied┼║, ale nie rozgryz┼éem jeszcze jak wyliczy─ç t─ů odpowied┼║ z BCM o zarejestrowaniu kodu...

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#21  Postprzez Albercik » ┼Ür 14:11, 10 maja 2017

No i udało się rozgryźć :mrgreen:

Na t─ů chwil─Ö mam tyle, ┼╝e radio przyjmuje kod i si─Ö w┼é─ůcza, a po 20. minutach si─Ö wy┼é─ůcza. To ostatnie to dlatego, ┼╝e nie podaj─Ö mu informacji o tym, ┼╝e jest stacyjka w┼é─ůczona. Natomiast dziwne, ┼╝e za ka┼╝dym razem (przy ka┼╝dym w┼é─ůczeniu) pyta o kod. Temat jeszcze do zbadania, ale ju┼╝ przynajmniej co┼Ť wiadomo :)

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#22  Postprzez Regis » ┼Ür 19:09, 10 maja 2017

powiem Ci tyle... Czytam ten temat, ogl─ůdam filmiki... Jeste┼Ť Panie ┼Ťwirem :D I takim zosta┼ä bo to Forum i og├│┼éem ┼Ťwiat potrzebuje takich pozytywnych waryjot├│w jak Ty :D
Regis
Klubowicz na emeryturze

Do┼é─ůczy┼é(a): Pt 10:09, 05 gru 2014
Panda: Megane II 3d 2.0 16V
Imię: Łukasz

Numer postu:#23  Postprzez Albercik » ┼Ür 21:24, 10 maja 2017

Hahaha, dziekuj─Ö za komplement :D

Lubi─Ö wgryza─ç si─Ö w takie rzeczy tylko po to, by pozna─ç co┼Ť nowego. Przy okazji - mo┼╝e si─Ö jeszcze komu┼Ť przyda. Wtedy mam satysfakcj─Ö z wykonanej roboty.

Jak rozgryzę to - pewnie wezmę się za grzebanie w pamięci zegarów, żeby pomóc kolegom ustawiać realne przebiegi w zegarach emotion :) następnie chciałbym wgryźć się głębiej w radio, żeby dorobić mu wsparcie dla usb i/lub kart sd.

Og├│┼éem jaki┼Ť plan jest, ale co z niego wyjdzie to zobaczymy...

Aa jeszcze chodzi mi po g┼éowie odbiornik radiowy do fabrycznego pilota do aut, kt├│re maj─ů BCM bez radia do centralnego ;)

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#24  Postprzez JargoV » N 14:33, 14 maja 2017

Jarek, nie ma potrzeby osiowania. Je┼Ťli zegary otrzymaj─ů wiadomo┼Ť─ç o ID 0x545 to same prze┼é─ůcz─ů si─Ö na tryb wy┼Ťwietlania danych z radia.

To nawet jeszcze lepiej :D Dodatkowo jak bym wyci─ůgn─ů┼é radio, to chyba zacz─ů┼é by zn├│w miga─ç przebieg? Czy to tylko jest w przypadku zmiany zegar├│w?

Kiedy┼Ť pr├│bowa┼éem rozkmini─ç we wsadach eeprom├│w z zegar├│w gdzie jest zapisany przebieg, mam gdzie┼Ť wsady z 3 r├│┼╝nych licznik├│w, wszystkie r├│┼╝ni┼éy si─Ö kilkunastoma bajtami pod r├│┼╝nymi adresami, ale ┼╝aden z nich nie mia┼é warto┼Ťci przebiegu. Temat porzuci┼éem, mo┼╝e po CANie uda Ci si─Ö to zmieni─ç ;) Wtedy mo┼╝na by otworzy─ç biznes sprzeda┼╝y emotion├│w jak n├│wek, kupowanych za grosze :zakrecony:

Dorobienie odbiornika do fabrycznego scyzoryka by┼éo by eleganckie ;) My┼Ťla┼éem kiedy┼Ť nad tym ┼╝eby zakupi─ç sobie obudow─Ö, naci─ů─ç klucz, zakodowa─ç immo i dorobi─ç w┼éasn─ů p┼éytk─Ö z nadajnikiem do alarmu i dodatkowo do otwieranie klapy, mo┼╝─Ö zn├│w nad tym pomy┼Ťl─Ö.
JargoV
Klubowicz

Numer postu:#25  Postprzez AdaMs » N 18:04, 14 maja 2017

Jarek, jak licznik wyci─ůgniesz to nie b─Ödziesz musia┼é ponownie osiowa─ç ;)

To Panowie trzymam za Was kciuki i czekam na rozwój pomysłów :D
AdaMs
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ür 11:34, 22 gru 2010
Panda: PII 1.1 & PIII 1.2
Imi─Ö: Mateusz

Numer postu:#26  Postprzez JargoV » Pn 7:00, 15 maja 2017

Zn├│w zbyt chaotycznie napisa┼éem Mia┼éem na my┼Ťli ┼╝e jak wyci─ůgn─ů┼ébym Twoje radio, to wtedy zabraknie jednego node'a w konfiguracji, to licznik zacznie miga─ç. Ale przecie┼╝ wtedy wi─Ökszo┼Ť─ç Pand kt├│re maj─ů zmienione radio z ori na aftermarket by miga┼éy :D Wi─Öc to chyba si─Ö tylko dotyczy zmiany licznika.
JargoV
Klubowicz

Numer postu:#27  Postprzez Albercik » Pn 10:13, 15 maja 2017

Nie. Licznik nie zacznie miga─ç. Nawet jak wyjmiesz radio i w┼éo┼╝ysz inne. Licznik miga wtedy, kiedy w sieci CAN pojawia si─Ö kolejny node, kt├│ry nie jest przypisany do CAN gateway. Wtedy to w┼éa┼Ťnie GW wysy┼éa do zegar├│w sygna┼é, ┼╝e co┼Ť jest nie halo i zaczyna mryga─ç przebieg.

Jarek, jak masz gdzie┼Ť jeszcze te wsady to m├│g┼éby┼Ť podes┼éa─ç (najlpiej razem z przebiegami aut, z kt├│rych pochodz─ů wsady)? Przebieg nie jest zapisany "tak o" tylko jest konwertowany na bity. Prawdopodobnie przebieg b─Ödzie zapisany w trzech bajtach, niekoniecznie obok siebie, a w dodatku - jeden bajt mno┼╝ony przez drugi, a potem przez trzeci i to sumarycznie daje przebieg.

To, ┼╝e dane si─Ö zmieniaj─ů pomi─Ödzy licznikami to jest ca┼ékiem naturalna sprawa bo masz r├│┼╝ne konfiguracje aut (jedne maj─ů kontrolk─Ö ┼Ťwiec ┼╝arowych, inne nie etc). Jak chcesz sprawdzi─ç gdzie jest zapisany przebieg konkretnie - robisz zrzut eepromu, zapisujesz przebieg, wk┼éadasz zegary do auta, przeje┼╝d┼╝asz 10km, znowu robisz zrzut eepromu, zegary do auta, 10km, znowu zrzut i wtedy por├│wnujesz te trzy zrzuty. Jedyne, co si─Ö zmieni w tej sytuacji to przebieg ca┼ékowity. I masz wtedy jak na d┼éoni.

P.S. pami─Ötasz jaki tam eeprom siedzi? bo nie chce mi si─Ö znowu wyci─ůga─ç wskaz├│wek z mojego...

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#28  Postprzez JargoV » Pn 13:08, 15 maja 2017

Czyli to tak jest, bo my┼Ťla┼éem ┼╝e zaczyna miga─ç w momencie gdy pojawi si─Ö nowy node, albo kt├│rego┼Ť z aktualnej konfiguracji brakuje. Czyli w takim razie przy podpi─Öciu radia b─Ödzie miga┼é?

Jasne mam dalej te wsady z przebiegami ;) Pode┼Ťl─Ö za sekund─Ö na PW. Tego si─Ö domy┼Ťla┼éem, ale w ko┼äcu nie chcia┼éo mi si─Ö tego rozpracowa─ç metody zapisu do ko┼äca. Na elektrodzie podaj─ů ┼╝e przebieg zapisany jest w pierwszych trzech wierszach, mi to wygl─ůda bardziej na dwa pierwsze ale no c├│┼╝, chyba ┼╝e trzeci jest zapisywany dopiero przy wi─Ökszych przebiegach :P W dw├│ch wsadach z jednego licznika fajnie wida─ç jak zmieniaj─ů si─Ö warto┼Ťci pod adresami z zakresu 0x000000 - 0x00001F co czwarty bajt jest na zmian─Ö o warto┼Ťci 00 i FF.

Ja te wsady wtedy bardziej poszukiwa┼éem na znalezienie r├│┼╝nic pomi─Ödzy dieslem a benzyn─ů, ostatecznie temat porzuci┼éem jak znalaz┼éem taniego emotiona :D

EEPROM tam by┼é jak dobrze pami─Öta┼éem 95040 co te┼╝ potwierdzaj─ů na elektrodzie.
JargoV
Klubowicz

Numer postu:#29  Postprzez Albercik » Pn 13:44, 15 maja 2017

Po wyj─Öciu radia - nie powinien miga─ç przebieg. Ja mam zegary od diesel'a na stole i dzia┼éaj─ů normalnie bez niczego podpi─Ötego, co z reszt─ů wida─ç na filmikach, kt├│re wrzuca┼éem.

Przebieg mo┼╝e by─ç zapisywany w r├│┼╝nych miejscach pami─Öci, zale┼╝nie od modelu licznika i wersji softu.

W pasku np. jak mia┼éem stare zegary (czerwono niebieskie) - przebieg by┼é gdzie┼Ť na pocz─ůtku pami─Öci. Teraz, jak mam kolorowe z B7 - przebieg jest zapisany w trzech miejscach.

P.S. pomi─Ödzy diesel'em, a benzyn─ů nie ma r├│┼╝nic jako takich. Masz dodatkowo kontrolki od ┼Ťwiec ┼╝arowych, filtra dpf i paliwa. Prawid┼éowa adaptacja przez GW powinna po prostu wy┼é─ůczy─ç te funkcje w zegarach.

Albercik
Klubowicz na emeryturze

Numer postu:#30  Postprzez JargoV » Pn 13:55, 15 maja 2017

P.S. pomi─Ödzy diesel'em, a benzyn─ů nie ma r├│┼╝nic jako takich. Masz dodatkowo kontrolki od ┼Ťwiec ┼╝arowych, filtra dpf i paliwa. Prawid┼éowa adaptacja przez GW powinna po prostu wy┼é─ůczy─ç te funkcje w zegarach.

Sporo os├│b pisa┼éo ┼╝e nie udaje si─Ö adaptacja licznika z diesla do benzyny i na odwr├│t, a powinno to i┼Ť─ç przecie┼╝ tak samo jak z innymi. Nie mia┼éem jeszcze okazji pr├│bowa─ç z licznikiem z diesla, wi─Öc nie mam si─Ö jak do tego odnie┼Ť─ç. Ale te┼╝ wydaje mi si─Ö ┼╝e w┼éa┼Ťnie adaptacja powinna wszystko za┼éatwi─ç, przecie┼╝ to tylko odpowiednie za┼é─ůczenie funkcji pod dany zestaw tak jak np. z kontrolk─ů ABSu.
JargoV
Klubowicz

Poprzednia stronaNast─Öpna strona

Powr├│t do Lu┼║ne tematy...

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci