Prośba o pomoc - projekt czujnika zmierzchu

Tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Majkel_B, Camcioo

Prośba o pomoc - projekt czujnika zmierzchu

Numer postu:#1  Postprzez Albercik » Pn 12:24, 25 lip 2016

Hej,

Jeszcze w czasach, gdy moja żona jeździła starym focusem - przyszedł mi do głowy pomysł, by skonstruować uniwersalny (dedykowany pod auto) czujnik zmierzchu, który mógłby przełączać automagicznie światła dzienne na mijania i z powrotem.

W efekcie powstał moduł analogowy, oparty na diodzie światłoczułej po jednej stronie, potencjometrze po drugiej i komparatorze napięć po środku. Moduł banalny w swym działaniu, sterujący przekaźnikami NC lub NO. W zasadzie bez ograniczeń jeśli chodzi o ilość przekaźników (a tym samym wyjść sterowanych).

Ford poszedł w świat, przyszła Panda, więc postanowiłem zaadoptować moduł pod Pandę - i tu liczę na Waszą pomoc. Jak pomysł wypali, to będę chciał zbudować więcej sztuk, żebyście Wy też mogli z tego skorzystać :)

Założenie projektu jest takie, żeby montaż był bezinwazyjny w instalację auta, a jeśli nie da się całkiem bezinwazyjnie - żeby był jak najmniej inwazyjny ;)

Stąd na początek moje trzy pytania:
1. Chcę się wpiąć pod przełącznik świateł (a dokładniej w wiązkę tego przełącznika). Które złącze w fabrycznej instalacji będzie do tego najlepsze?
2. Jeśli mowa o złączu z pytania 1 - czy da się dokupić w ASO takie złącze oraz jego odwrotność (gniazdko) + piny, żeby niczego nie ciąć.
3. Tutaj trochę wyższa szkoła jazdy. Panda ze wspomaganiem elektrycznym uaktywnia to wspomaganie po uruchomieniu silnika. To znaczy, że gdzieś w instalacji, pojawia się +12V albo masa po uruchomieniu auta, a nie po włączeniu zapłonu. Gdzie tego przewodu szukać? Byłby to idealny przewód sterowania zasilaniem modułu, gdyż światła zapalały by się zawsze po uruchomieniu silnika, a nie przed (pozwoliło by to zaoszczędzić sporo prądu w naszych 'ogromnych' akumulatorach, szczególnie w zimie).

Z góry dzięki za pomoc - relację będę wstawiał tutaj na bieżąco.
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Prośba o pomoc - projekt czujnika zmierzchu

Numer postu:#2  Postprzez Albercik » Pn 22:30, 25 lip 2016

No dobra, według schematów oraz opisu instalacji alternatora - wyczytałem, że alternator, jeśli nie ładuje to podaje sygnał na masy na konektorze A, styk D+ do body computer, a ten, poprzez linię CAN - wysyła info do zegarów, żeby zapalić kontrolkę ładowania.

Dobrze rozumiem, że jeśli wepnę się pod ten kabel to masa będzie tam zawsze, gdy auto jest wyłączone, a zniknie masa, gdy będzie uruchomione?

Wolę się upewnić, zanim coś upalę :mrgreen:
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz

Re: Prośba o pomoc - projekt czujnika zmierzchu

Numer postu:#3  Postprzez Albercik » Wt 0:45, 26 lip 2016

Tymczasem - składam sterownik do kupy. Na tą chwilę mam złożone ok. 40% na płytce testowej.

W międzyczasie zmodyfikowałem trochę projekt i dodałem kondensatory na sterowaniu wyjściem. Dzięki temu nie ma przerwy pomiędzy przełączeniem ze świateł 1 na 2.

Jak złożę to w całość to będą testy. Aby moduł był bardziej uniwersalny - muszę dodać jeszcze zworki do sterowania plusem lub masą. Ale to gdzieś dalej musi być. Najpierw wersja podstawowa (jak to mówią "nie od razu Rzym zbudowano").
Mój passat na motostat.pl:Obrazek

Informacje, porady, części: 666-013-348

Zabawy z CAN'em: http://canbusfreaks.ovh/blog/
Albercik
Klubowicz na emeryturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 2697
Dołączył(a): Śr 20:57, 13 lip 2016
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Panda: Passat 3C Variant 2008 2.0TDI DSG
Imię: Tomasz


Powrót do Luźne tematy...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron